W3C Standartları Nedir? Nasıl Kontrol Edilir?

W3C Standartları Nedir? Nasıl Kontrol Edilir?

Eski günlerde, İnternet Vahşi Batı'ya çok benziyordu. Kodlama, sayfa tasarımı ve tarayıcı uyumluluğu için çok az standart vardı. Pek çok farklı web tarayıcısı pazarın hakimiyeti için harekete geçti. Ve standartların olmamasıyla birlikte, çoğu web sitesi tüm tarayıcılarla iyi çalışmadı.

Neyse ki,vahşi siber sınırına bazı yasalar ve düzen getirmek için Word Wide Web Konsorsiyumu (W3C) geldi. 1994 yılında kurulan W3C, web standartlarını belirleyen ve web sitelerinin tüm web tarayıcılarında aynı şekilde çalışmasını sağlar. 

Misyonunu gerçekleştirmek için, W3C, kültür, eğitim, yetenek, kaynaklar ve fiziksel kısıtlamalardaki farklılıklara rağmen, webde tüm kullanıcılar için erişilebilir olmasını sağlamak için halkla birlikte çalışan tam zamanlı bir personel istihdam etmektedir.

W3C, çalışmalarını İnternet Mühendisliği Görev Gücü, Kablosuz Uygulama Protokolleri

(WAP) Forumu ve Unicode Konsorsiyumu gibi diğer standart kuruluşlarla da koordine ediyor. W3C araştırma hibeleri, bireysel para ve ekipman bağışları ve diğer özel ve kamu finansmanı kaynakları aracılığıyla finansman almaktadır. 

W3C'nin ana odağı, HTML ve CSS kodlamadan web mimarisine , XLM teknolojisine, web cihazlarına ve web tarama ve geliştirme araçlarına kadar web'in ana yönleri için protokoller ve kılavuzlar geliştirmektir.

Şimdiye kadar W3C, titiz bir inceleme, formülasyon ve uygulama sürecinden geçen “tavsiyeler” olarak da adlandırılan 90'dan fazla standart üretti. Bu standartlar web tasarımcıları ve web kullanıcıları için neden önemlidir ? Çünkü web, konumlarından veya teknolojisinden bağımsız olarak herkes için eşit derecede iyi çalışmasını sağlar.

Özellikle, XML ve CSS için W3C standartları, her web sitesinin herhangi bir tarayıcıda aynı şekilde çalışmasını sağlar. W3C uyumlu XML ve CSS kodlamasını kullanmak, arama motoru robotlarının web siteleri arasında daha hızlı ve daha verimli bir şekilde "gezinmelerini" sağlayarak arama motoru optimizasyonunu da geliştirir.  W3C standartları aynı zamanda erişilebilirlik, gizlilik, güvenlik ve uluslararasılaşma konularını iyileştirirken, İnternet'teki hız, adalet, kamuya karşı hesap verebilirlik ve kalitenin dengelenmesine yardımcı olur.

W3C uyumlu web siteleri platformlar arası uyumludur.Bu, herhangi bir tarayıcıda çalışmanın yanı sıra cep telefonlarına, ekran okuyucularına ve metin tarayıcılarına, etkileşimli televizyonlara ve diğer cihazlara da erişilebileceği anlamına gelir. XML / CSS işaretlemesi kullanan web siteleri daha ucuzdur çünkü daha az bant genişliği kullanırlar.

W3C standart teknolojileri ücretsiz olarak indirilebilir, öngörülebilir bir şekilde muhafaza edilir ve sıkı birlikte çalışabilirlik testi ile güçlendirilir. Tersine, W3C protokollerini kullanmayan web sitelerinin yüklenmesi yavaş olacaktır, bu da ziyaretçilerin hayal kırıklığına uğramasına neden olabilir. Pek çok potansiyel izleyiciyi ortadan kaldırabilecek tüm tarayıcılarla iyi çalışmazlar. Ve arama motorlarında daha verimli çalışmazlar, bu da arama sıralamalarını düşürür ve insanların siteyi bulmasını zorlaştırır. W3C standartları web'in bugün çok iyi çalışmasının ve gelecekte daha da iyi çalışmasının temel nedenidir. Web tasarımcıları ve web kullanıcıları için iyidirler ve her web tasarım projesinin ayrılmaz bir parçası olmalıdırlar.

W3C Standartları Test

Sitenizin W3C standartlarına uyumlu olup olmadığını öğrenmek için W3C Validator kullanmanız gerekiyor. W3C Site Check aracı ile sitenizin ilgili standartlarda olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. 

W3C Standartları Önemli Mi?

Güncelleme ve Bakım Kolaylığı

Bilgi ve işleyişin ayrılması sayesinde eğer site içinde, sitenin tamamını etkileyecek bir değişlik yapılması gerektiğinde, CSS stil dosyası üzerinde değişiklik yapılması, tüm siteyi etkileyecektir. Bu şekilde her bir sayfayı tek tek düzenleyeceğinize tek bir yerden değişiklikle sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

Erişebilirlik

Farklı tarayıcılarda farklı görünümlerin önüne geçilmesi yani web sitesi görselinde bozulmaların ve değişmelerin meydana gelmemesi için önemlidir. Zira herkes aynı tarayıcıyı kullanmaz.Bu nedenle tasarımlar, her tarayıcıda denenmelidir.

Arama Motorlarında Sıralama

Arama motorları Web Standartlarına Uygun Web Sitelerine daha çok önem verirler. Bunun haricinde diğer bir sebep ise Web Standartlarına uygun web siteleri, farklı ortam ve tarayıcılarda daima düzgün olarak görüntülenmektedirler. Bu nedenlerden dolayı Web Standartlarına Uygun olarak tasarlanmış ve kodlanmış bir web sitesi, her zaman için diğer web sitelerinden daha avantajlı olmaktadır.

Hukuksal sorumluluk

Bir çok ülkede engelli internet kullanıcıları için kanunlar çıkartılmıştır ve uyacağınız kurallar hukuksal sorunlarla karşılaşma ihtimaline karşı bir tedbir olacaktır.

Ulaşılabilirlik

Eğer sunum ve bilgiyi, yeni geliştirilen CSS kuralları ile kullanırsanız, sunulan bilgi, herkese ve her cihaza ulaşabilecektir. Kullanıcı, yepyeni bir bilgisayar ya da cep telefonu tarayıcısı ayni bilgiye sorunsuz bir şekilde ulaşabilmesi açısında önemlidir.

Hızlı Yüklenme

CSS ile yapılan bir sayfa ile tablo ile yapılmış bir sayfa arasındaki boyut farkı yüzde 25 ile 50 arasında değişmektedir. Bu nedenle eski usul tablo etiketleriyle oluşturulan siteler tercih edilmemelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

TÜM BLOGLAR
Dijital Pazarlama Instagram Reels Nedir? Nasıl Kullanılır?
Instagram, kısa biçim video özelliği olan Reels'ı İngiltere'de kısa süre önce piyasaya sürdü.   Bu özellik, 50'den fazla ülkede uluslara...
Devamını oku
Web Yazılım SMTP 554 Hata Kodları ve Açıklamaları
SMTP E-mail gönderimleri sırasında oluşan 554 hata kodları ve açıklamaları aşağıda yer almaktadır. Gönderim sırasında yaşadığınız sorunları buradaki h...
Devamını oku
Web Yazılım Com.tr Domain Nasıl Alınır?
İnternet üzerinde en çok kullanılan web sitesi uzatantıları “.com ve .net” tir. Son zamanlarda “.tr” uzantılı alan adlarının kullanıcılar tarafından b...
Devamını oku