UTM Kodu Nedir? Nasıl Kullanılır?

UTM Kodu Nedir? Nasıl Kullanılır?

UTM Kodları, çevrimdışı pazarlamanızın sonuçlarını görmenin harika bir yoludur.

Günümüzde ve çağda, hepsini fark etmeyebileceğimiz pek çok pazarlama ve reklam türüyle karşı karşıyayız. Dijital pazarlama söz konusu olduğunda, çevrimiçi ve çevrimdışı kampanyalar var ve bu pazarlama türlerinin şirketiniz için nasıl çalıştığını görmeye çalışmak son derece zor.

Bir pazarlama profesyoneli olarak bu daha da zordur, çünkü müşterilerinize sonuç göstermekle sorumlusunuz. Sonuçlarınızı izlemenin harika bir yolu, UTM (Urchin İzleme Modülü) kodlarını kullanmaktır. Bu basit teknik, pazarlama uygulamalarınızı Google Analytics'e bağlayabilir ve size başka bir şeyi denemek için bir fikri desteklemek veya vites değiştirmek için gereken verileri verebilir.

Büyük bir pazarlamacı olmanın önemli bir yönü başarınızı ölçebilmektir . Hangi ölçümleri kullanırsanız kullanın, patronunuza (ve şirketinize) tuzunuza değdiğini kanıtlamak istersiniz.

Bütçenizi hak ediyorsunuz - ve belki de daha fazlasına ihtiyacınız var - ve işe yarayan pazarlama faaliyetlerine zaman ayırmayı hak ediyorsunuz. Kampanyalarınızın başarısını izleyen UTM kodları oluşturmak, bunu kanıtlamanın en iyi yoludur.

Doğru araç olmadan işinizin etkisini ölçmek zor olabilir. Elbette, Twitter'ın web sitenize belirli bir oranda trafik çektiğini biliyorsunuz ... ancak şirketinizin tweet'lerinin bu ziyaretleri yönlendirip yönlendirmediğini biliyor musunuz? Ya da özel konuk postanızın gerçek potansiyel müşterileri ve müşterileri web sitenize yönlendirdiğini mi?

Neyse ki, URL'lerinizin sonuna birkaç özel kod ekleyerek bunların hepsini kanıtlayabilirsiniz: Bunlara UTM kodları denir.

UTM kodu nedir?

UTM kodu, bir kaynak, araç ve kampanya adını izlemek için özel bir URL'ye ekleyebileceğiniz basit bir koddur. Bu, Google Analytics'in size arama yapan kişilerin nereden geldiğini ve onları hangi kampanyaya yönlendirdiğini söyleyebilmesini sağlar. UTM kodunun yaygın bir kullanımı, her çevrimdışı kampanya için bir özel URL oluşturmak ve daha sonra bu URL'yi, atadığınız herhangi bir yönlendirme adresine (büyük olasılıkla ana alan adınıza) yönlendirmektir. Bu, her bir kampanya için özel açılış sayfaları oluşturmak zorunda kalmadan haftalık bir gazete reklamının, kuponun, radyo reklamının veya TV reklamının nasıl çalıştığını izlemenizi sağlar. Örneğin, TV reklamları ve basılı reklamlar için ayrı bir UTM kodu oluşturarak, daha fazla trafik, dönüşüm vb. Üreten veriler elde edebilirsiniz. Ayrıca, yalnızca kaynağı ve aracı (radyo, gazete, kupon vb.)

Ayrıca, izlediğiniz terimleri ve hatta belirli içeriği izlemek için kodunuza ekleyebileceğiniz başka değerler de vardır. Terimler, "spor ayakkabısı", "chicago deep dish pizza" veya hedeflediğiniz diğer ücretli terimler gibi anahtar kelimeleri içerebilir. İçerik için hangisinin daha iyi performans gösterdiğini görmek için aynı mesajı ancak farklı metni içeren iki farklı reklamı izleyebilirsiniz.

