UX Nedir? Kullanıcı Deneyimi Önemli Mi?

UX Nedir? Kullanıcı Deneyimi Önemli Mi?

Bir web siteniz veya bir ürününüz varsa kesinlikle kullanıcı deneyimi satışlarınızda büyük önem arz etmektedir. Peki UX Nedir?

Gittikçe daha fazla şirket rekabetçi kalmak için, kullanıcı deneyimine yatırım yapmaları gerektiğini, ancak bunun ne anlama geldiğini bilmiyorlar. İyi haber şu ki, kullanıcı deneyimi (UX) hakkında bilgi edinmek için daha iyi bir zaman hiç olmadı. Profesyonel bir UX tasarımcısı ya da araştırmacısı olmak ya da daha iyi ürünler, tasarımlar ve kampanyalar oluşturmak için UX'in ilkelerini öğrenmek istiyorsanız, blog yazımızı okumalısınız.

UX ( Kullanıcı deneyiminin ) Nedir?

Uluslararası Standardizasyon Örgütü tarafından belirtildiği gibi tam tanım, “ bir ürünün, sistemin veya hizmetin kullanılması ve / veya beklenen kullanımından kaynaklanan kişinin algıları ve cevapları ” dır .

Veya, daha basit bir ifadeyle, kullanıcı deneyimi, kullandığınız anda önünüzde olanlarla olan tüm etkileşimleriniz hakkında nasıl hissettiğinizdir.

Hiçbiri kendi başlarına dayanamayan deneyimlerinizin birçok yönü var. Örneğin, kullanılabilirliği kullanıcı deneyimiyle eşitlemek yaygın bir hatadır. Kullanılabilirlik, bir ürün veya hizmetle bir görev veya hedeflere ulaşıp ulaşamayacağınızı ele alır. Ancak marketteki bazı havuç ve kağıt havluları alma görevinizi yerine getirmeniz alışveriş gezinizle ilgili neler hissettiğinizi bize tam olarak göstermiyor.

Harika bir kullanıcı deneyimi oluşturmak için bir kullanıcının şu soruları yanıtlaması gerekir:

Kullanabilir misin?

İyi UX’in en temel gereksinimlerinden biri aslında sizin yaptığınız şeyi başarabilmektir. Ürünü kullanamazsanız, ürün sizin için yararsızdır.

Bulabildin mi?

İhtiyacınız olan bilgiyi bulmak da önemlidir. Gezinme menüsü sezgisel mi? Arama çubuğu olması gerektiğini düşündüğünüz yer mi? İhtiyacınız olanı nasıl bulacağınız hakkında çok fazla düşünmek zorundaysanız, UX eksiktir. Bu aynı zamanda çevrimiçi olarak veya başka yollarla arama yaparak ürünün kendisini bulabilmeniz için de geçerlidir.

Sahip olduğun bir ihtiyaca hizmet ediyor mu?

Bir ürün güzel bir şekilde tasarlanmış ve kullanımı kolay olabilir, ancak sahip olduğunuz bir ihtiyacı gidermenize yardımcı olmazsa, ilgilenmeyeceksiniz.

Kullanmak ister misin?

Bir ürünün tasarımı sezgisel ve kullanımı bir zevkse, onu kullanmak istersiniz. Ya değilse? En kullanışlı ve işlevsel ürün bile tamamen delinmişse veya kullanıcının onu kullanmaya teşviki yoksa, zayıf bir kullanıcı deneyimi sağlayabilir.

Değerli buluyor musun?

Bir ürün yaşamınızda bir tür değer sağlamazsa, şansınızı uzun süre kullanmayacaksınız. Ürün size zaman veya para kazandırır mı? Kişisel veya mesleki hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı oluyor mu? Kıyaslama ne olursa olsun, bir ürünü kullandığınızda size bir değer katmalıdır.

Güveniyor musun?

Güvenilirlik çok büyük. Bir web sitesine güvenmiyorsanız, satın almalarını sağlamak için onlara kredi kartı bilgilerinizi vermeyeceksiniz.

Sizin için erişilebilir mi?

Hedeflediğiniz yere varamazsanız, burada sunulan mal veya hizmetleri kullanamazsınız. Herkesin ürününüze erişebilmesini sağlamak için engelli kullanıcıların göz önünde bulundurulması gerekir.

Bu unsurlar sadece harika bir deneyimin tasarımını değil aynı zamanda onları nasıl test ettiğimizi, araştırdığımızı ve ölçeceğimizi gösterir. Ve hepsinin aynı zamanda birlikte çalışması gerekiyor. Bu elementlerden herhangi birini (veya daha fazlasını) dışarıda bırakın ve kötü UX bölgesine giriyorsunuz.

