Grafik Tasarım Nedir?

Grafik Tasarım Nedir?

Grafik tasarım, mesajları iletmek için görsel içerik oluşturma aracıdır. Görsel hiyerarşi ve sayfa düzeni teknikleri uygulayarak grafik tasarımcıları, kullanıcıların özel ihtiyaçlarını karşılamak için tipografi ve resimler kullanır ve kullanıcı deneyimini optimize etmek için etkileşimli tasarımlarda öğeleri görüntüleme mantığına odaklanır.


Grafik tasarımda Kullanıcı Deneyimi ( UX ) nasıl kullanılır?


Grafik tasarım, Mısır hiyerogliflerini geçmişte 17.000 yıllık mağara resimlerine uzanan eski bir zanaattır. 1920'lerin baskı endüstrisinden kaynaklanan ve logo oluşturma da dahil olmak üzere bir dizi etkinliği kapsayan bir terim olarak, estetik cazibe ve pazarlama ile ilgilidir. Renk ve tipografi kullanarak izleyicileri cezbetmektedir. Bununla birlikte, kullanıcı deneyimi (UX) tasarımında çalışan grafik tasarımcıların, kullanılabilirliği en üst düzeye çıkaran iyi görünümlü tasarımlar oluştururken kullanıcılara odaklanan ve bunlara maksimum empati arayan, insan merkezli bir yaklaşımla görüntü konumları ve yazı tipi ile ilgili stilistik seçenekleri haklı göstermesi gerekir. Bu nedenle, UX için grafik tasarım yaparken, kullanıcıların erişilebilirliğini sağlamak için etkileşimli tasarımlarınızın bilgi mimarisini göz önünde bulundurmalı ve kullanıcıların görsel işleme yetenekleri de dahil olmak üzere tüm kullanıcı deneyimini dikkate alan çıktı oluşturmada grafik tasarım becerilerinden yararlanmalısınız. Örneğin, hoş olmayan bir mobil uygulama kullanıcılara birkaç tıklama ile ihtiyaç duydukları şeyi sunamazsa, tasarımcıları grafik tasarımla kullanıcı deneyimini birleştiremedi. UX'teki grafik tasarımın kapsamı, kullanıcıların son derece zevkli, anlamlı ve kullanılabilir bulduğu güzel tasarımlar oluşturmayı kapsar.


Grafik Tasarım Temelleri Nelerdir?


Grafik tasarımın anlamını daha iyi anlamak için tasarımı oluşturan unsurların ve ilkelerin farkında olmak önemlidir. Öğeler görsel olarak çarpıcı ve etkili tasarımlar oluşturmak için birbirleriyle birlikte veya karşıt olarak kullanılır.


Bu grafik tasarım öğeleri şunları içerir:

 • Renk
 • Form
 • Şekil
 • Boyut
 • Doku


Grafik tasarımcıları, tasarımın etkili bir kompozisyon elde etmesine yardımcı olan bir dizi kılavuz olan tasarım ilkelerine de bağlı kalırlar. Bu temel ilkeler, iş parçası için denge ve istikrarın oluşturulmasına yardımcı olur.


Bu grafik tasarım ilkeleri şunları içerir:

 • Denge
 • Kontrast
 • Vurgu
 • Hareket
 • Oran
 • Ritim


Grafik Tasarım Çeşitleri Nelerdir?


Daha önce de belirtildiği gibi, tek bir grafik tasarım anlamı yoktur. Grafik tasarım, baskı ve web tasarımından animasyon ve hareketli grafiklere kadar birçok alan ve uzmanlıktan oluşur. Grafik tasarım, hemen hemen her ilgi alanına giren bireylere fırsatlar ve seçenekler sunar.


30 yıl önce birisinden grafik tasarım tanımlamasını isteseydiniz, yanıtları muhtemelen dergiler, film afişleri ve reklamlar gibi baskı ile ilgili örneklere odaklanmış olurdu. Şimdi birkaç yeni grafik tasarım türünü doğuran dijital çağda yaşıyoruz.