İzlemek istediğiniz değerleri öğrendikten sonra, Google'ın URL Oluşturucu'ya gidebilir , bu değerleri parametrelere girebilir, "URL oluştur" u tıklayabilir ve bam ayarlanmış olur. UTM kodları ile ilgili harika olan şey, ortamı, ay bir şey çalıştırıyor olabileceğinizi veya ayarlamanız gereken diğer faktörleri ayarlamak istediğinizde kodu değiştirebilmenizdir.

İşte bir UTM kodunun nasıl görünebileceğine bir örnek:

https://www.berkeajans.com/?utm_source=Web%Tasarim&utm_medium=Blog%2BOctober

Gördüğünüz gibi, bu, Ekim ayında Chicago Tribune'da yayınlanan bir gazete reklamıdır ve Chicago PPC satışı içindir. İleride kampanyanın ayını, birlikte çalıştığım şirketi ve satışımın odağını değiştirmek çok kolay olacak.

Google Analytics'te artık Standart Raporlama bölümüne, ardından Trafik Kaynakları, ardından Kaynaklar ve son olarak Kampanyalar'ı tıklayarak özel URL'niz için tamamen yeni bir web sitesi oluşturmadan çevrimdışı kampanyanızı izleyebilirsiniz. Bu bölümde, Kampanyanızın adını ve ardından belirli bir reklam veya strateji için ne kadar başarılı olduğunuzu görmelisiniz. Bu tür izlemenin değeri ve sınırları yalnızca hayal gücünüzle sınırlıdır. Artık, 20.000 ABD Doları radyo reklamı veya 10.000 ABD Doları gazete reklamının her ay yayınlanmaya değer olup olmadığını müşterinize veya patronunuza kesin verilerle bildirebilirsiniz.

Pazarlama etkinliğinizi artırmanın yolları hakkında daha fazla bilgi için, bugün Launch Digital Marketing'deki Chicago internet pazarlama uzmanlarıyla iletişime geçin !

UTM kodları nasıl izlenir?

UTM kodları bir ortam ve o ortam içindeki bir kaynağı izleyebilir. Daha esnek hale geldiği yer, bu kaynağı tanımlamak için kullandığınız dildir. Belki de web sitesi trafiğini bir sosyal ağa, bir tür içeriğe, hatta web'deki bir reklamın tam adına bağlamak istersiniz.

UTM kodlarıyla izleyebileceğiniz beş şey ve neden bunları izleyebileceğiniz:

1. Bir Kampanya

Kampanya tabanlı izleme etiketleri, analizinizdeki bir kampanyadaki tüm içeriği gruplandırır. Aşağıdaki örnek UTM kodu, web sitesi trafiğini, barındırdığınız% 20 indirim promosyonunun bir parçası olarak yerleştirilen bağlantılarla ilişkilendirmenize yardımcı olacaktır.

Örnek: utm_campaign = yuzde20indirim

2. Bir Kaynak

Kaynak tabanlı bir URL parametresi size hangi web sitesinin size trafik gönderdiğini söyleyebilir. Facebook sayfanıza gönderdiğiniz her bağlantıya aşağıdaki örnek kodu ekleyerek Facebook'tan gelen tüm trafiği izlemenize yardımcı olabilirsiniz.

Örnek: utm_source = Facebook

3. Orta

Bu izleme etiketi türü, izlenen bağlantınızın yer aldığı ortam hakkında sizi bilgilendirir. Sosyal medyadan gelen tüm trafiği (e-posta gibi diğer ortamların aksine) izlemek için aşağıdaki örnek UTM kodunu kullanabilirsiniz.

Örnek: utm_medium = sosyal medya

4. Bir İçerik

Bu tür UTM kodu, ortak bir kaynak ve ortamdan aynı hedefe işaret eden belirli içerik türlerini izlemek için kullanılır. Genellikle aşağıdaki örnek UTM kodunda gösterildiği gibi, tıklama başına ödeme (PPC) kampanyalarında veya aynı sayfada iki özdeş bağlantıyla kullanılır.

