JQuery Nedir? Javascript ile farkları nelerdir?

JQuery Nedir? Javascript ile farkları nelerdir?

Bir web geliştiricisinin öğrenmesi gereken ilk programlama dillerinden biri JavaScript'tir. Ancak, JavaScript öğreniyorsanız bir sonraki adım mutlaka jQuery kütüphanesine geçmek olacaktır.

Basitçe söylemek gerekirse, jQuery kendi kodlama projelerinize ekleyebileceğiniz önceden yazılmış bir JavaScript kütüphanesidir. jQuery, web geliştiricilerinin rutin JavaScript özelliklerini bir web sayfasına hızlıca eklemelerine izin verir, böylece kendi siteleri için benzersiz olan karmaşık özelliklere odaklanarak daha fazla zaman geçirebilirler. 

Neden jQuery Kullanmalıyız?

* jQuery, JavaScript programlamasını daha hızlı ve daha verimli hale getirir
* jQuery açık kaynaktır (herkesin katkıda bulunabileceği veya değiştirebileceği anlamına gelir) ve sürekli olarak desteklendiği ve eklendiği anlamına gelen geniş bir kullanıcı topluluğuna sahiptir.
* jQuery'nin kapsamlı belgeleri vardır.
* jQuery, projenizi geliştirmenizi sağlayacak bir çok hazır eklentiye sahiptir.

JavaScript ve jQuery Arasındaki Temel Fark Nedir?

JavaScript ve jQuery birbirlerinin yerine kullanıldığından bahsedilir, ikisini birbirinden ayırmak kafa karıştırıcı olabilir. Unutmayın: JavaScript bağımsız bir programlama dilidir, jQuery ise bir JavaScript kütüphanesidir. Projenize JQuery kütüphanesini ekledikten sonra Javascript ile bir çok satır alan kodlarınızı yarı yarıya düşürme imkanına sahip olacaksınız.

Farkın hızlı bir şekilde görüntülenmesi için (ve jQuery'nin tam olarak ne için kullanıldığını göstermek için), aşağıdakileri göz önünde bulundurun. Kullanıcıların, web sitelerinin e-posta listesine kendilerini eklediklerinde "E-posta listemize katıldığınız için teşekkür ederiz" onay mesajı almalarını istediğinizi varsayalım. JavaScript kullanarak bu işlevi elle kodlamak şuna benzer:

window.onload = initAll; 
initAll () işlevi { 
document.getElementById (“cancel”). onclick = priorMessage; 

function offerMessage () { 
var greeting = document.getElementById (“name”). getAttribute (“value”); 
document.getElementById (“headline”). innerHTML = “E-posta listemize katıldığınız için teşekkür ederiz” + greeting; 
false döndürmek; 
}

Bu kadar basit bir fonksiyon için çok fazla kod var. Ancak, jQuery kod parçacıklarını kullanarak bu jQuery örneğinin satırları boyunca bir şey haline getirmeyi başarabilirsiniz:

$ (“# Gönder”). Tıklayın (function () { 
var greeting = $ (“# name”). Val (); 
$ (“# headline”). Html (“E-posta listemize katıldığınız için teşekkür ederiz” + selamlama); 
false döndür; 
});

Bu daha yönetilebilir jQuery betiği, kendi web sitenize kurabileceğiniz veya Google’ın barındırdığı kütüphanelerinize bir jQuery bağlantısı ekleyerek Google üzerinden kullanabileceğiniz jQuery kütüphanesine bir istek gönderir :

<head> 
<script src = ”https://ajax.googleapis.com/ajax/libs/jquery/3.3.1/jquery.min.js”> </script> 
</head>

jQuery daha sonra isteğinizi yanıtlar ve kullanıcı için istenen işlevi yerine getirir. Her iki yaklaşım da (JavaScript veya jQuery) “teşekkür ederim” mesajı üretecektir, ancak bir jQuery betiği sizi daha hızlı ve daha verimli bir şekilde oraya götürür. Ayrıca, bu jQuery işlevini, bu veya üzerinde çalıştığınız başka herhangi bir web geliştirme projesinde de aynı ihtiyaç olduğunda tekrar kullanabilirsiniz.

