Web Hosting Nedir?

Web Hosting Nedir?

Web hosting, kuruluşların ve kişilerin bir web sitesini yayınlamaları için ihtiyacı olan temel ihtiyaçların en önemlisidir. Web hosting sağlayıcısı ise bu hizmeti vermek için gerekli olan en güncel donanımları elinde bulundurmalıdır. İnternet sitesi açarken hosting hizmeti almanız tek başına işe yaramayacaktır. Sitenizi yayınlamak için domain ( alan adı ) almanız gerekmektedir.

Hosting sağlayıcınız size hangi hizmetleri vermelidir?

E-Posta Hesapları

Daha önce de belirtildiği gibi, çoğu barındırma sağlayıcısı, kullanıcıların kendi alan adlarına sahip olmalarını ister. Bir etki alanı adı (örneğin, www.siteadiniz.com) ve barındırma şirketiniz tarafından sağlanan e-posta hesabı özellikleriyle, etki alanı e-posta hesapları oluşturabilirsiniz (örneğin: adınız@siteniz.com). 

FTP Erişimi

FTP kullanımı, yerel bilgisayarınızdan web sunucunuza dosya yüklemenizi sağlar. Web sitenizi kendi HTML dosyalarınızı kullanarak oluşturursanız, web sitenize internet üzerinden erişilmesini sağlamak için dosyaları bilgisayarınızdan web sunucusuna FTP yoluyla aktarabilirsiniz. 

Hosting Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Disk alanı

Web sitenizin dosyalarını depolamak için ne kadar alanınız var. Hosting paketlerini karşılaştırmadan önce ne kadar alana ihtiyacınız olduğunu hesaplayın. E-postalar, web dosyaları ve veritabanları gibi şeyler yer kaplar. Kullanım gereksinimlerinizi hesaplayın, böylece uygun bir plan elde edebilirsiniz.

E-posta hesapları

  • POP3 - normal gelen kutuları. Sunucu, e-postalarınızı saklamanız için biraz alan sağlayacaktır. Bir giriş ve bir şifre genellikle bir hesaba eşittir.
  • Yönlendirme hesapları - sizin için e-postaları filtrelemek üzere başka bir şirket kullanıyorsanız kullanışlıdır. E-postalarınızı kendi sunucunuzda saklamak yerine, e-postalar başka bir adrese iletilir.
  • Diğer ad hesapları - yönlendirme hesaplarına benzer. Bazı ana bilgisayarlar, tümünü yakalama takma adı ayarlamanıza izin verebilir. Bunlar genellikle posta sunucunuz tarafından tanımlanmayan adreslere gönderilen e-postaları toplamak için kullanılır.

Bant genişliği

Basitçe söylemek gerekirse, bant genişliği sitenizin verilerle ilgilenme kapasitesidir. Ne kadar fazla bant genişliğiniz varsa, o kadar fazla trafik kaldırabilirsiniz. Bazı web barındırma hizmetleri “ölçülmemiş bant genişliği” sunar. Bu, kullandıklarınız için ücret almadığınız anlamına gelir. Harcırahınızı aşarsanız, barındırma sağlayıcınız size bildirir.

VPS Web Hosting Nedir?

VPS, Sanal Özel Sunucu anlamına gelir. Bu barındırma seçeneği, bir sunucuyu paylaştığınız ancak kendi belirlediğiniz alanın bulunduğu yerdir. Donanım diğer web sitelerine bölünmüş olsa da, kendi bilgi işlem kaynaklarınızı elde edersiniz . 


Daha ucuz paylaşılan ve daha pahalı adanmış barındırma arasında iyi bir yarım nokta.

Sitenizin bant genişliği ve depolama yükseltebilirsiniz olmadan yükselen faturalarınızı gönderme ve daha fazla esneklik ve kontrol olsu

Bulut Barındırma

Bulut barındırma, sitenizin çalışması için gereken kaynakların birden fazla sunucuya yayıldığı yerdir. Bu sunucu koleksiyonuna 'bulut' denir.

Sunucu arızası nedeniyle kapalı kalma süresi daha az olduğu anlamına gelir. Biri başarısız olursa, diğeri devreye girebilir. Ayrıca, fazladan destek nedeniyle, bant genişliği sorunlarına maruz kalmadan büyük miktarlardaki trafiği kaldırabilirsiniz.

Cloud hosting muhtemelen özel bir hosting paketinden daha güvenilirdir. 

Web'i ücretsiz olarak barındırabilir miyim?

Evet! Wix ve Weebly gibi web sitesi üreticileri web sitenizi sizin için barındırır, böylece sitenizi, hosting hakkında hiçbir şey bilmeden veya düşünmeden oluşturabilir, yükleyebilir ve yayınlayabilirsiniz! Ve bu web sitesi oluşturucularının ücretsiz planları olduğu için, hiçbir zaman ödeme yapmadan çevrimiçi olarak barındırılan bir web sitesine sahip olabilirsiniz.

Ancak, söylediği gibi, 'ücretsiz öğle yemeği diye bir şey yoktur'. Ücretsiz hosting her zaman en iyi seçenek değildir - bir şey için, ücretsiz planlar genellikle sitenize reklam koyar, böylece karşılığında bir şey alabilirler.

En iyi web barındırma sağlayıcısını nasıl seçmeliyim?

Bu gerçekten size bağlı! Ne tür bir siteyi çevrimiçi hale getirdiğinizi düşünün. Küçük mü, yoksa çok mu trafik alıyor? Bütçeniz nasıl? Ne kadar teknik olarak kendinize güveniyorsunuz ve ne kadar pratik olmak istiyorsunuz? Bunları göz önüne alıp araştırmanızı çok iyi yapmanız gerekmektedir. 

Hangi sağlayıcıyı seçtiğim neden önemli?

Paranızın karşılığını veren bir sağlayıcı seçmeniz gerekir, ancak web siteniz için en iyi hizmeti verecek olanı da seçmelisiniz! Örneğin, sitenizin gerçekte ne kadar çevrimiçi ve yayınlanacağını görmek için sağlayıcının çalışma süresine bakmak önemlidir. WordPress kullanıyorsanız, sitenizi destekleyecek özelliklere sahip bir sağlayıcıya ihtiyacınız vardır.

En iyi hosting sağlayıcı hangisidir?

Bu gerçekten sizin ihtiyaçlarınıza bağlı olacaktır, ancak araştırmalar Hostgator'un en iyi barındırma sağlayıcısı olduğunu gösterdi. Barındırma özellikleri, müşteri desteği, paranın karşılığını, çalışma süresi ve disk alanı çok yönlü bir performans sergiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

TÜM BLOGLAR
Dijital Pazarlama Instagram Reels Nedir? Nasıl Kullanılır?
Instagram, kısa biçim video özelliği olan Reels'ı İngiltere'de kısa süre önce piyasaya sürdü.   Bu özellik, 50'den fazla ülkede uluslara...
Devamını oku
Web Yazılım SMTP 554 Hata Kodları ve Açıklamaları
SMTP E-mail gönderimleri sırasında oluşan 554 hata kodları ve açıklamaları aşağıda yer almaktadır. Gönderim sırasında yaşadığınız sorunları buradaki h...
Devamını oku
Web Yazılım Com.tr Domain Nasıl Alınır?
İnternet üzerinde en çok kullanılan web sitesi uzatantıları “.com ve .net” tir. Son zamanlarda “.tr” uzantılı alan adlarının kullanıcılar tarafından b...
Devamını oku