Örnek: utm_content = kenar_cubugu veya utm_content = baslik

5. Bir Terim

Terim veya anahtar kelime tabanlı izleme kodu, bir PPC reklamında ödediğiniz anahtar kelimeleri tanımlar. Bir Google Ads kampanyasının "pazarlama yazılımı" anahtar kelimesi altında yer alması için ödeme yaparsanız, bu reklamı yayınlamak için Google'a gönderdiğiniz bağlantının sonuna aşağıdaki UTM kodunu ekleyebilirsiniz.

Örnek: utm_term = pazarlama + yazılımı

UTM parametreleri ile ilgili en iyi bölüm, bu koddan istediğiniz herhangi bir kombinasyonu yapabilmenizdir - tüm bağlantılarınızı izlemek için minimum (kampanya, kaynak ve aracı) kullanın veya hepsini, izleme. Açıkça, UTM parametrelerinin bir kombinasyonunu birçok şekilde kullanabilirsiniz:

  • Belirli pazarlama girişimlerinin başarısını izleyin.
  • Takipçileriniz içeriğinizi tanıttığında sosyal kanallarınızın içeriğinizi ne kadar iyi tanıttığını görün.
  • Konuk gönderme yönlendirme trafiğinin etkinliğini ölçün.
  • Birden çok pazarlama kanalında aynı içeriği izleyin.

Google Analytics'te UTM Kodları Nasıl Oluşturulur?

1. Google'ın Kampanya URL Oluşturucu'yu açın.

Google'da oluşturabileceğiniz üç farklı izleme etiketi türü vardır; bunların ikisi, uygulama pazarlarındaki yeni uygulamalara yönelik trafiği izlemenize yardımcı olur. Bu listedeki üçüncü seçenek olan Google Analytics Kampanya URL Oluşturucu'yu kullanacaksınız .

utm kodu

2. Her bir bağlantı niteliğini aşağıdaki formu doldurun.

Yukarıda bağlantı verilen sayfayı ziyaret edin ve bu URL oluşturucuyu görmek için bağlantıyı tıklayın. Ardından, aşağıda gösterilen UTM oluşturucusunu göreceksiniz. URL, Kampanya, Kaynak ve Aracı bilgilerini ilgili kutularına ekleyin.

3. Başarınızı ölçün.

Siteniz için zaten Google Analytics ayarladıysanız, Google gelen kampanyaları otomatik olarak izleyecektir. HubSpot'ta olduğu gibi bunlara "Kitle", ardından "Kaynaklar" ve "Kampanyalar" altında erişebilirsiniz. Kaynağı ve aracı görüntülemek için her bir kampanyayı tıklayın.

İşte bu kadar, özel izleme kodlarını anında kuracak ve çalıştıracaksınız! Birkaç hafta içinde, ihtiyacınız olan şey için bir dava açabileceksiniz, çünkü doğru metriklere sahip olacaksınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

TÜM BLOGLAR
Dijital Pazarlama Instagram Reels Nedir? Nasıl Kullanılır?
Instagram, kısa biçim video özelliği olan Reels'ı İngiltere'de kısa süre önce piyasaya sürdü.   Bu özellik, 50'den fazla ülkede uluslara...
Devamını oku
Web Yazılım SMTP 554 Hata Kodları ve Açıklamaları
SMTP E-mail gönderimleri sırasında oluşan 554 hata kodları ve açıklamaları aşağıda yer almaktadır. Gönderim sırasında yaşadığınız sorunları buradaki h...
Devamını oku
Web Yazılım Com.tr Domain Nasıl Alınır?
İnternet üzerinde en çok kullanılan web sitesi uzatantıları “.com ve .net” tir. Son zamanlarda “.tr” uzantılı alan adlarının kullanıcılar tarafından b...
Devamını oku