Sosyal Medyada Pazarlama Nasıl Yapılır?

Sosyal Medyada Pazarlama Nasıl Yapılır?

Sosyal medya pazarlaması her zamankinden daha önemli. Bugün milyarlarca insan sosyal medya kullanıyor ve bu sayı her geçen gün artıyor.

Muhtemelen bir çeşit sosyal medya pazarlamasıyla uğraşıyorsunuz, ancak kalabalık bir pazarda rakiplerinizden sıyrılmak için bir sosyal medya pazarlama ustası olmanız gerekiyor.

Neyse ki, sosyal medya pazarlamasını fethetmek eskisinden çok daha kolay. Zaten sosyal medya platformlarında pazarlama yapıyorsanız, 0'dan 60'a kolayca gidebilirsiniz. Ve eğer yeniyseniz, temelleri ne kadar çabuk alabileceğinize şaşıracaksınız. ve sonra da onların ötesine geçin.

Bir sosyal medya pazarlama uzmanı olmak, en popüler sosyal medya sitelerinin tam olarak anlaşılmasını gerektirir . Sadece nasıl çalıştıklarını değil, aynı zamanda insanların nasıl kullandığını da anlamanız gerekir.

Bu uzun bir düzen gibi gelebilir, ancak anlaşılması çok kolay bir şekilde parçaladık. 

Bu kılavuzda, sosyal medya pazarlamacılığının bugün tam olarak nasıl çalıştığını ve en büyük beş platformda (Facebook, Instagram, Twitter, Snapchat ve Pinterest) sosyal medya pazarlaması için taktik bir rehber öğreneceksiniz.

Ardından, etkili bir sosyal medya pazarlama planı oluşturmak için adım adım bir yönteme bakacağız . Hangi sosyal medya metriklerini izlemeniz gerektiğini, kampanyalarınızın etkinliğini nasıl ölçeceğinizi, sosyal medya katılımını nasıl artıracağınızı ve çok daha fazlasını öğreneceksiniz.

İşiniz bittiğinde, sosyal medya pazarlamasına güvenle yaklaşabilir ve insanların seveceği ilgi çekici bir sosyal medya varlığı oluşturabilirsiniz. Ayrıca, her platformdaki performansınızı artıracak bazı sosyal medya ipuçlarını da öğreneceksiniz.

2020'nin en popüler sosyal medya platformlarını öğrenmek için tıklayın!

Sosyal Medya Pazarlamasına Giriş

“Sosyal medya pazarlaması” terimi oldukça geniştir. Ürünlerin reklamını yapmak ve satmak, müşteri ilişkileri oluşturmak ve marka bilinirliği oluşturmak için sosyal medya sitelerini kullanan her türlü pazarlama stratejisini kapsar.

Sosyal medya tanımı açısından, sosyal medya platformunu sosyal, kişilerarası etkileşimlere odaklanan herhangi bir site olarak düşünün.

Bu kılavuzun amaçları doğrultusunda, dört tür sosyal medya pazarlamasına odaklanacağız: sosyal medya reklamcılığı, video pazarlama, kullanıcı tarafından oluşturulan içerik (UGC) pazarlama ve influencer pazarlama.

İlk sosyal medya siteleri popülerliğe yükseldiğinden beri pazarlamacılar sosyal medya pazarlamasının ne kadar etkili olabileceğini anladılar. İnsanlara her gün kullandıkları platformlarda ulaşmanızı sağlar ve birçok geleneksel reklam biçiminden çok daha doğal hisseder.

Son birkaç on yılda, pazarlamacılar sosyal medya pazarlamasını ince ayarlanmış bir bilime dönüştürdüler. Sonuç olarak, neredeyse tüm işletmeler için daha yaygın hale geldi. Küçük anne ve pop dükkanları bile bugünlerde sosyal medya pazarlamasını kullanıyor.

Sosyal medya pazarlaması bir trend olarak başlamış olsa da, bugün başka bir şey değildir. Aslında, dönemin en önemli pazarlama biçimlerinden biri.

Sosyal Medya Pazarlamasının Artan Önemi

Sosyal medya her zaman bugün olduğu kadar büyük değildi. Ancak yıllar geçtikçe, giderek daha fazla insan bunu bir öncelik haline getirdiğinden, sosyal medya pazarlamacılar için gerekli bir iletişim noktası haline geldi.

İnsanlar sosyal medyada çok zaman harcıyorlar ve bu miktar giderek artıyor. En son sosyal medya istatistiklerine göre , tipik bir sosyal medya kullanıcısı ortalama olarak her gün sosyal medyada yaklaşık iki saat harcayacaktır.

Bu, pazarlamacıların müşterilerine ulaşmak için büyük zaman pencerelerine sahip oldukları anlamına gelir. Sosyal medya, insanların takıldığı bir yerden daha fazlası haline geldi; kendi başına bir faaliyet haline geldi. Bu özellikle genç nesiller için geçerlidir –– binyıllar ve Z kuşağı sosyal ağ kullanıcılarının çoğunluğunu oluşturmaktadır.

Geleneksel pazarlama yöntemlerinin daha az yaygın (ve daha az etkili) hale gelmesiyle, sosyal medya pazarlama ortamı için giderek daha önemli hale gelmiştir. 

Sosyal medya olgunlaştıkça, şirketler pazarlama bütçelerinin büyük bir kısmını önceki yıllara göre sosyal medya pazarlamasına harcıyorlar. Bu daha yüksek harcama, diğer pazarlama biçimleri için daha düşük bir harcamaya karşılık gelir. 