Bunu göstermek için, çevrimiçi bir uçak bileti aldığınızı hayal edin. Web sitesi güzel, uçuşların aranması kolay ve net bir şekilde görüntülendi. İhtiyacınız olanı kolayca bulabildiniz ve deneyim pürüzsüz ve hoştu. Ve sonra uçuşunuzu ayırtmaya çalışıyorsunuz. Çıkış işlemi tıknaz ve kafa karıştırıcıdır ve ödeme bilgilerinizi verme zamanı geldiğinde, artık havayolu şirketi için kendinizi iyi hissetmiyorsunuz ve satın alma işleminizi sorgulamaya başlıyorsunuz.

Kullanıcı deneyiminin her yönü önemlidir ve kendine özgü özelliklere sahiptir, ancak hepsi iyi ya da kötü bir deneyim yaratmak için birlikte çalışır.

UX ve UI arasındaki farklar nelerdir?

UI veya kullanıcı arayüzünden bahsetmeden UX hakkında konuşamayız. İkisi sık sık karıştı, hatta aynı disiplinde bir araya toplandı.

Farklılıkları açıklamaya yardımcı olacak harika bir benzetme var. İnsan vücudunu düşünün: kemikler koddur, UX vücudun iyi çalışmasını sağlayan her şeydir ve UI vücudun hoş ve çekici görünmesini sağlayan dıştaki her şeydir.

UI, bir ürünün nasıl göründüğüne ve çalıştığına odaklanır. Bu, bir web sitesinin gezinme akışını tasarlamasından görsel tasarımına kadar her şeyi içerir. Ancak UX, bu tasarımı alır ve UX petekinin elementlerine dayanarak kullanıcılarla iletişime girmesini sağlar.

İkisi birbirleriyle çok yakın etkileşim içinde olduklarından ve çoğu zaman yanlış anlaşıldıklarından, birçok kuruluş her alanda uzman uygulayıcılar edinmenin yararını kaybeder.

UX'in geleceği

İyi haber şu ki, UX burada kalacak. Kuruluşlar, müşterilerinin izlenimlerinin markaları için ne kadar önemli olduğunu fark etmeye başladılar ve harika bir deneyim tasarlamanın güven ve sadakat geliştirmenin en iyi yolu olduğunu biliyorlar. Ek olarak, iyi UX standartları artmaya devam ettikçe, kullanıcılar daha iyi deneyimlere alışmaya ve kötü olanlara daha az tolerans göstermeye alışmaktadır.

Ve bu, UX'in uygulamalarının genişlediği anlamına gelir. Başlangıçta, UX öncelikli olarak dijital deneyimlere odaklandı ancak fiziksel dünyaya da hızlı bir şekilde dallandı. Ayrıca “müşteri deneyimi” terimini de çok duymuş olabilirsiniz ve bu göz önünde bulundurulması gereken başka bir katman.

Müşteri deneyiminin tanımı

Müşteri deneyimi veya CX, bir kişinin bir kuruluş veya marka ile yaptığı her etkileşimi içerir . Buna müşteri hizmetleri, fiziksel ortamlar, ürünler ve tabii ki dijital deneyimler dahildir.

Artık sadece güzel tasarlanmış bir web sitesine sahip olmak yeterli değil. Uygulamanız ve tuğla ve harç varlığınız aynı derecede etkileyici değilse, müşterileriniz fark edecektir.

Sonuç olarak, kuruluşlar UX ve CX hakkındaki düşüncelerini değiştiriyorlar. Progressive şirketler UX ve CX uygulamalarını birleştirmeye, pazarlamadan satışa profesyonelleri ve hatta yönetici odasını içeren çapraz işlevli ekipler oluşturmaya başlıyor.

Sonuç

UX için gelecek parlak görünüyor. Şirketler UX'in yatırım getirisini gerçekleştirdiler . Kullanıcılar daha iyi deneyimler beklemeye başladılar ve kendi işlerini sağlayan markaları ödüllendirdiler. Ve yetenekli pratisyenler her gün UX profesyonellerinin saflarına katılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

TÜM BLOGLAR
Dijital Pazarlama Instagram Reels Nedir? Nasıl Kullanılır?
Instagram, kısa biçim video özelliği olan Reels'ı İngiltere'de kısa süre önce piyasaya sürdü.   Bu özellik, 50'den fazla ülkede uluslara...
Devamını oku
Web Geliştirme SMTP 554 Hata Kodları ve Açıklamaları
SMTP E-mail gönderimleri sırasında oluşan 554 hata kodları ve açıklamaları aşağıda yer almaktadır. Gönderim sırasında yaşadığınız sorunları buradaki h...
Devamını oku
Web Geliştirme Com.tr Domain Nasıl Alınır?
İnternet üzerinde en çok kullanılan web sitesi uzatantıları “.com ve .net” tir. Son zamanlarda “.tr” uzantılı alan adlarının kullanıcılar tarafından b...
Devamını oku