Powerled nedir ?

Powerled nedir ?

Aydınlatmada kullanılan yüksek ışık gereksinimlarını karşılamak üzere üretilmiş 0.5 W ve daha çok elektrik tüketen LED ışık kaynaklarını powerLED (güç LED’leri) olarak adlandırıyoruz. LED işaret ışığı olarak kullanıldığı dönemlerde çoğu zaman 20 mA olarak üretilmekteydi. Harcadığı güç olarak hesaplandığında beyaz LED için 0.065W civarı tüketimi bulunduğunu görürüz.


Aydınlatma enstrumanlarında işe tüketilen güç ihtiyacının çok fazla bulunduğunu biliyoruz, bu da düşük güçlü LED’lerden çok fazla adette kullanmamız anlamına geliyor. Daha çok LED kullanmak hem işçiliği aynı zamanda toplam maliyeti arttırmaktadır. Bunun yerine daha yüksek lümen paketleri için ticari aydınlatma sistemlerinde güç LED’lerinin kullanılması kaçınılmaz olmuştur. Pazarın seyrini gözleyen üreticiler müşteri ihtiyaçlarına gore farklı yapılarda güç LED’lerini pazara sunmaktadırlar.

Güç LED’lerinin avantajları:


Daha iyi tasarlanmış termal yapıları ile, ısıyı kolayca dışarıya atabilme, uzun ömür, aynı pakette daha fazla lümen ve verimlilik. Tek noktadan çıkan ışığın optik sistemlerle daha iyi yönlendirilmesi en önmeli kolaylıklarıdır. Sağlamlık, minik ebat, yüksek dayanıklılık ve güvenilirlik diğer avantajlarıdır.


Güç LED’lerinin dezavantajları:


Yüksek güç tükettikleri için verimlilikleri düşük güçlü LED’lere bakılırsa daha düşük olabilir. Aynı güç miktarları için LED maliyeti yüksektir, ancak çsafha elemanlar hesaplandığında bu dengelenmektedir. Aynı pakette yüksek güç teketiminden dolayı daha iyi ısıl denetim sistemi gerektirmektedir.


Uygulama bölgeleri:


Bugün Güç LED’leri el fenerinden, büyük alan aydınlatmaları dahil her alanda kullanılması uygundur ve kullanılmaktadır. Aslolan olan güç LED’leri ile armatür tasarımlarının daha basit ve kullanım alanının geniş olmasıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

TÜM BLOGLAR
Dijital Pazarlama Instagram Reels Nedir? Nasıl Kullanılır?
Instagram, kısa biçim video özelliği olan Reels'ı İngiltere'de kısa süre önce piyasaya sürdü.   Bu özellik, 50'den fazla ülkede uluslara...
Devamını oku
Web Yazılım SMTP 554 Hata Kodları ve Açıklamaları
SMTP E-mail gönderimleri sırasında oluşan 554 hata kodları ve açıklamaları aşağıda yer almaktadır. Gönderim sırasında yaşadığınız sorunları buradaki h...
Devamını oku
Web Yazılım Com.tr Domain Nasıl Alınır?
İnternet üzerinde en çok kullanılan web sitesi uzatantıları “.com ve .net” tir. Son zamanlarda “.tr” uzantılı alan adlarının kullanıcılar tarafından b...
Devamını oku