Küçük İşletmeler için Dijital Reklamcılığın İlk 5 Faydası

Küçük İşletmeler için Dijital Reklamcılığın İlk 5 Faydası

Dijital reklam stratejisi olmayan küçük bir işletme, kaptan sahibi olmayan bir gemi gibidir.

Doğru dijital reklam stratejisi uygulandığında, işletmeniz gerçekten ve potansiyel satış sonuçlarda büyük bir artış görebilir.

Küçük bir işletme akılda tek bir amaç ile başlar: büyümek. Bunu yapmak için, insanları marka, ürün ve hizmetlerinden haberdar etmeleri gerekir.

En önemli sorun ise hangi reklam stratejisinin kullanılacağıdır. Belki de en iyi cevap, şirketin vizyon ve hedeflerine en uygun cevaptır.

Örneğin, en büyük ve en acil hedefiniz çevrimiçi satış ise, reklam bütçenizin tamamını takipçilerinizi büyüten bir kampanyaya yatırmanızı önermeyiz. 

Dijital Reklam Kampanyası Örnekleri

E-posta Kampanyaları

E-posta kampanyaları, küçük işletme reklam kampanyaları için bir zorunluluktur.Öncelikle, kurulumu çok kolay olan e-posta bültenleri var.

Web sitenize bir kayıt formu yerleştirirsiniz, böylece potansiyel müşteriler şirketiniz hakkındaki en son güncellemeleri bilir.

Bu kayıtlar genellikle e-posta servis sağlayıcılarının izniyle web sitelerine entegre edilir.

Ancak, kendi web siteleri olmayan işletmeler ne durumda? Hala bu tür kampanyaları kullanabilirler mi?

Tabii ki. Tek yapmaları gereken Facebook sayfalarını kullanmak. Zaten bir e-posta listesine sahiplerse, küçük bir pazarlama kampanyası başlatmak için onu Facebook sayfaları ile eşleştirebilirler.

PPC (Tıklama Başına Ödeme)

PPC reklamları yaygın ve etkili bir dijital reklamcılık stratejisi haline gelmiştir, ancak çok pahalı olabilirler.

Kısacası, PPC, web sitenizin, Google’da arama yapan bazı anahtar kelimeler için en iyi ücretli arama motoru sonuçlarında yer almasını sağlar.

İşletmeniz, popüler olduğu düşünülen anahtar kelimeler kullanıyorsa (ve diğer şirketler onlar için rekabet ediyorsa), bunun için yüksek ücretler harcamayı hazırlanın.

Ancak bundan kaçınmak ve yine de PPC'yi etkili bir şekilde kullanmak istiyorsanız, daha uygun fiyatlı uzun kuyruklu anahtar kelimeleri her zaman kullanabilirsiniz.

İçerik pazarlama

İçerik pazarlaması, trafiğin yanı sıra katılımın da artırılması için mükemmel bir seçenektir.

Bu kampanyada, sahip olduğunuz hemen hemen her türlü içeriği kullanabilirsiniz.

Neye sahip olduğunuza veya şu an ne kullanmak istediğinize bağlı olarak bloglar, videolar ve daha pek çok şeyle gidebilirsiniz.

İçeriğiniz anahtar kelimeleriniz tarafından yönlendirilecek. Yani burada gerçekten ihtiyacınız olan şey, kalitesini kaybetmeden anahtar kelimeler açısından zengin içerik.

Sosyal medya

Hepimiz sosyal medyanın gücünü biliyoruz. Diğer platformların rakiplerini zor bulduğu eşsiz bir erişim sunar.

Yine de bir şey hakkında net olalım. Sosyal medya çalışmalarının işe yaraması için, yatırım yapmak için istekli olmanız gerekir. Ve burada hem zaman hem de paradan bahsediyoruz.

Ayrıca, çabalarınıza odaklanmak istediğiniz kesin sosyal medya ağı da önemlidir.

Facebook'ta olmasını ister misiniz? Ya da belki Twitter'da istersiniz?

Tavsiyemiz, hangi platformda aktif olduklarını görmek için hedef kitlenizi araştırmak için biraz zaman harcamak olacaktır!

Seçtiğiniz platforma bağlı olarak, bunlar organik (ücretsiz) seçenekler olabilir veya daha çok “ödemeli” bir platform olabilir. 

Ne olursa olsun, sosyal medyada hedeflerinizi gerçekleştirmenize yardımcı olması için bir reklam bütçesi ayırmanızı tavsiye ederiz.

Dijital Reklamcılığın Yararları 

Uygun Maliyetli

Dijital reklamcılık, özellikle çok daha pahalı olan geleneksel reklamcılıkla karşılaştırdığınızda düşük maliyetlidir.

Küçük işletmeler için maliyet anlaşılabilir bir şekilde büyüktür. Kaynakları sınırlı olduğu için bütçelerini nasıl ve neye harcadıklarına çok dikkat etmeleri gerekir.

Küçük bir şirketin sahibiyseniz ve basılı reklamlar, reklam panoları, bir televizyon reklamı vb. Gibi ticari reklamlara devam etmeye karar verirseniz, harcamaya hazır olun.

Bir grafik tasarımcısı işe almak, profesyonelce tasarlanmış gibi görünen reklamlar istiyorsanız verilir.

Bir tasarımcıyı işe alma masrafının yanı sıra, reklamın bir dergide veya gazetede yer alması için de masraflar vardır.

Google reklamları veya Facebook reklamları vb. İle dijital reklamcılığa yatırım yapsanız bile, 1000 gösterim başına maliyet veya tıklama başına maliyet, bir reklam panosu veya basılı reklam için ödeme yapmaktan (ki zaten pek çok kişiye ulaşamayacak şekilde) ödemekten çok daha ucuzdur.

