PHP Sabitleri Nedir? PHP Sabiti Örnekleri Nelerdir?

PHP Sabitleri Nedir? PHP Sabiti Örnekleri Nelerdir?

PHP Sabitleri Nedir?

Sabitler ( Define ) bir değer için bir ad veya tanımlayıcıdır. Sabit değişkenler gibidir, ancak bir kez tanımlandıktan sonra tanımlanamaz veya değiştirilemezler ( sihirli sabitler hariç ).

Sabitler, kod çalışırken değişmeyen verileri depolamak için çok kullanışlıdır. Bu tür verilere yaygın örnekler arasında veritabanı kullanıcı adı ve parolası, web sitesinin temel URL'si, şirket adı vb. Yapılandırma ayarları bulunur.

Sabitler, PHP'nin define() iki bağımsız değişkeni kabul eden işlevi kullanılarak tanımlanır : sabitin adı ve değeri. Bir kez tanımlandığında, sabit değere herhangi bir zamanda sadece adına bakılarak erişilebilir. 

İşte basit bir örnek:

<?php

// Tanımlama
define("SITE_URL", "https://www.berkeajans.com/");

// Ekrana Yazdırma
echo 'Ziyaret ettiğiniz için teşekkürler - ' . SITE_URL;

?>

PHP echo ifadesi genellikle web tarayıcısında veri görüntülemek veya çıktı vermek için kullanılır. Bir sonraki bölümde bu ifade hakkında daha fazla bilgi edineceğiz.

İpucu: Değeri değişken yerine sabit bir yerde saklayarak, uygulamanız çalıştığında değerin yanlışlıkla değişmeyeceğinden emin olabilirsiniz.

PHP Sabitleri için Adlandırma Kuralları

Sabitlerin adı, değişken adlarıyla aynı kurallara uymalıdır; bu, geçerli bir sabit adın bir harf veya alt çizgi ile başlaması ve ardından bir istisna dışında herhangi bir sayıda harf, sayı veya alt çizgi ile başlaması gerektiği anlamına gelir: $sabit adlar için önek gerekli değildir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

TÜM BLOGLAR
Dijital Pazarlama Instagram Reels Nedir? Nasıl Kullanılır?
Instagram, kısa biçim video özelliği olan Reels'ı İngiltere'de kısa süre önce piyasaya sürdü.   Bu özellik, 50'den fazla ülkede uluslara...
Devamını oku
Web Yazılım SMTP 554 Hata Kodları ve Açıklamaları
SMTP E-mail gönderimleri sırasında oluşan 554 hata kodları ve açıklamaları aşağıda yer almaktadır. Gönderim sırasında yaşadığınız sorunları buradaki h...
Devamını oku
Web Yazılım Com.tr Domain Nasıl Alınır?
İnternet üzerinde en çok kullanılan web sitesi uzatantıları “.com ve .net” tir. Son zamanlarda “.tr” uzantılı alan adlarının kullanıcılar tarafından b...
Devamını oku