React Native Nedir?

React Native Nedir?

React Native, yeni nesil React – Facebook tarafından geliştirilen ve 2013’te Github’da açık kaynak olan bir JavaScript kütüphanesidir.

React Native, geliştiricilerin yazdıkları kodu web üzerinden ve mobil ortamda yeniden kullanmasına yardımcı olur.

React Native Hangi platformda kullanılır?

Android ve iOS’un kod geliştirme ortamları çok farklıdır. Bu yüzden iki farklı platforma uygulama çıkarmak zaman alır. Ancak React Native ile yalnızca bir geliştirici farklı mobil işletim sistemlerinde yazabilir.

Hibrit uygulama geliştirirken de bu çoğu zaman Cordova (veya Phonegap gibi türevleri ile oluyor.) ile bu tip köprüler kurabiliyorduk. React’ın buna getirdiği çözüm ReactJS’in yapısında sunduğu pek çok avantajı da öneriyor olmasıdır.

React Native Mimarisi Nasıl Çalışır?

Native tarafında eşleniklerinin üretilmesini sağlayan “bridge” dediğimiz React kodu ile native ortamı arasında bir köprü oluşturan bu yapı aslında React Native’in başrol oyunculuğunu üstleniyor.

React Native Avantajları Nedir?

Yeniden kod kullanımı ve maliyet tasarrufu

React Native kullanarak Android’de olduğu gibi iOS içinde aynı kodu rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bu durum, mobil uygulamanın geliştirme süresinde ve maliyetinde büyük bir tasarruf demektir. Teorik olarak geliştirme için sarfettiğiniz efor yarı yarıya azalacaktır. Pratikte, maliyet tasarrufu teorikte görünenden biraz daha düşük olabilir, ancak zamanınızı iyi kullanarak uygulamanızı geliştirmeye ayırdığınız süre, uygulamanızın değerini arttırabildiğiniz süredir.

Topluluk odaklı yapı

React Native frameworkünün gelişimi, 2013 yılında geliştirici topluluğunun ihtiyacına cevap verebilecek nitelikte bir hackathon olarak başladı. Mobil uygulama geliştirme avantajlarını React ortamının gücü ve çevikliğiyle birleştiren mobil uygulama geliştirme alternatifi aranıyordu. Bu, Facebook tarafından oluşturulan bir framework olan React Native ile sonuçlandı ve geliştirme topluluğu tarafından desteklenerek sürekli olarak geliştirildi. Bu tür topluluk etkileşimli bir ortamın getirisi; bilgi ve uzmanlıklarını, serbestçe erişilebilen bileşenlerin harika kataloglarını paylaşmaya istekli ve hevesli bir topluluğun önemli avantajları olduğudur.

Canlı Yeniden Yükleme (Live Reload)

React Native, native frameworklerde bulamayacağınız ilginç bir özelliğe sahiptir. Canlı yeniden yükleme özelliği kodda yaptığınız son değişikliğin sonucunu hemen görmenizi sağlar. İki pencerede çalışıyorsanız birisi kodu diğeri de oluşturduğunuz mobil uygulama ekranını gösterir. Örneğin kod penceresinde yaptığınız değişiklik aynı anda mobil uygulama penceresinde görünür.

Mobil Ortamlar için Güçlü Performans

React Native mimarisi, mobil cihazlar için oldukça iyi optimize edilmiştir. Diğer native frameworkler daha yoğun CPU ve GPU kullanır. React Native hızlı yapısı ile kendini diğer native frameworklerden ayırabilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

TÜM BLOGLAR
Dijital Pazarlama Instagram Reels Nedir? Nasıl Kullanılır?
Instagram, kısa biçim video özelliği olan Reels'ı İngiltere'de kısa süre önce piyasaya sürdü.   Bu özellik, 50'den fazla ülkede uluslara...
Devamını oku
Web Yazılım SMTP 554 Hata Kodları ve Açıklamaları
SMTP E-mail gönderimleri sırasında oluşan 554 hata kodları ve açıklamaları aşağıda yer almaktadır. Gönderim sırasında yaşadığınız sorunları buradaki h...
Devamını oku
Web Yazılım Com.tr Domain Nasıl Alınır?
İnternet üzerinde en çok kullanılan web sitesi uzatantıları “.com ve .net” tir. Son zamanlarda “.tr” uzantılı alan adlarının kullanıcılar tarafından b...
Devamını oku