Mobil Uygulama Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Mobil Uygulama Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Mobil dünyasının büyük bir hızla gelişmesinin ardından mobil uygulamaları mağazaya çıkardıktan sonra büyük bir çaba harcamanız gerekmektedir. Mağazada yer alan milyonlarca uygulamanın arasından öne çıkabilmesi için kaliteli ve işe yarayan stratejiler üretmeniz gerekmektedir. 

Sizler için bu stratejileri birkaç ana başlık altında derledik:

Bir çıkış tarihi belirleyin

Google’a kıyasla, Apple’ın sürümünüzü geciktirebilecek katı bir inceleme süreci var ya da ummadığınız bir gerileme ile karşılaşabilirsiniz. Önceden planlama yapmak, ürününüzün piyasaya sürülmesi için hazırlıklı olmanız için yeterli zaman sağlayacaktır ve ortaya çıkabilecek olası durumları önceden görmenizi sağlar.

Müşterilerinizi anlamak için pazar araştırması yapın

En yaygın hatalardan biri düzgün bir şekilde pazar araştırması yapmamaktır. Herhangi bir geliştirme çalışmasına başlamadan önce, özel uygulama kategorinizdeki kilit oyuncuları tanımlamanız gerekir. Pazarlama çabalarınızın ne kadar kapsamlı olduğu önemli değildir. Uygulamanız pazarda gelişen bir uygulama çözümü olan bir açık noktasını ele almıyorsa, ürününüz başarılı olamaz. 

Kullanıcı kimliği oluşturun

Farkındalık aşaması boyunca temel hedef, hedef kullanıcınızın kim olduğunu, neye değer verdiklerini ve ürününüzün ele alacağı merkezi acı noktasını keşfetmektir. Bir mobil uygulama için birden fazla kullanıcı grubu olabilir ve her kullanıcı kişisinin kendine özgü kullanıcı yolculuğu olacaktır.

Kullanıcı kimlikleri, kullanıcının demografik bilgileri, arka planı, mobil tercihleri, ilgi alanları ve benzersiz tanımlayıcıları hakkında her şeyi içerir. Kullanıcı personeli aynı zamanda kullanıcının merkezi hedeflerini ve şu anda karşılaştıkları zorlukları da ele almaktadır. Ayrıntılı kullanıcı personeli, kullanıcı yolculuğu tasarımı için temel oluşturur ve mobil ürününüzün her yönünü, her bir kullanıcının tercihlerine ve gereksinimlerine göre özelleştirmenize yardımcı olur. Markalama ve uygulama içi içerikten işlevsellik, özellikler, platform seçimi ve para kazanma stratejisine kadar her şeyin hedef kullanıcınızla rezonansa girmesi gerekir. Hedef kitlenizi kullanıcı personeline tam olarak özetleyerek, tüm pazarlama stratejinize rehberlik edecek temel soruları cevaplayacaksınız. Örneğin:

 • Bu izleyicinin toplu olarak yaşadığı merkezi acı noktası nedir?
 • Bu kitle hangi mobil işletim sistemini kullanıyor? iOS veya Android?
 • Bu kitle ne tür içeriğe çevrimiçi olarak ilgi duyuyor?
 • Hangi ses tonu, ses ve içerik stili bu izleyici ile iyi rezonansa geçiyor?
 • Bu kitlenin çevrimiçi etkinliğinin arasında yer alan görsel bir markalaşma modeli var mı?
 • Bu kullanıcılar, bu ürünün dikey olarak sosyal medyadaki saygın etkilerini takip ediyor mu?
 • Ücretli reklamlar için en iyi platformlar hangileridir?
 • Bu kullanıcıların uygulamalar için ödeme yaptığı veya uygulama içi satın alımlar yaptığı bilinen bir durum mu?

Bir web sitesi veya açılış sayfası oluşturun

Mobil web siteleri, uygulama yüklemelerinin bir numaralı kaynağıdır. Web siteniz için bir videonuz olduğunda, içeriği uygulama mağazalarına, sosyal platformlara yerleştirerek ya da ücretli reklamlarda bile kullanarak geri dönüşüm yapabilirsiniz. Uygulamanızın etrafında bir yutturmaca oluşturmanın yanı sıra, açılış öncesi bir web sitesine sahip olmak, arama motoru optimizasyonu (SEO) yapmak için harika bir yoldur. Web sitenizi kurduğunuzda, e-postalarınızı toplayın, böylece takipçilerinizi güncel tutabilir ve mobil uygulamanız başladığında ve yeni güncellemeler ve özellikler olduğunda onlara haber verebilirsiniz. Sitede 5 yıldızlı incelemelerin sergilenmesi de faydalıdır; Yorumların orijinal olduğundan emin olun, aksi halde markanız samimiyetsiz gözükür.


Sosyal medyada tanıtım yapın

Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn, Pinterest ve diğer sosyal platformlar web varlığınızı genişletmenize ve hedef kitlenizle doğrudan iletişim kurmanıza izin verir. Uygulamanız belirli yaş gruplarını hedefliyorsa, bu demografik verilerde insanlar arasında en popüler olan sosyal platformları belirleyin ve bunlara odaklanın. Aşağıdakileri dikkate aldığınızdan emin olun:

 • Sosyal profilinizin ilk bakışından bir uygulamanız olduğu açık mı?
 • Uygulamanın amacı açık mı?
 • İndirmek için bir link var mı?

Şirket güncellemelerini yayınlayın ve takipçilerin lansman hakkında heyecanlanmasını sağlayacak özellikler. Bir hashtag oluşturun ve uygun olduğunda mesajlarda kullanın. Arkasında bir topluluk oluşturmak için yalnızca tanıtım amaçlı değil, uygulamanızla ilgili içeriği eğlenceli ve ilgi çekici olarak yayınlayın ve paylaşın.


6.Kullanıcılardan geri bildirim isteyin

İnsanlar uygulamanızı sürekli kullanıyorsa, ürünle bağlantı kuran bir işarettir. Gözden geçirmelerini isteme düşüncelerini pop-up davetiyeyle açıklama fırsatını verin, ancak kullanıcı deneyiminin bu taktik tarafından feda edilmemesi gerektiğini unutmayın. Ne zaman ve nasıl bir inceleme istediğinizi düşünün ve kullanıcı deneyimine iyi bir şekilde uyduğundan emin olun, böylece kullanıcıları rahatsız etmeyecektir. Açılır pencere ne kadar stratejik olursa, olumlu bir inceleme için şansınız o kadar iyidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

TÜM BLOGLAR
Dijital Pazarlama Instagram Reels Nedir? Nasıl Kullanılır?
Instagram, kısa biçim video özelliği olan Reels'ı İngiltere'de kısa süre önce piyasaya sürdü.   Bu özellik, 50'den fazla ülkede uluslara...
Devamını oku
Web Yazılım SMTP 554 Hata Kodları ve Açıklamaları
SMTP E-mail gönderimleri sırasında oluşan 554 hata kodları ve açıklamaları aşağıda yer almaktadır. Gönderim sırasında yaşadığınız sorunları buradaki h...
Devamını oku
Web Yazılım Com.tr Domain Nasıl Alınır?
İnternet üzerinde en çok kullanılan web sitesi uzatantıları “.com ve .net” tir. Son zamanlarda “.tr” uzantılı alan adlarının kullanıcılar tarafından b...
Devamını oku