Tabela Vergisi Nasıl Hesaplanır?

Tabela Vergisi Nasıl Hesaplanır?

Tabela vergisi birçok firma için kafa karıştırıcıdır. Günümüzde açılan her firma reklamını değişik yöntemlerle yapmak zorundadır. Reklam, Tabela ve dijital baskı ise bu yöntemlerde ilk sırayı almaktadır.

Tabela vergisi firmanın bağlı olduğu belediye tarafından alınmaktadır. Belediye Gelirleri Kanunu ile firmanın bağlı olduğu belediyeler resmi olarak vergi toplanmaktadır. Belediyelerin en önemli gelir kapılarından birisi budur.

Tabela vergisi neye göre belirlenir?

Tabela vergisi her sene yeniden hesaplanmaktadır. Yapılan reklamın boyutuna, niteliğine göre vergi ücreti değişmektedir. Eğer bir firma tabela/reklam vergisini ödemezse belediyeler tarafından cezai işlem uygulanmaktadır.

Tabela vergisi ne zaman ödenir?

Tabela / Reklam vergisi yıllık olarak ödenmelidir. İşletmelerin bu vergiyi ödemesi için bazı belgeleri bulundurması zorunludur. Tabela vergisi her yılın 01 Ocak - 31 Ocak tarihleri arasında ödemektedir. Ödemeler vergi dairelerine yapılı.r İşletmenin bulunduğu il içerisindeki vergi dairesi üzerinden ödeme tamamlanarak ödemenin yapıldığına dair makbuz alınmaktadır.

Tabela vergisi ne kadar? ( 2022-2023 )

Vergi hesaplaması metrekare üzerinden yapılır. Kullanılmakta olan reklamların özelliklerine göre de bu fiyatlandırma değişkenlik göstermektedir. Kullanılan reklam tabelasının ışıklı olması veya olmaması üzerinden farklı fiyatlandırmalar yapılmaktadır. İstanbul Belediyesi ışıksız tabelalar için metrekare fiyatı olarak 90 TL fiyat belirlemiştir. Kullanılan tabelaların ışıklı ve kayan led tabela olması durumunda metrekare fiyatı 150 TL olarak belirlenmiştir. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

TÜM BLOGLAR
Dijital Pazarlama Instagram Reels Nedir? Nasıl Kullanılır?
Instagram, kısa biçim video özelliği olan Reels'ı İngiltere'de kısa süre önce piyasaya sürdü.   Bu özellik, 50'den fazla ülkede uluslara...
Devamını oku
Web Geliştirme SMTP 554 Hata Kodları ve Açıklamaları
SMTP E-mail gönderimleri sırasında oluşan 554 hata kodları ve açıklamaları aşağıda yer almaktadır. Gönderim sırasında yaşadığınız sorunları buradaki h...
Devamını oku
Web Geliştirme Com.tr Domain Nasıl Alınır?
İnternet üzerinde en çok kullanılan web sitesi uzatantıları “.com ve .net” tir. Son zamanlarda “.tr” uzantılı alan adlarının kullanıcılar tarafından b...
Devamını oku