Pinterest Nedir? Nasıl Kullanılır?

Pinterest Nedir? Nasıl Kullanılır?

Pinterest, kullanıcıların proje, ürünler ve hizmetler ile ilişkili görüntüleri paylaşmasına ve başkalarının yayınladığı görüntülere göz atarak görsel olarak yeni ilgi alanları keşfetmesine olanak tanıyan sosyal medya ağıdır.

Pinterest'i web tabanlı bir pinboard veya bülten tahtası gibi düşünebilirsiniz - ancak daha fazla organizasyon işlevselliği ile. Bunu bir yer imi aracı olarak da düşünebilirsiniz .

İnsanlar genellikle web'de (veya Pinterest'in kendisinde) buldukları resimleri farklı panolara sabitler veya kaydeder (resim koleksiyonlarını kategorilere ayırmak için kullanılır). Pinterest'te kaydedilen görüntülerin çoğu tıklanabilir ve bulundukları orijinal web sayfasına yeni bir sekmede açılır,

Örneğin, Pinterest tarifler için çok popüler bir araçtır. İnsanlar lezzetli görünen yiyeceklerin görüntülerine göz atabilir, iyi görünen bir görüntüye tıklayabilir ve üzerine tıkladıklarında doğrudan tarif talimatlarına yönlendirilebilir. Daha sonra erişebilmek için kendi tarif panosuna da kaydedebilirler.

Pinterest aynı zamanda bir sosyal ağdır . Kullanıcılar birbirlerinin içeriklerini beğenerek, yorum yaparak, yeniden kaydederek ve özel mesajlaşarak birbirleriyle etkileşime girerler.

Pinterest kullanmaya başlamaya hazırsanız, kendiniz nasıl kullanacağınızı öğrenmek için aşağıdaki slaytları izleyin.

Pinterest'in kullanımı tamamen ücretsizdir, ancak diğer tüm sosyal ağlarda olduğu gibi, kullanmaya başlamak için bir hesaba ihtiyacınız vardır.

Pinterest.com'da bir e-posta ve şifre ile ücretsiz bir hesap oluşturabilir veya mevcut Facebook veya Google hesabınızdan bir hesap oluşturmayı seçebilirsiniz.

Takip etmeniz için en az beş kategori seçmeniz istenmeden önce adınız, yaşınız, cinsiyetiniz, diliniz ve ülkeniz gibi birkaç ayrıntıyı doldurmanız istenecek, böylece Pinterest size ilgi alanlarınıza göre kişiselleştirilmiş pinler göstermeye başlayabilir .

Profilinizi Tanıyın

Sağ üst köşede, birkaç farklı seçeneğe sahip bir menü görmelisiniz.

pinterest kullanımı

 • Ana Sayfa: Burası, şu anda takip ettiğiniz kullanıcılar tarafından kaydedilen en son pinlerin yanı sıra kaydettiğiniz şeyleri temel alan yeni öneriler bulabileceğiniz yerdir.
 • Aşağıdaki: İzlediğiniz kullanıcıların ne sabitlediğini görmek istiyorsanız bu sekmeye gidin.
 • Keşfedin: Sabitlenecek şeyler ve takip edecek kullanıcılar hakkında yeni fikirler bulmak için, yalnızca ev özet akışınıza sadık kalarak keşfedemeyeceğiniz şeylere göz atmak için Keşfet sekmesini kullanın
 • Adınız ve profil resminiz . Profilinize gitmek için istediğiniz zaman bunu seçin. (Henüz profil resmi kurmak değil varsa, tıklayarak yapabilirsiniz üç noktayı , sağ üst köşede seçerek Ayarları düzenle açılır menüden ve giderek Profil sol menüde.)
 • Mesajlar: Bu, küçük konuşma balonu simgesiyle işaretlenmiştir . Takip ettiğiniz kullanıcılarla özel mesajlar gönderip alın ve sizi takip edin.
 • Bildirimler: Zil simgesiyle işaretlenmiştir . Etkileşimler ve öneriler burada açılacaktır.
 • Ayarlar:  Bu üç nokta ile işaretlenmiştir . Ayarlarınızı değiştirmek veya hesabınızı yükseltmek için bunu seçin.
 • Profilinize daha yakın, dört sekme de göreceksiniz:
 • Boards: Oluşturduğunuz tüm pinboard'ları görüntüler.
 • İğneler: Son zamanlarda sabitlediğiniz tüm şeyleri görüntüler.
 • Deniyor: Kendiniz için denediğiniz ve geri bildirim bıraktığınız tüm iğneler.
 • Konular: İlgi alanlarınıza göre takip edebileceğiniz önerilen konulardır.

