Wordpress Nedir? Nasıl Kurulur?

Wordpress Nedir? Nasıl Kurulur?

WordPress nedir? Özünde, WordPress kendi web sitenizi veya blogunuzu oluşturmanın en basit, en popüler yoludur. Aslında, WordPress internetteki tüm web sitelerinin % 35.2'sinden fazlasında kullanılıyor. Ziyaret ettiğiniz dört web sitesinden birden fazlası WordPress tarafından desteklenmektedir.

Biraz daha teknik düzeyde, WordPress, GPLv2 altında lisanslanan açık kaynaklı bir içerik yönetim sistemidir, bu da herkesin WordPress yazılımını ücretsiz olarak kullanabileceği veya değiştirebileceği anlamına gelir. İçerik yönetim sistemi temel olarak, web sitenizin içerik gibi önemli yönlerini programlama hakkında hiçbir şey bilmeden yönetmenizi kolaylaştıran bir araçtır.

Sonuç olarak, WordPress bir web sitesi oluşturmayı herkes için erişilebilir hale getiriyor.

WordPress Ne Tür Web Siteleri Yapabilir?


Yıllar önce, WordPress daha geleneksel web sitelerinden ziyade bir blog oluşturmak için bir araçtı. Ancak bu uzun zamandır doğru değil. Günümüzde, çekirdek koddaki değişiklikler ve WordPress'in eklentiler ve temaların büyük ekosistemi sayesinde , WordPress ile her türlü web sitesini oluşturabilirsiniz .

Örneğin, WordPress sadece çok sayıda iş sitesine ve bloga güç sağlamakla kalmaz, aynı zamanda bir e-ticaret mağazası oluşturmanın en popüler yoludur ! WordPress ile şunları oluşturabilirsiniz:

  • İşletme web siteleri
  • e-Ticaret mağazaları
  • Bloglar
  • Portfolyolar
  • Özgeçmişler
  • Forum
  • Sosyal ağlar
  • Üyelik siteleri

WordPress.org ve WordPress.com arasındaki fark nedir?

WordPress.org, genellikle denilen kendi kendine barındırılan WordPress ,% 100 kendi var bir web sitesi oluşturmak için kendi web barındırma yükleyebileceği ücretsiz, açık kaynak WordPress yazılımdır.


WordPress.com , WordPress.org yazılımı tarafından desteklenen kar amaçlı, ücretli bir hizmettir . Kullanımı kolaydır, ancak kendi kendine barındırılan WordPress'in esnekliğinin çoğunu kaybedersiniz.


Çoğu zaman, insanlar “WordPress” dediğinde, WordPress.org'da bulunan kendi kendine barındırılan WordPress anlamına gelir. Web sitenize gerçekten sahip olmak istiyorsanız, kendi kendine barındırılan WordPress.org neredeyse her zaman en iyi seçenektir.

Kendinden barındırılan WordPress'i kullanmaya başlamak için tek yapmanız gereken web hosting ve bir alan adı satın almaktır .

WordPress'i Kim Yaptı Ve Ne Kadar Süredir Var?

WordPress, 2003 yılında tümüyle bağımsız bir proje olarak yaratıldı ve b2 / cafelog adlı önceki bir projenin bir dalı olarak ortaya çıktı .

WordPress açık kaynaklı bir yazılımdır, bu nedenle günümüzde büyük bir katkıda bulunanlar topluluğu tarafından yapılmıştır. Ancak WordPress'in kökenlerini köklerine kadar takip edersek, orijinal yaratılışı Matt Mullenweg ve Mike Little arasındaki bir işbirliğiydi.

O zamandan beri, Matt Mullenweg büyük ölçüde WordPress'in yüzü haline geldi. Ayrıca kar amaçlı WordPress.com hizmetinin arkasındaki şirket olan Automattic'in kurucusudur.

Ancak WordPress ileriye doğru itti ve katkıda bulunanları ve büyük topluluğu sayesinde her tür web sitesi oluşturmak için en popüler çözüm haline geldi.

WordPress'i Kimler Kullanır?

WordPress, bireyler, büyük işletmeler ve aradaki herkes tarafından kullanılır! Hemen bir not, WordPress kullanıyoruz! Şu anda baktığınız site WordPress tarafından desteklenmektedir. Birçok tanınmış varlık da WordPress kullanıyor. Örnek olarak:

Microsoft,

Microsoft , resmi blogunu çalıştırmak için WordPress kullanıyor . Ayrıca Windows ve Skype gibi belirli ürünler için bloglara güç sağlamak için WordPress'i kullanır.

WordPress Ücretsiz ve Açık Kaynaklıdır

WordPress'in en büyük avantajlarından biri, ücretsiz, açık kaynaklı yazılım olmasıdır. Hosting için biraz ödeme yapmanız gerekecek olsa da , WordPress yazılımını kullanmak için asla ödeme yapmanız gerekmeyecek, bu da Squarespace gibi alternatifler için geçerli değil .

Bunun ötesinde, web sitenizin görünümünü ve işlevlerini değiştirmek için birçok açık kaynaklı eklenti ve tema da bulabilirsiniz.

Peki WordPress Nedir? Bir Web Sitesi Oluşturmanın En İyi Yolu

WordPress, bir sebepten dolayı bir web sitesi oluşturmanın en popüler yoludur. Bir blogdan e-ticaret mağazasına kadar herhangi bir web sitesi oluşturmak istiyorsanız, WordPress harika bir seçenektir.

Kendi kendine barındırılan WordPress.org ve WordPress.com'un aynı şey olmadığını unutmayın. Ve çoğu durumda, kendi kendine barındırılan WordPress.org, bir web sitesi oluşturmak istediğiniz şeydir. Kendi kendine barındırılan WordPress.org, WordPress topluluğunun tüm avantajlarına ve avantajlarına erişimin yanı sıra size daha fazla sahiplik sağlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

TÜM BLOGLAR
Dijital Pazarlama Instagram Reels Nedir? Nasıl Kullanılır?
Instagram, kısa biçim video özelliği olan Reels'ı İngiltere'de kısa süre önce piyasaya sürdü.   Bu özellik, 50'den fazla ülkede uluslara...
Devamını oku
Web Yazılım SMTP 554 Hata Kodları ve Açıklamaları
SMTP E-mail gönderimleri sırasında oluşan 554 hata kodları ve açıklamaları aşağıda yer almaktadır. Gönderim sırasında yaşadığınız sorunları buradaki h...
Devamını oku
Web Yazılım Com.tr Domain Nasıl Alınır?
İnternet üzerinde en çok kullanılan web sitesi uzatantıları “.com ve .net” tir. Son zamanlarda “.tr” uzantılı alan adlarının kullanıcılar tarafından b...
Devamını oku