jQuery Eklentileri

JQuery, bireysel işlevleri basitleştirmek için kullandığı kadar yararlıdır (yukarıdaki gibi), eklentileri (jQuery kütüphanesinden JS kodu toplayarak bu işlevleri bir araya getiren ve sağlam web sitesi özellikleri yaratan eklentiler şeklinde daha da genişletilebilir. aletler (yine, sıfırdan kodlamadan).

Eklentiler, jQuery kitaplığındaki koda dayalı olarak jQuery kullanıcıları tarafından oluşturulur ve daha sonra çevrimiçi olarak paylaşılabilir. Eklentiler birçok yerde bulunabilirken, resmi jQuery UI (Kullanıcı Arayüzü) deposunda bulunanlar , jQuery'nin profesyonel topluluğu tarafından küratörlüğe alındığından, güvenli bir şekilde kaliteli iş olarak kabul edilebilir. JQuery'nin başka hangi amaçlarla kullanılabileceğine daha yakından bakmak için, işte jQuery sitesinden temin edilebilen 10 jQuery eklentisi.

1. Effect

Efekt , web sayfasındaki bir öğeye bir dizi animasyon efekti atamanıza izin veren basit bir jQuery eklentisidir. İstenilen efekt seçiliyken atanmış düğmeye basmak, sayfa öğesinin farklı şekillerde davranmasına neden olur - zıplama, katlama biçiminde kaybolma, kayma, kaybolma vb.

2. taggingJS

Hiç blog gönderisine kategorize edici bir "etiket" eklediniz mi? Muhtemelen, bu özellik JavaScript koduyla mümkün oldu. Bu etiketleme JS jQuery betiği bir JavaScript kütüphanesinden çıkar ve web sitenize bir etiketleme sistemi eklemenizi sağlar - bir gönderiye alakalı konu başlıkları ekleyebileceğiniz bir metin çubuğu ve dizinlenebilirliğinizi ve Google gibi arama motorlarıyla sıralamanızı arttırmanıza yardımcı olur.

3. Autocomplete

Google.com gibi büyük zamanlı web sitelerinde arama çubuğunun, yazdığınız şeyi bitirmek için öneriler sunmaya başlayan otomatik bir tamamlama özelliğine sahip olduğunu biliyor musunuz? Bu Otomatik Tamamlama jQuery eklentisi ile bu JavaScript güzelliklerinden birini kendi projenize ekleyebilirsiniz . Bu özel örnek, programlama terimleri için otomatik tamamlama önerileri sunmak üzere kodlanmıştır, ancak eklentiye kendi otomatik tamamlama terimleri listenizi ekleyebilirsiniz.

4. ScrollMagic

ScrollMagic eklentisi, kullanıcının kaydırma çubuğu (yukarı taşımak ve sayfa aşağı sağlayan tarayıcı penceresinin sağ tarafındaki çubuk) konumlandırılması dayalı web sayfası öğelerin animasyonunun jQuery kodunu kullanır. Sayfa kaydırılırken bir animasyonun gerçekleşmesine neden olabilir veya animasyonu kaydırma konumuyla senkronize edebilirsiniz (aşağıya doğru giderken sihirli bir şekilde ScrollMagic logosuna sihirli bir şekilde dönüşen eklenti demo sayfasındaki sarı şapka gibi veya bir şapka gibi geri dönebilir) yukarı kaydırın).

5. Fine Uploader

Görüntüyü bir kutuya sürükleyebileceğiniz veya görüntü dosyasını bilgisayarınızdan seçmek için bir düğmeye tıklayabileceğiniz bir görüntü yüklemek için çevrimiçi olarak bu menülerden birini kullandınız mı? Bu, JavaScript'in (ve buna göre, jQuery'nin) ne için kullanıldığının bir başka günlük örneği. Güzel Yükleyici eklentisi web geliştiricileri yeni yükleyiciyi binanın adımları atlama sağlar ve doğrudan web sayfasına bir önceden oluşturulmuş bir damla jQuery araçlarını kullanır.

