Instagram Hesabınızı Silme veya Devre Dışı Bırakma

Instagram Hesabınızı Silme veya Devre Dışı Bırakma

Bazı insanlar Instagram'daki uygunsuz davranışlar sayesinde hoş olmayan deneyimler yaşarlar. Diğerleri sadece Instagramming'den sıkılıyor ve zamanlarını harcamak için daha değerli yollar buluyorlar.

Instagram hesabından vazgeçmeyi seçebilirsin, sosyal arkadaşlarını ve takipçilerini neden kaybolduğuna dair hiçbir belirti olmadan zor durumda bırakabilirsin. Alternatif olarak, hesabınızı geçici veya kalıcı olarak daha düzenli bir şekilde kapatabilirsiniz.

Bazı çevrimiçi hesaplardan farklı olarak, Instagram hesabınızı silmeyi veya devre dışı bırakmayı seçerseniz, makul bir şekilde basit bir süreç vardır.

Instagram Hesabınızı Silmeli veya Devre Dışı Bırakmak mı?

Şu anda yeterince Instagram'ınız varsa ve yayın hazırlamak ve başkaları tarafından yapılanları okumak için harcadığınız her zaman, en iyi tecihiniz Instagram hesabınızı devre dışı bırakmak olabilir. Instagram hesabınızı kapatsanız bile bilgileriniz sunucularında duruyor, bir gün geri dönmenizi ve hayata döndürmenizi bekliyor. 

Hesabınızı silmek yerine devre dışı bırakmanın avantajı, fikrinizi değiştirmeniz durumunda gelecekte bir aşamada geri dönmenin bir yolunun olmasıdır. 

Siber zorbalığa maruz kaldıysanız ya da dürüstçe asla Instagram'a geri dönmeyeceğinize inanıyorsanız, hesabınızın tüm izlerini kalıcı olarak silmek için cazip hissedebilirsiniz.

Instagram Hesabınızı Geçici Olarak Devre Dışı Bırakma

Hesabınızı geçici olarak devre dışı bırakırsanız Instagram profilinizi, fotoğraflarınızı, yorumlarınızı ve beğenilerinizi gizler. Hala bir bulut sunucusunda varlar, uzak gelecekte geri dönmenizi bekliyorlar.

Bunu yapmak için, bir hesapta değil, bir web tarayıcısında Instagram hesabınıza giriş yapmanız gerekir. Daha sonra sağ üst taraftaki kişi simgesini tıklayıp "Profili Düzenle" yi seçebilirsiniz.

Ardından, sayfayı aşağı kaydırmanız ve sağ alttan "Hesabımı geçici olarak devre dışı bırak" seçeneğini tıklamanız gerekir.

Instagram size "Hesabınızı neden devre dışı bırakıyorsunuz?" Sorusunu sorar ve sundukları önerilerden birini seçmeniz gerekir. 

Daha sonra, hesabınızı gerçekten devre dışı bıraktığınızdan emin olacak ve şifrenizi tekrar girmenizi isteyeceklerdir.

Instagram kimliğinizi doğruladıktan sonra size "Hesabı Geçici Olarak Devre Dışı Bırak" seçeneğini tıklatma seçeneği sunar.

Hesabınızı yeniden etkinleştirmek için ileride Instagram'a dönebilmeniz için Instagram kullanıcı adınızı ve şifrenizi hatırladığınızdan veya kendinize bir hatırlatıcı (tercihen güvenli bir yerde) bıraktığınızdan emin olun.

Instagram Hesabınızı Kalıcı Olarak Silme

Instagram hesabınızı kalıcı olarak silmeyi seçerseniz, Instagram çevrimiçi varlıklarınızın tümünü (profil verilerinizi, fotoğraflarınızı, videolarınızı, beğenilerinizi, yorumlarınızı ve takipçilerinizi) kaybedeceğinizi unutmayın. Bu Sil düğmesini tıkladıktan sonra geri alınamaz ve gelecekte geri dönmeye karar vermeniz durumunda hesap oluşturma işlemine sıfırdan başlamanız gerekir. En azından, tüm fotoğraflarınızı ve videolarınızı başka bir yere kopyaladığınızı kontrol etmelisiniz, çünkü bir hata yaparsanız onları buradan alamazsınız. Instagram'ı bu yayının sonuna doğru tüm verilerinizin indirilmesini nasıl gönderebileceğinizle ilgili talimatları ekliyoruz.

