Hizmetlere dön
Profesyonel Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya yönetiminin etkisi günlük yaşamımızın neredeyse her yönünü, iş, politika, son dakika haberleri ve daha fazlasını içeriyor. Etkisi son yıllarda her zamankinden daha yüksektir ve neredeyse tüm evrensel olarak tüm müşteri kullanım ömrü boyunca alıcılarla iletişim kurmak için markalar tarafından kullanılır. Sosyal medya kanallarında varlığa sahip olmak artık markalar için isteğe bağlı değil; mecburidir.

Sosyal medya pazarlaması, pazarlamacılara tüm kanallardaki müşterileri, potansiyel müşterileri ve ortaklarıyla etkileşime geçmeleri için daha verimli, etkili ve uygun maliyetli bir yöntem sunar. Pew Research'ün verilerine göre, yetişkinlerinin %76'sından fazlası sosyal medya platformlarına katılıyor.

Stratejik bir yaklaşım ve doğru araçlarla, pazarlamacılar markaları için en iyi sosyal platformları seçebilir ve ilgili, ölçülebilir içeriği kanallar arasında verimli bir şekilde dağıtabilirler. İyi planlanmış bir sosyal medya stratejisi, alıcıların müşteri yaşam döngüsü boyunca daha fazla rehberlik etmesine yardımcı olur ve sonuçta daha fazla gelir getirir.

Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Sosyal medya yönetimi, çevrimiçi etkileşimlerinizi ve içeriğinizi Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn, YouTube ve Pinterest gibi sosyal medya kanallarında yönetme işlemidir .

Sosyal medya yönetimi, şirketinizin sosyal medya profillerinde güncellemeler yayınlamanın ötesine geçer. Ayrıca, izleyicinizle iletişim kurmayı ve ulaşımı ve görünürlüğü artırmak için yeni fırsatlar aramayı da içerir. İşte sosyal medya yönetimi ile ilgili görevlerden sadece birkaçı:

Doğru Sosyal Medya Yönetim Platformlarını Seçmek

Sosyal medya yönetimi için bir oyun planı hazırlamaya başlamadan önce  , işletmeniz için en iyi sosyal medya platformlarının ne olduğunu düşünmeniz gerekecektir  . İşte farklı platformlara ve işinize ne gibi avantajlar sağlayabileceklerine kısa bir genel bakış: Facebook  - Facebook, farklı geçmişlerden gelen yaklaşık 2 milyon aylık aktif kullanıcıya sahiptir. Facebook'un kullanıcı tabanına gelince, cinsiyetler ve yaş grupları arasında güzel bir denge var. Bu, daha geniş bir kitleye ulaşmaya çalışan işletmeler için harika bir sosyal platform olmasını sağlar.

  • Instagram, çok fazla görsel içerik yaratan markalar için mükemmel bir sosyal medya kanalıdır. Instagram'nın izleyicileri, erkek kullanıcılardan daha fazla sayıda kadın kullanıcıyla daha genç tarafta olma eğilimindedir. Bu, moda, yaşam tarzı, sanat veya diğer görsel odaklı endüstrilerle ilgili ürün veya hizmet satan işletmeler için harika bir platform olabilir.
  • Twitter dünya çapında 328 milyon aktif kullanıcıya sahip ve kullanıcıların haberler ve eğilimler için gittikleri yerde olma eğilimindedir. Bu platform, kendi endüstrisindeki trend konuları hakkında bir sohbete katılmak isteyen markalar için idealdir. Ayrıca, markanızı değerli bulabilecek etkileyiciler ve diğer kişilerle içerik paylaşmak için harika bir yerdir.
  • LinkedIn olan  farklı sektörlerde işletmelerin hedeflediği B2B markalar için sosyal medya platformu. LinkedIn ile şirket türüne, sektöre veya iş unvanına göre içerik bulabilir, etkileşimde bulunabilir ve kişileri paylaşabilirsiniz.
  • YouTube dünyadaki en büyük ikinci arama motoru oldu, yalnızca Google’dan ikinci oldu. Kitlenizin ilgisini çekmek ve bağlantı kurmak için video içeriğinizi bu kanala yükleyebilirsiniz. Sınırsız video barındırma ile işiniz istediğiniz kadar video içeriği yayınlayabilir ve diğer kanallardan paylaşabilirsiniz.
  • Pinterest, görüntü odaklı içeriği paylaşmak için bir başka harika kanal.Bu DIY, el sanatları, ev geliştirme, beslenme, spor, moda ve daha fazlası ile ilgilenen tüketiciler için bir zorunluluk haline gelmiştir. Markanız, görüntüye çok iyi hizmet veren bir ürün veya hizmet satıyorsa, Pinterest faydalı olabilir.

