Tabela Vergisi Nasıl Hesaplanır?

Tabela Vergisi Nasıl Hesaplanır?

Tabela vergisi birçok firma için kafa karıştırıcıdır. Günümüzde açılan her firma reklamını değişik yöntemlerle yapmak zorundadır. Reklam, Tabela ve dijital baskı ise bu yöntemlerde ilk sırayı almaktadır.

Tabela vergisi firmanın bağlı olduğu belediye tarafından alınmaktadır. Belediye Gelirleri Kanunu ile firmanın bağlı olduğu belediyeler resmi olarak vergi toplanmaktadır. Belediyelerin en önemli gelir kapılarından birisi budur.

Tabela vergisi neye göre belirlenir?

Tabela vergisi her sene yeniden hesaplanmaktadır. Yapılan reklamın boyutuna, niteliğine göre vergi ücreti değişmektedir. Eğer bir firma tabela/reklam vergisini ödemezse belediyeler tarafından cezai işlem uygulanmaktadır.

Tabela vergisi ne zaman ödenir?

Tabela / Reklam vergisi yıllık olarak ödenmelidir. İşletmelerin bu vergiyi ödemesi için bazı belgeleri bulundurması zorunludur. Tabela vergisi her yılın 01 Ocak - 31 Ocak tarihleri arasında ödemektedir. Ödemeler vergi dairelerine yapılı.r İşletmenin bulunduğu il içerisindeki vergi dairesi üzerinden ödeme tamamlanarak ödemenin yapıldığına dair makbuz alınmaktadır.

Tabela vergisi ne kadar? ( 2022-2023 )

Vergi hesaplaması metrekare üzerinden yapılır. Kullanılmakta olan reklamların özelliklerine göre de bu fiyatlandırma değişkenlik göstermektedir. Kullanılan reklam tabelasının ışıklı olması veya olmaması üzerinden farklı fiyatlandırmalar yapılmaktadır. İstanbul Belediyesi ışıksız tabelalar için metrekare fiyatı olarak 90 TL fiyat belirlemiştir. Kullanılan tabelaların ışıklı ve kayan led tabela olması durumunda metrekare fiyatı 150 TL olarak belirlenmiştir. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

TÜM BLOGLAR
Reklam Tabela Nedir?
Kurumsal firmalar veya esnaflar için kullanılan reklam tabela çeşitleri, firmanın en iyi şekilde kurumsal kimliğini yansıtmak, müşteriler tarafından a...
Devamını oku
Eczane Tabela Standartları Nelerdir? Kılavuzda Neler Var?
Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından 29 Haziran 2019 tarihli ve 30816 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan "Eczacılar ve Eczaneler Hakkında ...
Devamını oku
İstanbul Reklam Ajansları
Profesyonel bir reklam ajansı ile çalışmak tüm firmalar için kritik öneme sahiptir. Gerek sanal ortamda, gerek mağazacılık ortamında reklamınız sizi y...
Devamını oku