Hesabınızı sildikten sonra, kullanıcı adınız "kullanılmış" olacaktır. Yeniden kurmak için tekrar oturum açamazsınız. Gelecekte Instagram'a geri dönerseniz, yeni bir kullanıcı adı oluşturmanız gerekir.

Hesabınızı uygulamadan silemezsiniz, bu nedenle Google Chrome veya Apple Safari gibi bir web tarayıcısından Instagram hesabınıza giriş yapmanız gerekir.

Instagram daha sonra size “Hesabınızı neden siliyorsunuz?” Diye soracaktır. Önerilen seçeneklerden birini seçin. Daha sonra sizden şifrenizi tekrar girmenizi isteyeceklerdir. Bu, başka hiç kimsenin hesabınızı silmek için erişim sağlamamasını sağlamak için ek bir savunma hattıdır.

Bu noktada Instagram, kararınızı yeniden düşünmeniz için size bir şans daha veriyor. Instagram size "Hesabımı kalıcı olarak silmek" isteyip istemediğinizi sorar. 

İşlemle hala devam etmek istediğinizi varsayarsak, Instagram hesabınızı bir anıdan başka bir şeye dönüştürmemek için bu bağlantıyı tıklayabilirsiniz.

Herhangi bir nedenle silinecek birden fazla Instagram hesabınız varsa, Hesabınızı Sil sayfasının sağ üst tarafındaki kullanıcı adını ve ardından kullanıcı adının yanındaki döner daire ayarları simgesini tıklayabilirsiniz. "Oturumu Kapat" ı seçin ve ardından silmek istediğiniz bir sonraki hesapla tekrar oturum açın.

Instagram Hesabınızı Yeniden Etkinleştirme

Instagram hesabınızı kullanmama zamanınızı değiştirdiğinizde zaman gelebilir. Belki de başlangıçta devre dışı bıraktınız, çünkü Instagram yayınlarını yapmak ve kontrol etmek için çok meşguldünüz ve şimdi ellerinizde boş zamanınız var. 

Hesabınızı yalnızca devre dışı bıraktıysanız ve silmediyseniz, yeniden etkinleştirme ve kaldığınız yerden devam etme şansınız vardır. Sildiyseniz, yeni bir kullanıcı adı ve şifre kullanarak yeni bir hesap oluşturmanız gerekir.

Hesabınızı silmediğinizi ve yine de eski şifrenize ve kullanıcı adı bilgilerinize erişiminiz olduğunu varsayarsak, tekrar Instagram'a tekrar giriş yapın. Giriş yaptığınız anda Instagram size hesabınızı yeniden etkinleştirmek isteyip istemediğinizi soracaktır. Bu seçeneğe tıklayın ve hesabınız her zaman oradaymış gibi geri döner (muhtemelen eksi yokluğunda sizi takip etmeyecek birkaç takipçi olsa da).

Instagram Şifre Değiştirme

Hesabı en son kullandığınızdan bu yana Instagram şifrenizi unuttuysanız, işler biraz daha karmaşıktır. Bu durumda, Instagram'ı açtığınızda “Oturum açma konusunda yardım al” ı tıklamanız gerekir. Instagram sizden kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girmenizi isteyecektir. Devam edebilmek için bunlardan en az birini bilmeniz gerekecek.

Daha sonra size "E-posta Gönder" veya "Facebook ile Giriş Yap" seçeneği sunan bir ekran sunulur. Instagram şifrenizi hatırlayamıyorsanız, muhtemelen Facebook şifrenizi de hatırlamıyorsunuzdur. Elbette, Facebook şifrenizle giriş yapabiliyorsanız bu seçeneğe tıklayın. Diğer durumlarda, "E-posta gönder" i tıklayın. 

Ardından, ortaya çıkan e-postayı Instagram'dan açmak için uygun e-posta hesabınıza gitmelisiniz. Bu, sizi Instagram'daki bir sayfaya götürecek bir Giriş düğmesine (e-postada) tıklamanızı ister. Instagram sizden yeni bir şifre girmenizi ister.

