MySQL mi? MariaDB mi? Hangisi daha iyi?

MySQL mi? MariaDB mi? Hangisi daha iyi?

Veritabanı, tüm önemli site verilerini ve bilgilerini içerdiği için herhangi bir web uygulamasının temel bileşenlerinden biridir. Geliştiriciler, yürütmenin sorunsuz ve sorunsuz çalışmasını sağlamak için yapıyı oluşturmak ve veritabanının performansını test etmek için saatler harcarlar. Bu nedenle, pazarda seçim yapabileceğiniz birçok farklı veritabanı teknolojisi olduğu için, uygulamalar için doğru veritabanının seçimi konusunda endişe duymaktadırlar.

MySQL ile MariaDB'yi karşılaştırmak, bu teknolojilerin her ikisi de piyasadaki oldukça popüler veritabanları olduğundan, dev dünyasının en sıcak trendlerinden biridir. Hem MySQL hem de MariaDB, web uygulamalarında yaygın olarak kullanılır ve veritabanındaki tabloları ve şemaları sıralamak için bir dizi sorgu ve öznitelik sunar.

MySQL ve MariaDB Karşılaştırması

Bu makalede, bu veritabanı teknolojilerinin her ikisi, özellikleri, uyumluluğu ve daha fazlası karşılaştırmaları hakkında kısa bir genel bakış sunacağım. Önce MySQL ve MariaDB'nin başlangıcını ve sunduklarını ayrıntılı olarak inceleyelim:

MySQL Nedir?


MySQL, web uygulamalarında en çok kullanılan veritabanı sistemlerinden biridir. İlk olarak 1995 yılında MySQL AB adlı bir İsveç şirketi tarafından tanıtıldı. Şirket, başlangıçta MySQL'in kök yaratıcısı olarak bilinen Michael Monty Widenius tarafından kuruldu. Topluluğunun büyüyebilmesi ve daha sonra gelişmelerine katkıda bulunabilmesi için açık kaynaklı veritabanı sistemleri fikrini ortaya çıkaran ilk kişiydi.

2008 yılında, MySQL ilk olarak BT endüstrisindeki çeşitli hesaplama ilerlemelerini araştıran ünlü bir teknoloji markası olan Sun Microsystems tarafından satın alındı. Bununla birlikte, 2010 yılında, endüstrinin en hızlı ortaya çıkan adı ve bugünün dev Oracle'ı Sun Microsystems ve MySQL dahil alt alanlarını devraldı. O zamandan beri Oracle, MySQL'in denetimini aldı, aslında veritabanını Oracle Database olarak adlandırılan aynı SQL kökleri üzerine kurdu.

MySQL ile ilgili en önemli husus, kullanımını etkin bir şekilde tüm topluluk için geçerli kılan bir GNU Genel Kamu Lisansı (GPL) bulmasıdır. Linux, UNIX, MacOS, Windows ve diğerleri dahil olmak üzere büyük işletim sistemleri tarafından desteklenir.

Veritabanı sistemi, bir grup ana yazılım bileşeni için kullanılan yaygın bir terim olan LAMP geliştirme yığınının bir parçasıdır. Kısaltması şöyle tanımlanabilir:

  • Linux
  • Apache Web Sunucusu
  • MySQL
  • PHP / Perl / Python
  • PHPMyAdmin'de MySQL kullanımı PHP uygulamaları için önemini vurgulamaktadır. PHP uygulamaları için yapılan ilk veritabanıdır ve daha sonra farklı alanlarda özel kullanım için MariaDB, PostgreSQL vb.

MariaDB nedir?


Oracle Sun Microsystems'ı devraldığında, MySQL'in çeşitli çekirdek mühendisleri arasında bir çıkar çatışması gelişmeye başladı. Oracle'ın kendi MySQL durumunu kendi istedikleri veritabanı sistemine göre değiştireceğinden korktular. Çekirdek sorgulardaki birkaç değişiklik de bu endişeyi güçlendirdi, bu yüzden bazıları sonunda Oracle ile yollarını paylaşmaya karar verdi. MariaDB'nin başladığı nokta buydu.