Günümüzün en önemli grafik tasarım örneklerinden bazıları, teknolojideki gelişmelerden kaynaklanmaktadır. İşte bu grafik tasarım türlerinden bazılarına bir bakış:


Web sitesi tasarımı , kullanıcılar için ilgi çekici ve sezgisel web sayfaları oluşturmayı içerir. Buna genel düzen, renk şeması ve gezinme dahildir.


Kullanıcı deneyimi (UX) tasarımı, bir web sitesinin veya uygulamanın kolay ve tatmin edici olmasını sağlamaya odaklanmıştır. Bu tasarımcılar değer, kullanılabilirlik, benimsenebilirlik ve arzu edilebilirliği vurgular.


Hareketli grafik tasarım -veya animasyon- görsel efektleri özel efektler, TV şovları, video oyunları ve filmler ile canlandırır.


Popüler grafik tasarım araçları


Artık ne tür işlerin ve uzmanlıkların olduğunu bildiğinize göre, işin yapılmasına yardımcı olan grafik tasarım araçlarını tanımak yararlı olacaktır. Tasarımcıların kullandığı en temel ve en ucuz araçlardan biri bir eskiz defteri. Grafik tasarımcıları, süreci tamamlamak için bir bilgisayara dönmeden önce genellikle kağıt üzerinde fikirleri veya kaba taslakları çizer.


Bununla birlikte, baskı için tasarlamış olsanız bile, bugünün dijital ikliminde bilgisayarlar ve tasarım yazılımı esastır. İhtiyacınız olan bilgisayar türü tercihe bağlıdır, ancak yazılım söz konusu olduğunda Photoshop, Illustrator ve InDesign gibi Adobe ürünleri grafik tasarım dünyasının ana unsurlarıdır. Yeni başlıyorsanız ve Adobe ürünlerinin sıklıkla taşıdığı yüksek fiyat etiketine bağlı kalmak istemiyorsanız, GIMP gibi benzer ücretsiz açık kaynaklı yazılımlar temel bilgileri öğrenmeye başlamanıza yardımcı olabilir.


Son olarak, bir grafik tasarımcının en çok ihtiyaç duyduğu fikirler ve ilham. Duckpin Design'ın kurucu ortağı Chad Birenbaum, “Tasarım ve iletişiminizin temeli olan sağlam bir konsepte sahip olmanız gerekiyor  . “Bu kavram ve fikrin önce kağıt üzerinde çalışması gerekir, daha sonra bilgisayar kavramı hayata geçirmek için bir araç olarak kullanılmalıdır.”


Grafik tasarımcıları çevrelerindeki dünyadan ilham alırlar, bu yüzden yeterince yaratıcı değilseniz, dışarı çıkın, akranlarınızdan fikirleri zıplatın veya internetten fikir alın. Yaratıcı meyve sularının akmasına yardımcı olabilecek ilham verici grafik tasarım blogları var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

TÜM BLOGLAR
Dijital Pazarlama Instagram Reels Nedir? Nasıl Kullanılır?
Instagram, kısa biçim video özelliği olan Reels'ı İngiltere'de kısa süre önce piyasaya sürdü.   Bu özellik, 50'den fazla ülkede uluslara...
Devamını oku
Web Yazılım SMTP 554 Hata Kodları ve Açıklamaları
SMTP E-mail gönderimleri sırasında oluşan 554 hata kodları ve açıklamaları aşağıda yer almaktadır. Gönderim sırasında yaşadığınız sorunları buradaki h...
Devamını oku
Web Yazılım Com.tr Domain Nasıl Alınır?
İnternet üzerinde en çok kullanılan web sitesi uzatantıları “.com ve .net” tir. Son zamanlarda “.tr” uzantılı alan adlarının kullanıcılar tarafından b...
Devamını oku