Instagram'ın güç gereksinimlerini karşılayan yeni bir şifre girdikten sonra, "Şifreyi sıfırla" yı tıklayabilir ve Instagram hesabınızı yeniden etkinleştirme işlemine devam edebilirsiniz.

Instagram'daki Verilerinize Nasıl Erişilir

Facebook / Instagram, Cambridge Analytica Scandal'dan bu yana insanların verilerini saklama konusunda özellikle hassastır . Sonuç olarak, gizlilik ve veri erişim politikalarını geliştirdiler.

Birçok kişi, Instagram'daki verilerinize erişmenin ve incelemenin nispeten kolay olduğunu bilmiyor. Kullandığınız yöntem, Instagram'ı web'de mi, yoksa bir iOS veya Android uygulaması mı kullandığınıza bağlıdır.

Web üzerinde Instagram kullanıyorsanız, profilinize gidip döner tekerlek şeklindeki Ayarlar simgesini seçerek başlayın. Daha sonra "Gizlilik ve Güvenlik" i tıklayın. "Hesap Verileri" ne gidin ve "Hesap Verilerini Görüntüle" yi tıklayın. Belirli bir veri türünü incelemek isterseniz "Tümünü Görüntüle" yi tıklayın.

Profilinize gidip "hamburger" simgesine (üç yatay çubuk) dokunursanız aynı sonuçları bir mobil uygulamada da elde edebilirsiniz. Ardından, tekerlek şeklindeki Ayarlar simgesine dokunup "Güvenlik" / "Hesap Verileri" ni seçersiniz. Yine, belirli bir veri türünü gözden geçirmek için "Tümünü Görüntüle" ye dokunun.

Instagram Resimlerinizi ve Hesap Bilgilerinizi İndirme

Instagram hesabınızı silmek (hatta devre dışı bırakmak) istiyorsanız, önce tüm verilerinizi indirmeniz gerekir. Bunu başarmak için Instagram'dan talep etmelisiniz.

Web üzerinde Instagram kullanırken, profilinize gidip Ayarlar döner tekerlek simgesini tıklayarak başlayın. Ardından "Gizlilik ve Güvenlik" i tıklayın. "Veri İndirme" seçeneğine gidin ve "İndirme İste" yi tıklayın. Instagram daha sonra e-posta adresinizi ve Instagram şifrenizi girmenizi isteyecektir. İstediğiniz yerde aynı e-posta adresini kullandığınızdan emin olun. Zaman içinde Instagram, verilerinize bağlantı içeren bir e-posta gönderir. "Verileri İndir" i tıklayın ve talimatları uygulayın.

Bir mobil uygulama kullanıyorsanız işlem çok benzer. Bu kez Ayarlar simgesine dokunmadan önce "hamburger" menüsünü tıklamanız gerekir. Daha sonra "Güvenlik" - "Verileri İndir" i seçersiniz. E-posta adresinizi girin ve "İndirme İste" düğmesine dokunun. İstendiğinde Instagram şifrenizi girin ve yukarıda belirtilen e-postayı bekleyin.

Instagram, indirme bağlantınızı içeren e-postayı göndermelerinin 48 saat kadar sürebileceği konusunda uyarır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

TÜM BLOGLAR
Dijital Pazarlama Instagram Reels Nedir? Nasıl Kullanılır?
Instagram, kısa biçim video özelliği olan Reels'ı İngiltere'de kısa süre önce piyasaya sürdü.   Bu özellik, 50'den fazla ülkede uluslara...
Devamını oku
Web Yazılım SMTP 554 Hata Kodları ve Açıklamaları
SMTP E-mail gönderimleri sırasında oluşan 554 hata kodları ve açıklamaları aşağıda yer almaktadır. Gönderim sırasında yaşadığınız sorunları buradaki h...
Devamını oku
Web Yazılım Com.tr Domain Nasıl Alınır?
İnternet üzerinde en çok kullanılan web sitesi uzatantıları “.com ve .net” tir. Son zamanlarda “.tr” uzantılı alan adlarının kullanıcılar tarafından b...
Devamını oku