MySQL çatallı veritabanı sistemi - MariaDB, aynı MySQL kurucusu Michael Widenius tarafından piyasaya sürülen 2009 yılında piyasaya çıktı. Mevcut SQL'in çeşitli optimize edilmiş özelliklerini taşıdığı için MySQL'in gelişmiş bir sürümü olarak söylenebilir. JSON API'leri, paralel verilerin çoğaltılması, Aria, ColumnStore, InnoDB, Cassandra ve diğerleri gibi çeşitli depolama motorları için destek içerir.

Abonelerine eğitim, geçiş hizmetleri, uzaktan veritabanı yönetimi ve diğer çeşitli özel özellikler sağlayan MariaDB Corporation'a aittir. Tartışmasız, Nokia'dan Teleplan'a ve daha fazlasına kadar müşteriye sahip olan pazardaki en hızlı artan veritabanı sistemlerinden biridir.

MySQL vs MariaDB: Temel Karşılaştırmalar

MySQL ve MariaDB veritabanı sistemleri arasındaki bazı önemli farklar şunlardır:

Veritabanı Yapısı

MySQL, İlişkisel Veritabanı Yönetim Sistemi (RDBMS) olarak sınıflandırılmıştır. İlişkisel bir veritabanının tüm geleneksel özellikleriyle, yani bina tabloları, kısıtlamalar, görünümler, vb. İle çalışır. Saklı yordamlar, tetikleyiciler, roller ve diğerleri gibi çeşitli işlevsel işlemleri gerçekleştirmek için temel veritabanı işlemlerini kullanır. Veritabanı tablolarıyla etkileşim kurmak için, birincil ve yabancı anahtarları kullanarak birbirlerine başvurur ve verilen kayıtları tam olarak yönetir.

Yukarıda belirtildiği gibi MariaDB, MySQL veritabanının önceden yapılandırılmış tüm ilişkisel özelliklerini içeren çatallı bir sürümüdür. MySQL ile aynı veritabanı yapısını ve indeksleri kullanır ve oldukça benzer şekilde çalışır. Bu benzerlikle ilgili iyi bir şey, uygulamanızı MariaDB'ye değiştirdiğinizde, varsayılan olarak onunla uyumlu olması ve yeni bir veritabanında işlerin çalışması için herhangi bir ek yapılandırma yapmanız gerekmemesidir.

Veritabanı Dağıtımı

MySQL, C ve C ++ olmak üzere iki dil kullanılarak geliştirilmiştir. Hafif bir veritabanıdır ve neredeyse tüm işletim sistemlerinde çalışır. Linux, Microsoft Windows, OS X, AIX, FreeBSD, HP-UX, BSDi, Novell Netware, NetBSD ve daha fazlası için ikili dosyalara sahiptir.

MySQL'i indirmek  için, Microsoft Windows, Linux ve OS X'te veritabanını kurmak için önceden yazılmış kılavuzları da içeren kurulum sayfasına gidin .

MariaDB, C, C ++, Bash & Perl dillerinde yazılmıştır, bu yüzden MySQL ile karşılaştırıldığında biraz daha gelişmiş kabul edilir. Microsoft Windows, Linux, OS X, FreeBSD, OpenBSD, Solaris ve diğerleri için kullanılabilir kurulum ikili dosyalarına sahiptir.

MariaDB'yi kurmak için, MyDQL'i sisteminizden kaldırmanız gerekir, çünkü MariaDB'nin bir bırakma yedeğidir. Ve MySQL'i kaldırdıktan sonra , sistemin çekirdek dosyalarının yeni MariaDB sürümüne yükseltilebilmesi için mysql_upgrade komutunu çalıştırmayı da unutmayın .

Veri Çoğaltma

Çoğaltma, veritabanı yöneticilerinin verileri / kayıtları bir veritabanından diğerine kopyalamasını sağlayan bir işlemdir. Bir veritabanının 'Master', diğerinin 'Slave' olduğu bir süreçtir. Bu tanımlamayı kullanarak, yöneticiler verileri istenen veritabanları arasında kolayca çoğaltabilirler.

MySQL, eşzamansız çoğaltma sunar, yani tek yönlü bir işlemdir. Verileri 'Slave' veritabanlarına kopyalamak için 'Ana' veritabanlarına yetki verir, tüm tabloları ve öznitelikleri bir kerede çoğaltır.