Pinleri Kaydetmeye ve Pano Oluşturmaya Başlayın

İşte eğlenceli kısım geliyor. Hesabınızı oluşturmak için biraz zaman harcadığınıza ve Pinterest'in gerçekten nasıl çalıştığına dair kısa bir anlayışa sahip olduğunuza göre, pinleri panolarınıza kaydetmeye başlayabilirsiniz. Bunu yapmanın iki yolu vardır.

Seçenek # 1: Pinterest'te bulduğunuz iğneleri kaydedin
Pinterest'e göz atarken bulduğunuz bir raptiyeyi kaydetmek için imlecinizi raptiyenin üzerine getirin ve sağ üst köşede görünen kırmızı Kaydet düğmesini tıklayın . Hangi panoya kaydetmek istediğiniz sorulacaktır.

Seçenek # 2: Bilgisayarınızdaki Pimleri veya Web'de Neler Öğesini Kaydet
Profilinize gidin Pinler sekmesini veya Panoları sekmesini tıklayın ve pinlerinizin / panolarınızın en solundaki Pin Oluştur düğmesini veya Pano Oluştur düğmesini arayın .

 • Raptiye Oluştur:  Görüntü bilgisayarınızdaysa  web'e yükleyebilirsiniz  . Ancak, sabitlemek istediğiniz şey web'de ise, doğrudan URL'yi verilen alana kopyalayıp yapıştırın; sabitlemek istediğiniz belirli resmi seçebilirsiniz.
 • Pano Oluştur: Farklı panolar oluşturmak ve pinlerinizi düzenli tutmak için bunu kullanın. Tahtaya isim verin ve isterseniz Gizli (özel) yapın.

Bonus Seçeneği # 3: Pimleri Doğrudan Web'den Kaydetme

Profesyonel İpucu:  Web'e göz atarken şeyleri rastgele olarak Pinterest'e kaydetmek isterseniz, kesinlikle birkaç tıklamayla yapmak kadar kolay olmak için Pinterest'in tarayıcı düğmesini yüklemek isteyeceksiniz. 

Kullanıcıları veya Bireysel Kurullarını Takip Edin

Belirli kullanıcıların panolarını ve pinlerini gerçekten sevdiğinizi fark ederseniz, kişisel takip sayfanızdaki feed'inizde görünmesi için onları takip edebilirsiniz (Pinterest'te oturum açtığınızda).

Herhangi bir Pinterest kullanıcısının kullanıcı adını tıklayıp profilini yükseltmek için o profilin üst kısmındaki Takip Et'i tıklamanız veya alternatif olarak her bir tahtanın altındaki Takip Et düğmesini tıklayarak kullanıcının belirli panolarını takip edebilirsiniz

Pinterest'in sezgisel kullanıcı platformu, herkesin diğer insanlarla paylaşmasını ve etkileşimde bulunmasını son derece kolaylaştırır. Pinterest'te aşağıdaki şekillerde etkileşimde bulunabilirsiniz:

 • Kaydet: Raptiyeyi kendi kartlarınızdan birine kaydetmek için bunu kullanın.
 • Gönder: Pinterest'teki diğer kullanıcılara bir iğne gönderin veya sosyal medyada paylaşın.
 • Yorum:  Sabitlenmiş öğe hakkında söyleyeceğiniz bir şey varsa, yorum bırakmaktan çekinmeyin.
 • Fotoğraf veya not ekleme: Raptiyeyi denediyseniz (bir tarif, bir zanaat vb.) Kendi fotoğrafınızı yükleyebilir ve ne yaptığınız veya sevmediğiniz hakkında bir yorum ekleyebilirsiniz.

Pinterest Mobil Uygulamasını İndirin

Pinterest, normal masaüstü web'de kullanmak için çok eğlencelidir, ancak iOS ve Android için mobil uygulamaların gücünden etkileneceksiniz .

Yeni pinleri keşfetmek, bunları kaydetmek ve daha sonra ihtiyacınız olduğunda tekrar bulmak uygulama ile daha kolay veya daha kullanışlı olamazdı!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

TÜM BLOGLAR
Dijital Pazarlama Instagram Reels Nedir? Nasıl Kullanılır?
Instagram, kısa biçim video özelliği olan Reels'ı İngiltere'de kısa süre önce piyasaya sürdü.   Bu özellik, 50'den fazla ülkede uluslara...
Devamını oku
Web Yazılım SMTP 554 Hata Kodları ve Açıklamaları
SMTP E-mail gönderimleri sırasında oluşan 554 hata kodları ve açıklamaları aşağıda yer almaktadır. Gönderim sırasında yaşadığınız sorunları buradaki h...
Devamını oku
Web Yazılım Com.tr Domain Nasıl Alınır?
İnternet üzerinde en çok kullanılan web sitesi uzatantıları “.com ve .net” tir. Son zamanlarda “.tr” uzantılı alan adlarının kullanıcılar tarafından b...
Devamını oku