Tabela Vergisi Nasıl Hesaplanır?

Tabela Vergisi Nasıl Hesaplanır?

Tabela vergisi birçok firma için kafa karıştırıcıdır. Günümüzde açılan her firma reklamını değişik yöntemlerle yapmak zorundadır. Reklam, Tabela ve dijital baskı ise bu yöntemlerde ilk sırayı almaktadır.

Tabela vergisi firmanın bağlı olduğu belediye tarafından alınmaktadır. Belediye Gelirleri Kanunu ile firmanın bağlı olduğu belediyeler resmi olarak vergi toplanmaktadır. Belediyelerin en önemli gelir kapılarından birisi budur.

Tabela vergisi neye göre belirlenir?

Tabela vergisi her sene yeniden hesaplanmaktadır. Yapılan reklamın boyutuna, niteliğine göre vergi ücreti değişmektedir. Eğer bir firma tabela/reklam vergisini ödemezse belediyeler tarafından cezai işlem uygulanmaktadır.

Tabela vergisi ne zaman ödenir?

Tabela / Reklam vergisi yıllık olarak ödenmelidir. İşletmelerin bu vergiyi ödemesi için bazı belgeleri bulundurması zorunludur. Tabela vergisi her yılın 01 Ocak - 31 Ocak tarihleri arasında ödemektedir. Ödemeler vergi dairelerine yapılı.r İşletmenin bulunduğu il içerisindeki vergi dairesi üzerinden ödeme tamamlanarak ödemenin yapıldığına dair makbuz alınmaktadır.

Tabela vergisi ne kadar? ( 2022-2023 )

Vergi hesaplaması metrekare üzerinden yapılır. Kullanılmakta olan reklamların özelliklerine göre de bu fiyatlandırma değişkenlik göstermektedir. Kullanılan reklam tabelasının ışıklı olması veya olmaması üzerinden farklı fiyatlandırmalar yapılmaktadır. İstanbul Belediyesi ışıksız tabelalar için metrekare fiyatı olarak 90 TL fiyat belirlemiştir. Kullanılan tabelaların ışıklı ve kayan led tabela olması durumunda metrekare fiyatı 150 TL olarak belirlenmiştir. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

TÜM BLOGLAR
Reklamcılık Windows İçin En İyi 5 Ekran Kaydedici Program
Oyun veya Windows'ta yapacağınız ders videolarında ekran görüntüsü almak isteyebilirsiniz. Bu tarz durumlarda ekran kaydedici program kullanmanız ...
Devamını oku
Reklamcılık 2020 Fuar Takvimi
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğince (TOBB) 2020 yılı Fuar Takvimi belirlendi. Türkiye gelecek yıl savunmadan tekstile, tarımdan teknolojiye, turizmd...
Devamını oku
Reklamcılık Ticari Araçların Tavan ve Yanlarına Plaka Yazılacak
İstanbul’da minibüs, taksi dolmuş ve servis taşımacılığı yapan araçlarla alakadar alınan karar doğrultusunda 1 Ocak 2019 yılından itibaren araçların t...
Devamını oku

Yeni bir fikir veya projeye mi ihtiyacınız var?

PROJEYE BAŞLA