Öte yandan MariaDB, küçük bir değişiklikle benzer bir sürece sahiptir. Sadece 'Master'ın' Slave 'veri aktarımına izin vermekle kalmaz, aynı zamanda' Master'ın 'Master' çoğaltmasına da izin verir. Bu, yöneticilere aynı anda birden çok Ana veritabanıyla çalışmak için biraz ek işlevsellik sağlayarak gelişmiş Ana yetkiyle hızlı veri aktarımlarını başlatmalarını sağlar

Veritabanı Kümeleme

MySQL, ilgili veritabanları için paylaşılan hiçbir şey kümeleme ve otomatik parçalama sağlayan MySQL Kümesi adı verilen özel bir kümeleme teknolojisi kullanır. Tek bir düğüme yalnızca bir hata veya bağımlılık noktası olmadığından emin olmak için yöneticilerin iki aşamalı bir kesinleştirme mekanizması aracılığıyla farklı düğümlere veri yazmalarına izin verir.

Oysa MariaDB, çok ana düğümler için gelişmiş çoğaltma gerçekleştirmek için Galera Kümesi'ni kullanır. Sadece yapılandırma parametrelerini etkinleştirerek MariaDB'de kolayca etkinleştirilebilir.


Hem MySQL hem de MariaDB dizinleri (PRIMARY KEY, UNIQUE, INDEX ve FULLTEXT) B ağaçlarında saklar. Ayrıca indekslerde, uzamsal veri türleri olan ve R ağaçlarında saklanan bazı istisnalar vardır.

Bu geleneksel dizinler dışında MySQL de karma dizinleri destekler ve ters FULLTEXT dizinleri listesini saklamak için InnoDB motorunu kullanır.

Teknik Destek

Oracle'ın Yaşam Boyu Destek Programının bir parçası olarak MySQL , değerli kullanıcılarına 7/24/365 destek sağlar . Destek ekipleri, platformun tüm temel özelliklerine hakim olan ve herhangi bir büyük / küçük veritabanı sorununu çözmek için 24 saat çalışan uzman MySQL geliştiricilerini içerir.

Ayrıca, kullanıcılarını kolaylaştırmak için Oracle, projenin gereksinimlerine bağlı olarak MySQL Premier Destek, Genişletilmiş Destek ve Sürdürülebilir Destek de sunmaktadır.

Öte yandan MariaDB, hem MySQL hem de MariaDB veritabanlarında yetkin mühendislerden oluşan üst düzey bir destek ekibi sunmaktadır. Ayrıca kritik görev projeleri için özel bir kurumsal abonelik ile 7/24/365 destek sağlarlar.

Son sözler

Genel geliştirme incelemelerine göre MariaDB, MySQL'e kıyasla daha güçlü bir veritabanı olarak duruyor. Çünkü şimdiye kadar MySQL tarafından tanıtılmayan ve uyumlu uygulamalarında desteklenmeyen birkaç gelişmiş özellik sunuyor. XtraDB, Aria ve diğerleri gibi dev dostu depolama motorları, MariaDB'ye MySQL üzerinde bir avantaj sağlayarak gelişmiş işlevlere sahip veritabanları oluşturmak için daha kazançlı bir seçimdir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

TÜM BLOGLAR
Dijital Pazarlama Instagram Reels Nedir? Nasıl Kullanılır?
Instagram, kısa biçim video özelliği olan Reels'ı İngiltere'de kısa süre önce piyasaya sürdü.   Bu özellik, 50'den fazla ülkede uluslara...
Devamını oku
Web Yazılım SMTP 554 Hata Kodları ve Açıklamaları
SMTP E-mail gönderimleri sırasında oluşan 554 hata kodları ve açıklamaları aşağıda yer almaktadır. Gönderim sırasında yaşadığınız sorunları buradaki h...
Devamını oku
Web Yazılım Com.tr Domain Nasıl Alınır?
İnternet üzerinde en çok kullanılan web sitesi uzatantıları “.com ve .net” tir. Son zamanlarda “.tr” uzantılı alan adlarının kullanıcılar tarafından b...
Devamını oku