Rich Snippet Nedir? SEO'ya Katkısı Nedir?

Rich Snippet Nedir? SEO'ya Katkısı Nedir?

Snippet’ler, Google’ın kullanıcıya arama sonuçlarında gösterdiği bir sonuçtur. Bir örnek: “ Profesyonel web sitesi yapan firmalar “ yazdığınızda Google, normal snippet'lere ve rich snippet'lere sahip bir sonuç listesi gösterir.

Google başlığı mavi, URL'yi yeşil ve sayfanın ne hakkında olduğunu açıklar. Bu, snippet olarak adlandırdığımız şeydir, snippet önizleme araçları bu sonuçları optimize etmenize yardımcı olur .

Rich snippet ( zengin kart ) kullanıldığında ise, web sitesin, verilen hizmetin kalitesini, bu tip sitelerin hazırlanma sürelerini görebilirsiniz. Rich snippet ( zengin kart ), normal snippet'ten çok daha fazla bilgi içerir. Bu yüzden buna Rich snippet ( zengin kart ) diyoruz.

Rich Snippet neden SEO için önemlidir?

Rich snippet'ler diğer snippet'lerden daha verimlidir. Çok daha güzel, ilgi çekici görünür ve sadece onlara bakarak anında daha fazlasını öğrenebilirsiniz. Örneğin bir firmanın aldığı hizmetten memnun olup olmadığını kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Zengin snippet'ler, tıklama oranı daha yüksek olan snippet'lerdir. İnsanlar zengin snippet'leri tıklamayı sever.

SEO Optimizasyonunun faydalarını biliyor musunuz?

SEO Optimizasyonunun 25 Kanıtlanmış Faydası

Bir snippet'in tıklama oranı artarsa, bu arama sonucundan daha fazla trafik alırsınız. Arama motorundaki sıranız değiştiğinden değil, sadece sonucunuzu tıklayan diğer kullanıcılar için değil. Uzun vadede, Rich snippet ( zengin kart ) sıralamanızı da etkileyecektir. Daha fazla kişi sonucunuzu tıkladığında, Google, sayfanızı diğerlerinin yerine tercih ettiğinizi fark eder. Bu kesinlikle uzun vadede sıralamanızı artıracaktır!

Yapılandırılmış veriler hakkında bilgi edinmek için: Yapılandırılmış veri nedir?

Zengin snippet'leri nasıl elde edersiniz?

Sitenize yapılandırılmış veri eklerseniz Google Rich snippet ( zengin kart ) gösterebilir. Yapılandırılmış veriler, arama motorlarının anlayabileceği şekilde yazılmış, belirli bir biçimde bir kod parçasıdır. Arama motorları kodu okur ve Rich snippet ( zengin kart ) oluşturmak için kullanır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

TÜM BLOGLAR
Dijital Pazarlama Instagram Reels Nedir? Nasıl Kullanılır?
Instagram, kısa biçim video özelliği olan Reels'ı İngiltere'de kısa süre önce piyasaya sürdü.   Bu özellik, 50'den fazla ülkede uluslara...
Devamını oku
Web Yazılım SMTP 554 Hata Kodları ve Açıklamaları
SMTP E-mail gönderimleri sırasında oluşan 554 hata kodları ve açıklamaları aşağıda yer almaktadır. Gönderim sırasında yaşadığınız sorunları buradaki h...
Devamını oku
Web Yazılım Com.tr Domain Nasıl Alınır?
İnternet üzerinde en çok kullanılan web sitesi uzatantıları “.com ve .net” tir. Son zamanlarda “.tr” uzantılı alan adlarının kullanıcılar tarafından b...
Devamını oku