NFT Nedir? Neden Opensea?

NFT Nedir? Neden Opensea?

OpenSea , NFT'leri satın almak ve satmak için oyunun kurallarını değiştiren merkezi olmayan bir pazardır. Merak ediyorsanız, NFT'ler oyun içi varlıklar, avatarlar, ticaret kartları ve sanat eserleri gibi benzersiz, tahsil edilebilir dijital şeyler olan Non-Fungible Tokens anlamına gelir.

Yalnızca Ağustos 2021'de OpenSea , NFT ticaret hacminde 3,5 milyar doların üzerinde kayıt yaptı . 2020'nin tamamında yalnızca 21 milyon dolarlık hacim yayınladığı göz önüne alındığında, %12.000'lik ticaret faaliyetindeki artışın kesin olarak başarıya işaret ettiğini söylemek güvenli.

Mark Cuban, Kevin Durant, Ashton Kutcher ve kripto santrali a16z gibi yatırımcılar, OpenSea'nin değerini 1 milyar doların üzerine çıkarmaya yardımcı oldu.

NFT koleksiyoncuları, sanatçılar, yatırımcılar ve tüccarların hepsi OpenSea'yı yüksek oranda değerlendiriyor, ancak platformda yeniyseniz, bu oldukça kafa karıştırıcı.

NFT Nedir?

Takas edilebilir bir token, Bitcoin gibi birbirinin yerine geçebilen bir dijital madeni paradır . Fungible token'lar benzersiz değildir , yani bir Bitcoin her zaman diğer herhangi bir Bitcoin'e eşittir. Aynı şey geleneksel para için de geçerli. Biriyle dolar alışverişi yaparsanız, dolarlar birbirinin yerine geçebildiği için ikiniz de bir şey kaybetmezsiniz.

Buna karşılık, karşılıksız bir token benzersiz bir dijital malı temsil eder. CryptoPunks gibi profil resmi avatarlarını, Axie Infinity gibi oyun içi koleksiyonları ve orijinal dijital sanat eserlerini düşünün. Yani, bir CryptoPunk NFT'niz varsa ve arkadaşınızın bir Bored Ape YC NFT'si varsa , farklı dijital nesneler oldukları için para birimleri gibi değiştirilemezler.

Her türden dijital yaratıcı, ilk kez dijital nesnelerin kanıtlanabilir sahipliğini mümkün kıldıkları için NFT'lere kilitlendi. Dahası, yaratıcıların ve koleksiyonerlerin birbirleriyle doğrudan ilgilenmelerini sağlarlar - OpenSea'nin eşler arası NFT pazarının amacı budur.

OpenSea NFT Pazar Yeri nedir?

OpenSea, kendisini dünyanın ilk ve en büyük NFT pazarı olarak adlandırıyor. Ancak daha basit bir ifadeyle, OpenSea'yi dijital nesneler ve koleksiyonlar için eBay olarak düşünebilirsiniz.

2017'de Alex Atallah ve Devin Finzer, New York'ta OpenSea'yi kurdu. Kısa bir süre sonra, şirkete ünlü Y Combinator başlangıç hızlandırıcısına girdiler ve hemen 2,7 milyon dolarlık bir destek aldılar.

OpenSea ekibinin erkenden kanıtlaması gereken çok şey vardı. 2021'den önce, NFT'ler CryptoKitties gibi erken dönem hevesleri dışında henüz alev almamıştı. Bununla birlikte, ekibin insanların yakında dijital nesnelere fiziksel nesneler kadar veya daha fazla değer vereceğine dair vizyonu ortaya çıkmaya başladı. İşte OpenSea'nin ne olduğunu daha iyi anlamak için biraz bağlam.

Kripto para birimi token ticareti, mevcut NFT patlaması için erken bir plan sağladı. Küresel olarak, insanlar günün her saatinde dijital para birimi ve hizmet belirteçleri ticareti yapıyor. Göremedikleri veya hissedemedikleri öğelere dijital olarak sahip olma konusunda rahatlar, bu da dijital yerel çağın gerçekten burada olduğunu gösteriyor.

İnsanlar hayatlarını giderek daha fazla çevrimiçi yaşarken, dijital nesnelerle etkileşim kurmak rutin hale geliyor. Bununla birlikte, web'in ilk günlerinde insanlar fiziksel olanı dijitale taşımaya çalışırken, şu anki aşama tamamen dijital öncelikli kreasyonlarla ilgilidir - örneğin iyi memler, oyunlar ve etkileşimli deneyimler gibi.