Sosyal medya pazarlama harcamaları her yıl artmaktadır

İleride sosyal medya pazarlaması daha da önemli olacak. Yeni sosyal medya ağları ortaya çıktıkça, pazarlamacıların bir sonraki büyük şey haline gelen her yeni platformda uzmanlaşmak için sosyal medya uzmanları olmaları gerekecek.

Sosyal Medya Pazarlamasının Etkileri

Sosyal medya pazarlaması son derece güçlü olabilir. Sosyal medya pazarlaması, müşterilere organik bir şekilde ulaşma konusunda neredeyse eşsiz bir yetenek olduğundan, birçok işletmenin pazarlama yaklaşımlarının kritik bir unsuru haline gelmiştir.

Platformun ne kadar etkili olduğunu gösteren çok sayıda Facebook istatistikleri var. Buffer'ın 2019 Sosyal Durum raporuna göre, pazarlamacıların% 73'ü sosyal medya pazarlamasının şirketleri için “çok etkili” veya “biraz etkili” olduğunu söylüyor. % 58,8'i sosyal medya pazarlamasının genel pazarlama stratejileri için “çok önemli” olduğunu söylüyor.

Tabii ki, sosyal medya pazarlamasının sadece işletmelerin sonuçları üzerinde bir etkisi yoktur. Ayrıca müşteriler üzerinde çok olumlu bir etkisi vardır. Sosyal medyada bir marka ile olumlu deneyimleri olan müşterilerin% 71'i bu markayı önerebilir.

Pazarlamacıların %73'ü sosyal medya pazarlamasının çok ya da biraz etkili olduğunu,% 58'i sosyal medyanın genel stratejileri için çok önemli olduğunu, sosyal medyada bir marka ile olumlu bir deneyimi olan müşterilerin% 71'inin bunları önerebileceğini söylüyor

Sosyal medya, markaların hem mevcut hem de potansiyel müşterilerle ilişki kurması için mükemmel bir yerdir. Ortalama bir insanın bir veya daha fazla sosyal medya ağı kullandığı neredeyse varsayım haline geldi. Sosyal medya bugün kültürümüzün büyük bir bölümünü oluşturuyor ve gün geçtikçe büyüyor.

Sosyal Medya Pazarlamasının Yararları

Henüz sosyal medya pazarlamasına odaklanmıyorsanız, muhtemelen işletmeniz için ne yapabileceğini merak ediyorsunuzdur.

Sosyal medya pazarlamasının faydaları aşikar olandan beklenmedik olana kadar değişmektedir. İşte bir arıza:

1. Satışları arttırın.

Her şeyden önce, sosyal medya pazarlaması satışlarınızı artırmanıza yardımcı olacak ve oldukça kolay bir şekilde gerçekleşebilir.

İnsanlar sosyal medya pazarlamasına çok iyi yanıt veriyor çünkü organik ve etkileşimli. Sonuç olarak bu ne anlama geliyor? Daha fazla müşteri katılımı, daha fazla dönüşüm ve daha fazla satış.

Ve elbette, bu uzun vadede çok iyi çalışıyor. Bir ankette , iki yıl boyunca sosyal medya pazarlaması kullanan işletmelerin% 50'den fazlası satışların arttığını bildirdi.

2. Marka bilinirliği oluşturun.

Pek çok kişi sosyal medyayla etkileşime girdiğinden, ürünlerinizi başka türlü erişemeyebileceğiniz büyük bir kitlenin önüne koyabilirsiniz.

Dollar Shave Club ve Glossier gibi birçok marka, sosyal medya varlıkları nedeniyle patladı. Sosyal medyaya etkili yaklaşımları olmasaydı, muhtemelen bugün oldukları milyonlarca dolarlık başarı öyküsü olmayacaklardı.

Dollar Shave Club'ın onları ana akıma yerleştirmeye yardımcı olan 2012 viral videosuna göz atın:

3. İlişkiler geliştirin.

Sosyal medya, müşterilerle ilişkiler geliştirmek için de mükemmeldir. Unutmayın, sosyal medyada bir marka ile olumlu deneyimleri olan müşterilerin% 71'i markayı başkalarına tavsiye edecektir. Yayınlardaki ve yorum bölümlerindeki ve doğrudan iletilerdeki kişilerle etkileşime geçerek olumlu bir ilişki oluşturabilir ve umarım müşterilere dönüşecek kişilerle ilişkiler kurabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

TÜM BLOGLAR
Dijital Pazarlama Instagram Reels Nedir? Nasıl Kullanılır?
Instagram, kısa biçim video özelliği olan Reels'ı İngiltere'de kısa süre önce piyasaya sürdü.   Bu özellik, 50'den fazla ülkede uluslara...
Devamını oku
Web Yazılım SMTP 554 Hata Kodları ve Açıklamaları
SMTP E-mail gönderimleri sırasında oluşan 554 hata kodları ve açıklamaları aşağıda yer almaktadır. Gönderim sırasında yaşadığınız sorunları buradaki h...
Devamını oku
Web Yazılım Com.tr Domain Nasıl Alınır?
İnternet üzerinde en çok kullanılan web sitesi uzatantıları “.com ve .net” tir. Son zamanlarda “.tr” uzantılı alan adlarının kullanıcılar tarafından b...
Devamını oku