Windows İçin En İyi 5 Ekran Kaydedici Program

Windows İçin En İyi 5 Ekran Kaydedici Program

Oyun veya Windows'ta yapacağınız ders videolarında ekran görüntüsü almak isteyebilirsiniz. Bu tarz durumlarda ekran kaydedici program kullanmanız gerekmektedir. Kullandığınız programın özellikleri alacağınız ekran kaydının kalitesinde büyük etki sağlıyor. En iyi ekran kaydedici programlar hangileridir?

Oyunlarda yaşadığımız özel anları kaydetmek veya youtube için ders videosu çekmemiz gerekebiliyor. Bu durumlarda ekran kaydedici PC programlarına muhtaç durumdayız.. Windows ve Mac için ücretli/ücretsiz birçok kayıt programı mevcut.

Ekran kaydedici programdan ilk beklentimiz genellikle ücretsiz olmasıdır. Piyasadaki programların birçoğu ücretli olsa bile, bir şekilde ücretsiz kullanıma da izin verilebiliyor. Bunlar tabiki çoğu zaman için deneme sürümleridir. Bunun dışında masaüstü sesleri sorunsuz kaydetmesi de bekleniyor.

5 En İyi Ekran Kaydedici Program

  • Bandicam,
  • Camtasia ( Bizim de tercihimiz ),
  • Windows Oyun Çubuğu,
  • Ezvid,
  • TinyTake

Bandicam

Bandicam, windows için bilgisayar ekranınızda herhangi bir şeyi yüksek kaliteli video olarak yakalayabilen hafif bir ekran kaydedicisidir. Ayrıca, PC ekranında belirli bir alanı kaydetmek veya DirectX / OpenGL / Vulkan grafik teknolojilerini kullanan bir oyunu yakalamak da mümkün.

Bandicam, yüksek sıkıştırma oranına sahip bir oyun yakalamada size yardımcı olacaktır. Video kalitesini özgün çalışmaya daha yakın tutarken, benzer işlevleri sağlayan diğer kayıt yazılımlarından çok daha üstün bir performans sunar.

Camtasia

Camtasia Studio, bir görsel iletişim şirketi olan TechSmith tarafından geliştirilmiştir. Camtasia Studio tek bir yazılım değil bir yazılımlar topluluğudur. Video görüntülerinden oluşan eğitimlerin hazırlanmasında kullanılan Camtasia Studio ile ekranınızın tümünü, belli bir bölgesini ya da seçtiğiniz bir pencerenin içeriğini kaydedebilir (pencereyi seçtiğinizde menüleri ve kenarları kaydetmeyebilirsiniz) daha sonra bu görüntülere ses (kayıt yaparken de ses alabilirsiniz), resim, yazı, otomatik tarih, saat, süre, simge ekleyebilir, istemediğiniz kısımları çıkarabilir ve CD üzerinden çalışacak dersler hazırlayabilirsiniz. Eğer ders birden fazla videodan oluşuyorsa Camtasia Studio içerisindeki MenuMaker adlı yazılımla herhangi bir kodlama işlemi yapmadan menü hazırlayabilirsiniz. Menü CD takıldığında otomatik olarak görüntülenir ve kullanan kişi istediği eğitimi izleyebilir.

Windows Oyun Çubuğu

Windows 10'un ekran videosunu ve ekran görüntüsünü üçüncü parti bir programa ihtiyaç duymadan çekmeye olanak tanıyan ekran kaydı özelliği, video ve görüntüler üzerinde çok fazla ayar yapılamasa da yaptığınız işlemleri ekstra bir programa gerek duymadan kaydetme özelliği ile dikkat çekiyor. Aynı zamanda ekran kaydetme özelliğini Microsoft hesabınız aracılığıyla Xbox oyun konsolu ile entegre ederek bağlantılı çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Windows 10'da Ekran Kaydı Nasıl Yapılır?

Windows 10'da ekran kaydı almak için Windows+G tuş kombinasyonuna basmak gerekiyor. Bu tuş kombinasyonuna basılmasıyla birlikte aşağıdaki ekran açılır.

Yukarıdaki ekran açıldıktan sonra sizden ekran kaydı özelliğini aktifleştirmeniz için onay istenir. Onay verdikten sonra çıkan çubuk ile ekran görüntüsü ve video çekebilirsiniz. Bu özellikle ekran çözünürlüğüne göre yapacağınız kayıtlar, video klasörünün içinde bulunan yakalananlar bölümüne atılır.

Ezvid

Ezvid, film ve slayt gösterileri oluşturmanız ve bu oluşturduğunuz film ve slayt gösterilerini kolaylıkla Youtube üzerine yükleyebilmeniz için tasarlanmış kullanışlı ve aynı zamanda güvenilir bir yardımcı programdır.

Son derece kolay kullanımı ve kullanıcı dostu arayüzü sayesinde Ezvid, her yaştan kullanıcının kullanabileceği şekilde tasarlanmıştır. Tek bir tıklama ile kullanıcılar bilgisayarları üzerindeki video ve resimleri seçerek, otomatik olarak Ezvid ile görüntüleyebilirler. Sonrasında istediğiniz yazı tipi ve müzikler ile slayt gösterilerinizi geliştirebilirsiniz.

TinyTake

Webcam ve masaüstü görüntüleri kaydedebilen TinyTake, oyunlar içinse destek sunmuyor. Kayıt için kayıt tuşuna tıklamanız ve ekrandan bir alan seçmeniz ya da CTRL+R tuş kombinasyonunu kullanmanız yeterli. Yazılım videolarınıza filigran eklemiyor ancak sadece 5 dakikalık süre sınırı sunuyor. Bu sürenin çoğu kişi oldukça kısa geleceği kesin. Kayıt sonrası videoyu ön izleyip sabit diskinize, YouTube’a veya TinyTake’in kendi bulut depolama servisine yükleyebiliyorsunuz. Hem de bu bulut servisi size 2 GB sağlıyor. Daha fazla araç ve videolara not düşme işlevi içinse ücretli sürüme geçmeniz gerekmekte. TinyTake hem Windows hem de macOS uyumluluğuna sahip.

Bu programların tabiki de alternatifleri de mevcut. OBS, Apowersoft, Loom, Icecream Scren Recorder, ScreenCast-O-Matic, iSpring Free Cam gibi programları da gönül rahatlıyla size önerebiliriz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

TÜM BLOGLAR
Reklamcılık 2020 Fuar Takvimi
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğince (TOBB) 2020 yılı Fuar Takvimi belirlendi. Türkiye gelecek yıl savunmadan tekstile, tarımdan teknolojiye, turizmd...
Devamını oku
Reklamcılık Ticari Araçların Tavan ve Yanlarına Plaka Yazılacak
İstanbul’da minibüs, taksi dolmuş ve servis taşımacılığı yapan araçlarla alakadar alınan karar doğrultusunda 1 Ocak 2019 yılından itibaren araçların t...
Devamını oku
Reklamcılık Kayan Yazı Led Tabela
Kayan yazı reklam yazılarının okunabilirliğini arttırır. Müşterilerinizin sizi fark etmesini sağlarsınız. Küçük oynamaları bile rahatça farkeden insan...
Devamını oku

Yeni bir fikir veya projeye mi ihtiyacınız var?

PROJEYE BAŞLA