SEO için tasarım önerileri

SEO için tasarım önerileri

Arama motorlarında üst sıralarda yer almanın önemi gün geçtikçe artmaktadır. Çoğu kişinin yeni yeni başladığı SEO ( Arama Motoru Optimizasyonu ) işlemleri rekabetin artması ile birlikte daha bilinçli kullanılmaya başladı.

Teknolojinin bizlere kazandırdıkları sayesinde web sitesi yaptırmak için firma bulmamız artık çok zor değil. Bu nedenle de SEO rekabeti hızlı ivme kazandı. Artık Google’da öne çıkmak eskisinden daha da önemli. Bu nedenle SEO uyumu çalışmaları web siteleri için olmazsa olmaz haline geldi.

SEO planlamanızın en doğru şekilde yapılması sizi rakiplerinizin önüne çıkaracaktır. Ancak web sitenizin SEO çalışmalarını sadece kelimeler, hız, linkler açısından değerlendirmemelisiniz. Tasarım da SEO açısından büyük bir önem taşıyor. 

Web sitenin tasarımı kullanıcının sitedeki davranışlarını etkileyeceği ve bu davranışlar sitenin sıralamasını değiştireceği için, kullanıcı deneyimini ön planda tutan Google’a web sitemizi sevdirmemiz oldukça önem arz ediyor.

Web Tasarım ile SEO

Web siteleri yapıldıktan sonra SEO uyumu çalışmaları yapılıyor. Eğer mevcut bir site SEO uyumlu web sitesine dönüştürülmeye çalışılmıyorsa, yeni yapılacak web sitenin tasarım çalışmaları, başlangıcından itibaren SEO çalışmaları ile birlikte düşünülerek yapılmalıdır.

Minimalist web tasarım

Minimalist Kodlama

Web sitenizin kod yapısını ne kadar sade tutarsanız arama motorları sizi o kadar sevecektir. Gereğinden fazla kullanılan etiketler, CSS ve Javascript kodlarının robotların sitenizi taramasını zorlaştırır ve site hızınızın düşmesine neden olur. Bu nedenle sitenizin kodlamasına çok dikkat etmeli ve oldukça sade tutmalısınız.

HTML5 önemli mi ?

Web sitenizin arayüz tasarımı HTML5 teknolojisiyle uyumlu olmalı ve kod yapısının SEO’ya uygun olması gerekir. Kodlarınızın kolay okunabilir olması öne çıkmanızı sağlayacaktır.

Responsive Web Tasarım

Responsive

Günümüz web sitelerinde dikkat edilmesi gereken en önemli husus responsive bir tasarıma sahip olmasıdır. Çünkü günümüzde internetin mobil kullanım oranının diğer cihazlara kıyasla daha yoğun olması, web sitenin responsive tasarımına da uygun olmasının önemini vurguluyor aslında.

Yazı Tipi

Google yazı tiplerinden birini seçmeniz site hızınızı etkileyecek ve sitenizin görünümünü güzelleştirecektir. Hem de sitenizin yavaşlamasını engelleyerek SEO uyumlu olmasını sağlayabilirsiniz.

Kullanılan Görseller

Arama motorları kullandığınız görselin ne kadar güzel ve ne kadar uygun olduğuna değil, yazdığınız alt metnine bakıyor. Kullanacağınız imajlar için dosya isimlerine anahtar kelimeleri vermeniz de bir diğer ipucu. Seçilen görsellerin özgün olmasına ve optimize edilmiş olmasına da dikkat edilmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

TÜM BLOGLAR
Dijital Pazarlama Instagram Reels Nedir? Nasıl Kullanılır?
Instagram, kısa biçim video özelliği olan Reels'ı İngiltere'de kısa süre önce piyasaya sürdü.   Bu özellik, 50'den fazla ülkede uluslara...
Devamını oku
Web Yazılım SMTP 554 Hata Kodları ve Açıklamaları
SMTP E-mail gönderimleri sırasında oluşan 554 hata kodları ve açıklamaları aşağıda yer almaktadır. Gönderim sırasında yaşadığınız sorunları buradaki h...
Devamını oku
Web Yazılım Com.tr Domain Nasıl Alınır?
İnternet üzerinde en çok kullanılan web sitesi uzatantıları “.com ve .net” tir. Son zamanlarda “.tr” uzantılı alan adlarının kullanıcılar tarafından b...
Devamını oku