WHATSAPP
İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır?

İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır?

İnternet hızınız kaç mbit olursa olsun, bazı zamanlarda internet hızınızda ciddi düşüşünüz olabilir. Günümüzde internet hızı kullanıcılar için büyük öneme sahiptir. Bazen çekilmez duruma gelebilir. Fakat internet hız testi yapmanız sorunu daha hızlı çözmenizi sağlayacaktır.

 

Hız testi öncesi yapmanız gerekenler nedir?

 

İnternet hızınızı öğrenmek çok basit bir işlem gerektirir. Ve size bir müjde; bu işlem için ek bir yazılıma ihtiyacınız gerek yoktur. Sadece internet tarayıcısı olan bir bilgisayar bu test için yeterli olacaktır.

 

En iyi sonuç için ise kablolu bir bağlantı kullanmanız yararınıza olacaktır. Bu şekilde wifi ( kablosuz bağlantı ) kullanırken oluşabilecek parazit ve performans değişikliklerini engellemiş olursunuz.

 

Öncelikle bilgisayarınızda internet bağlantısı kullanan tüm programlarınızı kapatmalısınız. Windows bilgisayarlarda bunu Görev Yöneticisi ( ctrl + alt + del ) komutu ile yapabilirsiniz. Mac bilgisayarlarda ise bunu Etkinlik Monitöründen yapmalısınız. Bunu ( command + space ) tuş kombinasyonunu kullanarak açılan pencerede etkinlik monitörü yazarak yapabilirsiniz.

 

İnternet hızı nasıl sorgulanır?

 

Tüm hazırlıkları yaptıysanız teste geçebilirsiniz. İnternet olan bir bilgisayara geçiş yapmalısınız. En çok kullanılan internet hız testi siteleri ise şunlardır.

 

speedtest.net

 

Ookla firmasının kullanıma sunduğu, kolay arayüzü ile en eski ve en çok kullanılan internet hızı testi web sayfalarından biridir. Ziyaretçilerine HTML5 ve flash arayüzü ile iki farklı speed test arayüzü sunmaktadır.

 

internet hız testi

 

Fast.com

 

Ayrıntılı olarak ekstra istatistikler sunan bir internet hızı test sayfasıdır.

 

hiztesti.turktelekom.com

 

Türkiye lokasyonu için en doğru hız testini yapabileceğiniz, kolay arayüze sahip harika bir araçtır.

 

Mobil cihazlardan sorgulama yapacaksanız hız testi uygulaması indirmeniz gereklidir. Bunun için uygulama marketinden uygun programı bulabilirsiniz.

İlginizi çekebilir...
HTML Nedir? Nasıl Öğrenilir? HTML Nedir? Nasıl Öğrenilir?
HTML Nedir?   HTML (HyperText Markup Language), web sayfalarının veya mobil uygulamaların bölümlerini onları ziyaret eden web tarayıc...
JQuery Nedir? Javascript ile farkları nelerdir? JQuery Nedir? Javascript ile farkları nelerdir?
Bir web geliştiricisinin öğrenmesi gereken ilk programlama dillerinden biri JavaScript'tir. Ancak, JavaScript öğreniyorsa...
Kastaş Almanya firmasına yapmış olduğumuz projeyi incelemek istemez misiniz ?