Yapılandırılmış veri nedir?

Yapılandırılmış veri nedir?

Yapılandırılmış veri nedir?

Yapılandırılmış veriler, arama motorlarının anlayabileceği şekilde yazılmış, belirli bir biçimde koddur. Arama motorları kodu okur ve arama sonuçlarını belirli ve daha zengin bir şekilde görüntülemek için kullanır. Bu kod parçasını kolayca web sitenize koyabilirsiniz.

Çok fazla tarif içeren bir web siteniz olduğunu hayal edin. Tarifli bir sayfaya yapısal veri eklerseniz, arama motorlarındaki sonucunuz değişebilir. Gösterilen içerikle ilgili daha "zengin" olacak. Bu sonuçlara zengin sonuçlar veya zengin kartlar nedeni budur. Zengin bir sonuç şöyle görünür:

Başlığın yanı sıra, URL’nin ve arama sonucunun açıklamasının yanı sıra, en iyi lazanyayı en iyi şekilde yapmanın ne kadar süreceğini görebilirsiniz. Lazanyada kaç kalori olduğunu göreceksiniz. Böyle zengin bir snippet almak için web sayfanıza yapılandırılmış veri eklemeniz gerekir.

Yapılandırılmış veriler her zaman bir kod formatıdır. Örneğin, kitaplar, incelemeler, filmler ve çevrimiçi mağazanızdaki ürünler için yapılandırılmış veriler var. Her durumda, yapılandırılmış veriler arama sonuçlarındaki snippet'inize daha fazla ayrıntı ekler.

Yapısal verilerle ne yaparsınız?

Yapılandırılmış verilerle, arama motorlarıyla “konuşabilirsiniz”. Arama motorlarına tarifinizde hangi içerikleri bulunduğunu söyleyebilir, onlara hazırlık süresinin ne kadar olduğunu söyleyebilir ve yemeğin ne kadar kalori içerdiğini söyleyebilirsiniz. Google, tüm bu bilgileri anında kavrayabilecek ve arama sonuçlarında göstermeye karar verebilecek.

Bu nedenle, yapılandırılmış veriler Google’a (ne söylediğinizi anladığı şekilde) web sitenizdeki bir sayfa hakkında ayrıntılı bilgi vermek için kullanabileceğiniz bir araçtır. Google daha sonra bilgilendirici, zengin arama sonuçları oluşturmak için bu bilgileri kullanabilecek. 

Zengin Kartlar hakkında bilgi edinmek için: Rich Snippet Nedir? SEO'ya Katkısı Nedir?

Yapısal veriler SEO için neden önemlidir?

Yapısal veriler SEO için önemlidir çünkü Google’ın sayfalarınızın ve web sitenizin ne hakkında olduğunu anlamalarını kolaylaştırır. Google'ın bir sayfanın arama sonuçlarında gösterilmesi için neyle ilgili olduğunu bulması gerekir. Yapısal verileri kullanmak, Google’a konuşmak gibidir, Google’a sitenizin ne hakkında olduğunu söyler. Bu sıralamana yardım eder.

Bunun da ötesinde, yapılandırılmış veriler snippet'inizin (arama sonuçlarınız) görünme biçimini değiştirir. Müşterinize daha fazla bilgi gösterecektir. Daha spesifik bilgi Bu da bir müşterinin sonuçlarınıza tıklama olasılığını artıracaktır. Daha fazla tıklama sonunda daha da yüksek sıralamaya yol açacaktır! Giderek daha fazla yapılandırılmış veriye dayalı zengin sonuçların ortaya çıktığını görüyoruz, bu nedenle buna dikkat etmek önemlidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

TÜM BLOGLAR
Dijital Pazarlama Instagram Reels Nedir? Nasıl Kullanılır?
Instagram, kısa biçim video özelliği olan Reels'ı İngiltere'de kısa süre önce piyasaya sürdü.   Bu özellik, 50'den fazla ülkede uluslara...
Devamını oku
Web Yazılım SMTP 554 Hata Kodları ve Açıklamaları
SMTP E-mail gönderimleri sırasında oluşan 554 hata kodları ve açıklamaları aşağıda yer almaktadır. Gönderim sırasında yaşadığınız sorunları buradaki h...
Devamını oku
Web Yazılım Com.tr Domain Nasıl Alınır?
İnternet üzerinde en çok kullanılan web sitesi uzatantıları “.com ve .net” tir. Son zamanlarda “.tr” uzantılı alan adlarının kullanıcılar tarafından b...
Devamını oku