PHP Sabitleri Nedir? PHP Sabiti Örnekleri Nelerdir?

PHP Sabitleri Nedir? PHP Sabiti Örnekleri Nelerdir?

PHP Sabitleri Nedir?

 

Sabitler ( Define ) bir değer için bir ad veya tanımlayıcıdır. Sabit değişkenler gibidir, ancak bir kez tanımlandıktan sonra tanımlanamaz veya değiştirilemezler ( sihirli sabitler hariç ).

 

Sabitler, kod çalışırken değişmeyen verileri depolamak için çok kullanışlıdır. Bu tür verilere yaygın örnekler arasında veritabanı kullanıcı adı ve parolası, web sitesinin temel URL'si, şirket adı vb. Yapılandırma ayarları bulunur.

 

Sabitler, PHP'nin define() iki bağımsız değişkeni kabul eden işlevi kullanılarak tanımlanır : sabitin adı ve değeri. Bir kez tanımlandığında, sabit değere herhangi bir zamanda sadece adına bakılarak erişilebilir. 

 

İşte basit bir örnek:

 

<?php

// Tanımlama
define("SITE_URL", "https://www.berkeajans.com/");

// Ekrana Yazdırma
echo 'Ziyaret ettiğiniz için teşekkürler - ' . SITE_URL;

?>

 

PHP echo ifadesi genellikle web tarayıcısında veri görüntülemek veya çıktı vermek için kullanılır. Bir sonraki bölümde bu ifade hakkında daha fazla bilgi edineceğiz.

 

İpucu: Değeri değişken yerine sabit bir yerde saklayarak, uygulamanız çalıştığında değerin yanlışlıkla değişmeyeceğinden emin olabilirsiniz.

 

PHP Sabitleri için Adlandırma Kuralları

 

Sabitlerin adı, değişken adlarıyla aynı kurallara uymalıdır; bu, geçerli bir sabit adın bir harf veya alt çizgi ile başlaması ve ardından bir istisna dışında herhangi bir sayıda harf, sayı veya alt çizgi ile başlaması gerektiği anlamına gelir: $sabit adlar için önek gerekli değildir.

Sosyal Medya & Dijital Pazarlama Hizmetlerimizi İncelediniz mi?

Pazarlama her zaman kitlenizle doğru yerde ve doğru zamanda bağlantı kurmakla ilgilidir. Bugün, bu, onlarla zaten zaman harcadıkları yerde buluşmanız gerektiği anlamına geliyor: internette.

İlginizi çekebilir...
Web Yazılım Wordpress Maximum execution time of 30 seconds exceeded Hatası Çözümü
Maximum execution time of 30 seconds exceeded, 30 saniyelik maksimum yürütme süresi aşıldı veya 60 saniyelik maksimum yürütme süresi aşıldı gibi bir m...
Dijital Pazarlama Instagram Ticari Hesap Nasıl Açılır?
Instagram, platformu her ay aktif olarak kullanan 1 milyardan fazla kişiden oluşan global bir topluluğa hizmet vermektedir. İnsanlar Instagram'ı a...
Beşiktaş Veterineri firmasına yapmış olduğumuz projeyi incelemek istemez misiniz ?