6. blueimp Gallery

blueimp Gallery , masaüstü klavyesi ve faresi ile veya telefon ya da tablet üzerinde kaydırarak kontrol edilebilen, duyarlı (masaüstü ve mobil ekranlarda görüntülenmesini ayarlar) görüntü galerisidir. Bu eklenti, görüntüleri veya videoları bir atlıkarınca biçiminde gösterecek şekilde ayarlanabilir ve görüntüleri bir lightbox modunda da görüntüleyebilir.

7. Slick

Slick , yukarıdaki Blueimp Gallery'den farklı ekran seçeneklerine sahip, diğer bir duyarlı resim carousel eklentisidir. Kaygan, tekil veya çoklu ekran formatları, değişken genişlikli ekranlar, “tembel yükleme” (atlıkarıncadaki bir sonraki görüntünün, statik olarak görüntülemek yerine kaydırırken görünüşte kaybolması) ve tek bir görüntünün içeri / dışarı görüntüleme seçeneği gibi görünmesine izin verir.

8. Slider

Her zaman JavaScript'in getirdiği bir başka web sayfası özelliği, web sayfasındaki ses seviyesini ve diğer seviyeleri ayarlamak için kullanılan kaydırıcılardır. Bu Slider eklentisi, jQuery kütüphanesini kullanarak yatay bir çubukta sayısal değerler atamaktadır. Sürgü daha sonra bir fare veya klavyenin yön tuşlarını kullanarak çubuk üzerinde aşağı ve yukarı hareket ettirilebilir.

9. Infinite AJAX Scroll

JQuery kodunun basitçe web geliştiricileri için yapabileceği JavaScript işlevlerinden biri, AJAX çağrıları olarak adlandırılan bir şeydir. AJAX'ın başka bir yerde tam olarak ne olduğu hakkında yazmış olsak da , kısaca, bir sunucudan içerik çekip bir web sayfasına yüklemekle ilgisi var, böylece bir sayfadaki şeyler kullanıcının kendi sayfasını yeniden yüklemeden değişebilir. Bu Sonsuz AJAX Scroll eklentisi AJAX'ı kullanır, böylece kullanıcı aşağı kayarken ek içerik görünebilir (tüm içeriğin sayfaya statik olarak yüklenmesini sağlamak yerine). Bu etkiyi, okumaya devam etmek için “daha” düğmesine tıklamak zorunda olmadığınız çok sayıda yazılı içeriğe sahip bloglarda veya diğer sitelerde fark edeceksiniz; metin kaydırdığınızda yüklenir.

 

10. AnimateScroll

Bu AnimateScroll eklentisi, her menü panelini bir kullanıcı fareyle kaydırırken animasyon yaparak standart başlık menülerini canlandırıyor. Fare sürüklendiğinde, bireyler menü öğeleri canlandırır ve eşlerinden çıkar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

TÜM BLOGLAR
Dijital Pazarlama Instagram Reels Nedir? Nasıl Kullanılır?
Instagram, kısa biçim video özelliği olan Reels'ı İngiltere'de kısa süre önce piyasaya sürdü.   Bu özellik, 50'den fazla ülkede uluslara...
Devamını oku
Web Yazılım SMTP 554 Hata Kodları ve Açıklamaları
SMTP E-mail gönderimleri sırasında oluşan 554 hata kodları ve açıklamaları aşağıda yer almaktadır. Gönderim sırasında yaşadığınız sorunları buradaki h...
Devamını oku
Web Yazılım Com.tr Domain Nasıl Alınır?
İnternet üzerinde en çok kullanılan web sitesi uzatantıları “.com ve .net” tir. Son zamanlarda “.tr” uzantılı alan adlarının kullanıcılar tarafından b...
Devamını oku