Bu yüzden insanlar Instagram, Twitter ve TikTok gibi sosyal medya platformlarında profil resmi avatarları için özçekimlerden uzaklaşıyor. Bunun yerine, penguenlerin, pikselli serserilerin ve lazer gözlü yorgun maymunların çizgi film avatarları devralıyor.

Daha geniş bir anlamda, tüm bu göstergeler, NFT'lerin önemli bir rol oynadığı, hepimizin yarattığı ve sahip olduğumuz ortak bir sanal alan olan meta veri deposunun başlangıcına işaret ediyor . Yani, OpenSea'yi düşünürken, ona dijital nesnelerin eBay'i demek kolay , ama aslında, bundan çok daha fazlası.

Bir NFT satın aldığınızda, ödeme yapıldıktan sonra bakkalların size ait olması gibi sizindir. Ama onu devretmek, satmak veya onun gibi başkalarını aramak istediğinizde ne olur? Ya bir NFT satın alacaksanız ancak sahiplik geçmişini kolayca görüntülemek istiyorsanız?

OpenSea'den önce bunların hiçbirini yapmanın kolay bir yolu yoktu. Evet, OpenSea eşler arası bir NFT pazarıdır, ancak aynı zamanda blok zinciri ve günlük tüketiciler arasındaki kullanıcı arayüzü katmanıdır ve NFT'leri herkesin satın almasını veya erişmesini kolaylaştırır.

Tüketiciler ve Geliştiriciler için NFT Pazar Yerleri

OpenSea, satılık NFT'lerde dünyanın en büyük payını topladı. Bu, onu NFT'leri satın alan perakende kullanıcılar için fiili pazar ve geliştiriciler için önemli bir mekan haline getiriyor.

Geliştiriciler, oyun içi öğeleri satmak, kitle fonlaması projeleri, kullanıcılar için airdroplar oluşturmak ve daha fazlası için OpenSea'de hızlı bir şekilde özel NFT pazar yerleri oluşturabilir.

NFT İstatistikleri ve Analitiği

NFT pazarı, merkezi olmayan finans ve kripto içindeki diğer sektörlere kıyasla nispeten yenidir . Nereye bakacağınızı bilmiyorsanız, belirli NFT'ler ve daha büyük NFT trendleri hakkında istatistik ve analitik bulmak zor olabilir.

OpenSea, herkesin sıralamaya (satış hacmine göre) ve aktiviteye (en son satışlar) göre sıralaması için pazar verilerini derleyerek bu süreci çok daha kolay hale getirdi.

OpenSea, NFT Satın Almak İçin Hangi Para Birimlerini Kabul Ediyor?

NFT satın almak, var olan binlerce farklı kripto para birimini hesaba kattığınızda kafa karıştırıcı olabilir. İşleri daha da karmaşık hale getirmek için, muhtemelen aynı NFT'yi ETH, DAI ve USD gibi çeşitli para birimleri cinsinden fiyatlandırılmış bulacaksınız.

NFT'leri satın almak ve takas etmek için kullanılan en yaygın temel para birimi ETH'dir. Aynı zamanda OpenSea'de baskın para birimidir. Ancak bilmeniz gereken bir şey var – OpenSea, WETH (sarılmış ETH) adı verilen sarmalanmış bir ETH sürümü kullanıyor .

Bu nedenle, bir NFT müzayedesine teklif vermeden önce, bazı ETH'leri WETH'e dönüştürdüğünüzden emin olun. Dönüşümü gerçekleştirmenin kolay yolu OpenSea cüzdanınızda. Bir kez orada, açılır menüyü tıklayıp belirtilen miktar için kaydırmayı seçebilirsiniz.

İşi bitirmek için gaz ödemek için biraz ETH'ye ihtiyacınız olacak, ancak tamamlandığında, OpenSea'ye teklif vermeye hazırsınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

TÜM BLOGLAR
Dijital Pazarlama Instagram Reels Nedir? Nasıl Kullanılır?
Instagram, kısa biçim video özelliği olan Reels'ı İngiltere'de kısa süre önce piyasaya sürdü.   Bu özellik, 50'den fazla ülkede uluslara...
Devamını oku
Web Geliştirme SMTP 554 Hata Kodları ve Açıklamaları
SMTP E-mail gönderimleri sırasında oluşan 554 hata kodları ve açıklamaları aşağıda yer almaktadır. Gönderim sırasında yaşadığınız sorunları buradaki h...
Devamını oku
Web Geliştirme Com.tr Domain Nasıl Alınır?
İnternet üzerinde en çok kullanılan web sitesi uzatantıları “.com ve .net” tir. Son zamanlarda “.tr” uzantılı alan adlarının kullanıcılar tarafından b...
Devamını oku