Java ve Javascript Arasındaki Farklar Nedir?

Java ve Javascript Arasındaki Farklar Nedir?

Java ve JavaScript Arasındaki Fark 

İsimleri bir bağlantı olarak görünmekle birlikte aslında bu diller birbirinden farklıdır. İki dil, teknik veya önemli bir şekilde ilişkili değildir.

İsimler neden bu kadar benzer?

Örtüşme (ve sonuçta ortaya çıkan karışıklık) kasıtlıdır.

1990'da Sun Microsystems'da bilgisayar uzmanı olan James A. Gosling tarafından oluşturulan Java, Netscape'in 1995'in sonlarında programlama dili JavaScript'i olarak adlandırdığı zamanlar zaten çok popülerdi.

Java'nın popülaritesinden uzak durmak, akıllıca yapılan bir iş hareketi kadardı.

Gerçek şu ki, Netscape'ten Brendan Eich tarafından tasarlanan JavaScript, ilk olarak LiveScript olarak adlandırılıyordu, ancak Netscape ve Sun arasında Netscape ile ortak marka oluşturma amacıyla JavaScript'i yeniden adlandırması için bir pazarlama anlaşması. O sırada Sun, Netscape'in (o zaman) önde gelen tarayıcısını Java çalışma zamanı ile paketlemeye izin vermeyi kabul etmişti. İsim değişikliği anlaşmanın bir parçasıydı. 

O zamandan beri, Java popülerliğini kaybetti ama JavaScript kesinlikle popülerliğini sürdürüyor. Bunu JavaScript’in Java’nın temyiz başvurusundaki yükselişine borçlu olduğunu söyleyebilirsiniz. Herkes kabul etmez, sanırım. Ancak ana paket servisi şudur: Adlandırma kurallarının ötesinde, iki dilin hiçbir ortak yanı yoktur.

Java ve JavaScript Farkları Nelerdir?

  • Java, çoklu platformlarda çalışan statik bir “nesne yönelimli” programlama dilidir. JavaScript, web sitelerini ve uygulamaları dinamik hale getirmek için kullanılan dinamik bir programlama dilidir.
  • Java sınıf tabanlıdır. JavaScript dinamiktir.
  • Java bağımsız bir dildir. Özgürlüğünü seviyor. JavaScript biraz daha duygusal olarak birbirine bağımlıdır (ancak iyi bir şekilde ), Yani dinamik içerik oluşturmak için web sayfalarında HTML ve CSS ile çalışır . 
  • 2019'da JavaScript, web geliştiricileri için mutlaka öğrenilmesi gereken bir şeydir, çünkü hemen hemen her yerde kullanılır, oysa Java, kesinlikle bir çok siteyi kullanmasına rağmen , büyük ölçüde bir “önceki nesil programlama dili” olarak kabul edilir.

Java ve Javascript Benzerlikleri Nelerdir?

  • Hem Java hem de JavaScript en çok istemci tarafı uygulamalarda kullanılır.
  • Hem Java hem de JavaScript, C dilini kullanır.
  • JavaScript bazı Java adlandırma kurallarını kopyalar.

Hangisini Öğrenmeliyim?

Bu elma ve portakalı karşılaştırmak gibi bir şey, ama seçmek zorunda kalırsak? JavaScript.

GitHub'a göre , 2018'den itibaren, “JavaScript'te yaratılan diğer dillerden daha fazla depo var” dedi. GitHub, JavaScript ve Python'un da özellikle Ruby gibi diğer dillerle karşılaştırıldığında, yıl boyunca popülerlikle büyüdüğünü bildirdi.

Bizi yanlış anlamayın: Java hala yaygın olarak kullanılmaktadır ve çok popülerdir.

Sonunda, yine de, daha farklı olamazlardı. İki dil arasında seçim yapmak zor. Bu yüzden gerçekten emin değilseniz, nihai hedefinizi göz önünde bulundurmayı ve her birinin artılarını ve eksilerini tartmayı deneyin. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

TÜM BLOGLAR
Dijital Pazarlama Instagram Reels Nedir? Nasıl Kullanılır?
Instagram, kısa biçim video özelliği olan Reels'ı İngiltere'de kısa süre önce piyasaya sürdü.   Bu özellik, 50'den fazla ülkede uluslara...
Devamını oku
Web Yazılım SMTP 554 Hata Kodları ve Açıklamaları
SMTP E-mail gönderimleri sırasında oluşan 554 hata kodları ve açıklamaları aşağıda yer almaktadır. Gönderim sırasında yaşadığınız sorunları buradaki h...
Devamını oku
Web Yazılım Com.tr Domain Nasıl Alınır?
İnternet üzerinde en çok kullanılan web sitesi uzatantıları “.com ve .net” tir. Son zamanlarda “.tr” uzantılı alan adlarının kullanıcılar tarafından b...
Devamını oku