İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır?

İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır?

İnternet hızınız kaç mbit olursa olsun, bazı zamanlarda internet hızınızda ciddi düşüşünüz olabilir. Günümüzde internet hızı kullanıcılar için büyük öneme sahiptir. Bazen çekilmez duruma gelebilir. Fakat internet hız testi yapmanız sorunu daha hızlı çözmenizi sağlayacaktır.

Hız testi öncesi yapmanız gerekenler nedir?

İnternet hızınızı öğrenmek çok basit bir işlem gerektirir. Ve size bir müjde; bu işlem için ek bir yazılıma ihtiyacınız gerek yoktur. Sadece internet tarayıcısı olan bir bilgisayar bu test için yeterli olacaktır.

En iyi sonuç için ise kablolu bir bağlantı kullanmanız yararınıza olacaktır. Bu şekilde wifi ( kablosuz bağlantı ) kullanırken oluşabilecek parazit ve performans değişikliklerini engellemiş olursunuz.

Öncelikle bilgisayarınızda internet bağlantısı kullanan tüm programlarınızı kapatmalısınız. Windows bilgisayarlarda bunu Görev Yöneticisi ( ctrl + alt + del ) komutu ile yapabilirsiniz. Mac bilgisayarlarda ise bunu Etkinlik Monitöründen yapmalısınız. Bunu ( command + space ) tuş kombinasyonunu kullanarak açılan pencerede etkinlik monitörü yazarak yapabilirsiniz.

İnternet hızı nasıl sorgulanır?

Tüm hazırlıkları yaptıysanız teste geçebilirsiniz. İnternet olan bir bilgisayara geçiş yapmalısınız. En çok kullanılan internet hız testi siteleri ise şunlardır.

speedtest.net

Ookla firmasının kullanıma sunduğu, kolay arayüzü ile en eski ve en çok kullanılan internet hızı testi web sayfalarından biridir. Ziyaretçilerine HTML5 ve flash arayüzü ile iki farklı speed test arayüzü sunmaktadır.

internet hız testi

Fast.com

Ayrıntılı olarak ekstra istatistikler sunan bir internet hızı test sayfasıdır.

hiztesti.turktelekom.com

Türkiye lokasyonu için en doğru hız testini yapabileceğiniz, kolay arayüze sahip harika bir araçtır.

Mobil cihazlardan sorgulama yapacaksanız hız testi uygulaması indirmeniz gereklidir. Bunun için uygulama marketinden uygun programı bulabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

TÜM BLOGLAR
Dijital Pazarlama Instagram Reels Nedir? Nasıl Kullanılır?
Instagram, kısa biçim video özelliği olan Reels'ı İngiltere'de kısa süre önce piyasaya sürdü.   Bu özellik, 50'den fazla ülkede uluslara...
Devamını oku
Web Yazılım SMTP 554 Hata Kodları ve Açıklamaları
SMTP E-mail gönderimleri sırasında oluşan 554 hata kodları ve açıklamaları aşağıda yer almaktadır. Gönderim sırasında yaşadığınız sorunları buradaki h...
Devamını oku
Web Yazılım Com.tr Domain Nasıl Alınır?
İnternet üzerinde en çok kullanılan web sitesi uzatantıları “.com ve .net” tir. Son zamanlarda “.tr” uzantılı alan adlarının kullanıcılar tarafından b...
Devamını oku