İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır?

İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır?

İnternet hızınız kaç mbit olursa olsun, bazı zamanlarda internet hızınızda ciddi düşüşünüz olabilir. Günümüzde internet hızı kullanıcılar için büyük öneme sahiptir. Bazen çekilmez duruma gelebilir. Fakat internet hız testi yapmanız sorunu daha hızlı çözmenizi sağlayacaktır.

 

Hız testi öncesi yapmanız gerekenler nedir?

 

İnternet hızınızı öğrenmek çok basit bir işlem gerektirir. Ve size bir müjde; bu işlem için ek bir yazılıma ihtiyacınız gerek yoktur. Sadece internet tarayıcısı olan bir bilgisayar bu test için yeterli olacaktır.

 

En iyi sonuç için ise kablolu bir bağlantı kullanmanız yararınıza olacaktır. Bu şekilde wifi ( kablosuz bağlantı ) kullanırken oluşabilecek parazit ve performans değişikliklerini engellemiş olursunuz.

 

Öncelikle bilgisayarınızda internet bağlantısı kullanan tüm programlarınızı kapatmalısınız. Windows bilgisayarlarda bunu Görev Yöneticisi ( ctrl + alt + del ) komutu ile yapabilirsiniz. Mac bilgisayarlarda ise bunu Etkinlik Monitöründen yapmalısınız. Bunu ( command + space ) tuş kombinasyonunu kullanarak açılan pencerede etkinlik monitörü yazarak yapabilirsiniz.

 

İnternet hızı nasıl sorgulanır?

 

Tüm hazırlıkları yaptıysanız teste geçebilirsiniz. İnternet olan bir bilgisayara geçiş yapmalısınız. En çok kullanılan internet hız testi siteleri ise şunlardır.

 

speedtest.net

 

Ookla firmasının kullanıma sunduğu, kolay arayüzü ile en eski ve en çok kullanılan internet hızı testi web sayfalarından biridir. Ziyaretçilerine HTML5 ve flash arayüzü ile iki farklı speed test arayüzü sunmaktadır.

 

internet hız testi

 

Fast.com

 

Ayrıntılı olarak ekstra istatistikler sunan bir internet hızı test sayfasıdır.

 

hiztesti.turktelekom.com

 

Türkiye lokasyonu için en doğru hız testini yapabileceğiniz, kolay arayüze sahip harika bir araçtır.

 

Mobil cihazlardan sorgulama yapacaksanız hız testi uygulaması indirmeniz gereklidir. Bunun için uygulama marketinden uygun programı bulabilirsiniz.

En Çok Okunanlar
Sosyal Medyada Paylaş
İlginizi çekebilir...
Opencart Nedir? Opencart Nedir?
OpenCart'ın Kısa Tarihi    Tamamen ücretsiz ve açık kaynaklı e-ticaret platformlarından biri olan OpenCart, pazarda mevcut...
Opencart VQmod Nasıl Kurulur? Opencart VQmod Nasıl Kurulur?
Bu blog yazımız vQmod'un mevcut bir OpenCart kurulumuna nasıl kurulacağı konusunda yol gösterici olacaktır. Eklenti kurmadan önce mutlak...
YNK Sigorta - Kurumsal Kartvizit Çalışması firmasına yapmış olduğumuz projeyi incelemek istemez misiniz ?