Sosyal Medya Stratejisi Geliştirme

Bir sosyal medya stratejisi geliştirmek, kampanyalarınızın her birinin pazarlama hedeflerinize daha yakın olmanıza yardımcı olmasını sağlamanın önemli bir parçasıdır.Hangi kanalları kullanmayı planladığınıza karar verdikten sonra, ne sıklıkta yayınlamayı planladığınızı ve ne tür içerik yayınlayacağınızı düşünmeniz gerekir.

İzleyicileriniz hakkında bildiklerinizi göz önünde bulundurarak başlayın. En çok ne tür içerikten hoşlanırlar? Etkileyici, aynı zamanda onların ihtiyaçları ve zorlukları için de konuşan içerik geliştirin. Başlamak için yardıma ihtiyacınız varsa, bu  sosyal medya pazarlama fikirlerine göz atın .

Sosyal medya yönetiminizin tutarlı bir parçası olarak nasıl angaje olmayı ve yanıt vermeyi planladığınızı da düşünmelisiniz. Hayranlara ve takipçilere ulaşmayı ve konuşmaya başlamayı planlıyor musunuz? Sayfanıza gönderilen sorulara ve endişelere ne sıklıkla yanıt vereceksiniz? Kitlenizi çekmek için yarışmalar kullanmayı düşünüyor musunuz? Bütün bunlar sosyal medya stratejinizde bir yerde olmalı.

Sosyal Medya Programı Oluşturma

Sosyal medya yönetimi söz konusu olduğunda tutarlılık çok önemlidir. Müşterilerin ilgisini çekmek ve bu kanallarda izninizi artırmak istiyorsanız, sürekli kaliteli içerik yayınlamanız gerekir. Bunu yapmanın tek yolu, hangi kanallarda ne zaman ne yazacağınızı gösteren bir sosyal medya programı oluşturmaktır.

Sosyal medya yönetiminiz için bir takvim oluşturmak, bir sosyal medya programı söz konusu olduğunda işinizi takip etmenin iyi bir yoludur. Bu takvim işletmeniz için uygun bir şekilde özelleştirebilirsiniz. Kayıt tarihi, içerik ve herhangi bir bağlantı veya resim gibi temel bilgileri eklediğinizden emin olun.

Sosyal Profillere İçerik Oluşturma ve Gönderme

Sosyal medya yönetiminin büyük bir kısmı, şirketinizin profillerinde sosyal medya içeriği oluşturmak ve yayınlamaktır. Bu sadece kopya yazmayı değil, aynı zamanda görüntü veya video biçiminde yaratıcı bir geliştirmeyi de içerir. Kendi içeriğine ek olarak, birçok işletme üçüncü taraf kaynaklardan gelen küratörlü içeriği de ilgili konularda paylaşacaktır.

Sosyal medya yönetiminin bu yönü hem sosyal medya platformlarını hem de izleyicilerinizi derinlemesine anlamanızı gerektirir. Kanalda içerik oluşturmak için en iyi uygulamaların ne olduğunu bilmeniz gerekir. Ancak, ne tür içerik ve konuların hedef kitlenize daha çok hitap ettiğini de bilmeniz gerekir.

Hayranlara ve Takipçilere Cevap Vermek

Sosyal medya platformlarınızdaki hayranlarınıza ve takipçilerinize cevap vermek, sosyal medya yönetiminin önemli bir parçasıdır. Sayfanızdaki bir kişi bir soru veya kaygıyla yorum yaptığında, müşteri adayları için değer sağlama ve aynı zamanda mükemmel müşteri hizmeti sunma konusunda yeni bir fırsat sunar.

Sosyal medya yönetiminizin bir parçası olarak, işletmeniz sosyal platformlarınızdaki yorumları veya mesajları düzenli olarak kontrol etmelidir. Cevap genellikle halka açık olacağından cevap vermeden önce dikkatlice düşünün. Bunu yapmak için zamanın yok mu? İzleme uzmanlarımız her gün hesaplar ve en iyi uygulama olarak takipçilere 24 saat içinde her zaman cevap verirler.

Sosyal medya yönetimi söz konusu olduğunda, yalnız gitmek zorunda değilsiniz. Sizlere, sosyal medya yönetiminden sosyal reklam stratejisine ve gelişimine kadar  çeşitli dijital pazarlama hizmetleri sunmamaktayız. . Ekibimiz arkanızdayken, gidecek başka bir yer yok.

ISAF Exclusive firmasına yapmış olduğumuz projeyi incelemek istemez misiniz ?