Hızlı ve Planlaması Kolay

Dijital reklamcılık ayrıca hızlı ve planlı olmanın avantajını da sunar.

Aynısı, önceden planlanması gereken geleneksel reklamcılık için söylenemez. Haftalar hatta aylar alabilir.

Dijital reklamcılıkta durum böyle değil. Dijital reklam kampanyası oluşturmak için gereken geri dönüş süresi, geleneksel pazarlamaya göre çok daha hızlıdır.

Diyelim ki aniden ürünlerinizden biri için son dakikada satış yapmaya karar verdiniz.

Dijital kullanıyorsanız, vaktiniz varsa ve ne yaptığınızı biliyorsanız, neredeyse anında bir reklam kampanyası yayınlayabilirsiniz.

Geleneksel pazarlama kaynakları, doğası gereği, bu kadar hızlı çalışacak kadar esnek değildir.

Senden tek istediğin birkaç düğmeyi tıklamak, ve yakında dünyanın görmesi için reklamını orada görebilirsin. 

Dijital olmak, ihtiyaç duyduğunuzda size hızlı bir değişiklik yapma seçeneği sunar. 

Zaman iş dünyasında böylesine önemli bir ürün ve küçük şirketler ve yeni başlayanlar için daha da fazlası. 

İzlemesi Kolay

Dijital reklamcılığın planlanması kolay olduğu için izlemesi de kolaydır.

Reklam kampanyanız hakkında bir şey veya herhangi bir şey bilmek istiyorsanız, dijital reklam kampanyanızdan anında öğrenebilirsiniz.

Sizin için neyin işe yarayıp neyin işe yaramadığını bilmek ister misiniz? Dijital seçenek, kampanyanızın tüm önemli yönlerini ölçerek sizin için kolaylaştırır.

Evet , burada analitikten bahsediyoruz. Ayrıca, reklam kampanyanızın birçok yönüyle neler olup bittiğini görmek için kullanmanız gerekir.

Örneğin, web siteniz düzenli bir e-posta bültenine sahiptir ve kaç kişinin düzenli olarak açtığını bilmek istersiniz.

Çözüm? E-posta listenizde bulunan ve bülteninizi alan kişilerin kaçını açtığını takip edin.

Gerçek reklamınıza gelince, söz konusu reklamın kaç kez tıklandığını kolayca izleyebilirsiniz. Ardından, reklamın gerçekte kaç kez görüntülendiği ile karşılaştırabilirsiniz.

Güncellemesi Kolay

Dijital reklamcılığın takibi kolay olduğu için, güncellenmesinin de kolay olduğunu söyler. Kampanyanızda büyük veya küçük değişiklikler yapmak istiyorsanız, bu son derece yararlıdır.

Peki ya aniden dün yayınladığınız mesajdan daha iyi bir mesaj düşünürseniz? Ya da sadece birkaç saat önce koyduğun biri? Ya sitenizde kısa bir geçici satış yapıyorsanız?

Yapmanız gereken tek şey, Google Reklamları, Facebook Reklamları Yöneticisi vb. Kullanıyor olsanız da, mesajınızı reklam platformunuz üzerinden güncellemektir.

Geleneksel reklamcılık ile bu tür güncellemeler yapamazsınız. Konuşmak için reklamlarınızı gönderdikten sonra geri dönüş yoktur. 

Çevrimdışı reklamcılığa mahkumsanız, en iyi önlem göndermeden önce her şeyi kontrol etmek, kopyalamak, tasarlamak, renk düzeni, reklam kampanyanızla ilgili her şeyi iki veya üç katına çıkarmaktır.

Hedeflenen

Dijital reklam hedefleniyor. Bu, reklamı gerçekten gören kişi üzerinde mutlak kontrolünüz olduğu anlamına gelir.

Ve belki de daha önemlisi, reklamınızın yalnızca gerçekten ilgi duyanlar tarafından göründüğünden emin olabilirsiniz.

Dijital reklamcılığın bu hedeflenmesini sağlayan nedir? Sosyal medya ağları gibi platformlar tarafından size sunulan birçok araç bunu mümkün kılmaktadır.

Örneğin, bir çocuk giyim hattınız olduğunu varsayalım. Reklam kampanyanızı, iki ila üç yaşları arasındaki ürünler için reklam kampanyanızı yükseltmek istiyorsunuz.

Ebeveynlerin Google’da arama yapacakları alakalı anahtar kelimeleri hedefleyebilir veya küçük çocukların ebeveynlerini doğrudan sosyal medyada hedefleyebilirsiniz! 

Dijitalleşmenin bir başka açık fakat ilave avantajı, sınırsız erişime sahip olmasıdır.

Doğru hedefleri belirlemek için vizyon ve öngörüde bulunmak da yardımcı olur. Ve doğrudan dijital bandagonun içine atlamak, daha sonra değil, daha erken ödeme yapacağınızdan emin olabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

TÜM BLOGLAR
Dijital Pazarlama Instagram Reels Nedir? Nasıl Kullanılır?
Instagram, kısa biçim video özelliği olan Reels'ı İngiltere'de kısa süre önce piyasaya sürdü.   Bu özellik, 50'den fazla ülkede uluslara...
Devamını oku
Web Yazılım SMTP 554 Hata Kodları ve Açıklamaları
SMTP E-mail gönderimleri sırasında oluşan 554 hata kodları ve açıklamaları aşağıda yer almaktadır. Gönderim sırasında yaşadığınız sorunları buradaki h...
Devamını oku
Web Yazılım Com.tr Domain Nasıl Alınır?
İnternet üzerinde en çok kullanılan web sitesi uzatantıları “.com ve .net” tir. Son zamanlarda “.tr” uzantılı alan adlarının kullanıcılar tarafından b...
Devamını oku