Google PageSpeed Insights Nedir? Site Hızı Nasıl Yükseltilir?

Google PageSpeed Insights Nedir? Site Hızı Nasıl Yükseltilir?

Sayfanızın dönüşüm oranını artırmanın en kolay yolunun, başlığınızı iyileştirmek veya CTA düğmenizin rengini değiştirmekle ilgisi yoktur. Bunun yerine, daha hızlı bir kullanıcı deneyimi sunmakla ilgilidir .

Google'dan yapılan araştırmalar, dönüşüm oranı ile yükleme süresi arasındaki bağlantıyı ortaya çıkardı. Ayrıca, tıklama sonrası gecikmeli bir açılış sayfasına potansiyel müşterilerinizin yarısını kaybettiğinizi de ortaya koymaktadır . Neyse ki, neyin yavaşladığını belirlemek için kullanabileceğiniz bir araç var.

Google PageSpeed Insights

Google'dan araştırmacılar, ortalama mobil tıklama sonrası açılış sayfasının utanç verici bir 22 saniye içinde yüklendiğini keşfetti . Bu, sabırsız İnternet kullanıcılarının bir sayfayı terk etmeden önce bekleyeceklerinden 7 kat daha uzun - tam olarak %53.

Sayfanızın yüklenmesi 3 saniyeden uzun sürüyorsa, potansiyel müşterilerinizin yarısından fazlası onu görmeden ayrılıyor. 

Sayfanız yavaş yükleniyorsa, sorunu belirlemek her zaman kolay değildir. Metin ve görüntü sayısı bir bakışta fark edilirken, aşırı JavaScript ve çok fazla yönlendirme gibi sorunlar görülmüyor.

Neyse ki, sayfanızın yükleme süresini yavaşlatan şeyi bulmak için kullanabileceğiniz ücretsiz bir araç var.

Google PageSpeed ​​Insights Nedir?

Google PageSpeed ​​Insights, bir web sayfasının hızını hızlı ve kolay bir şekilde test etmenizi sağlayan bir araçtır.

Bir URL girip "Analiz Et" i tıkladığınızda, bu web sayfasını yavaşlatan şeylerin nasıl yapılacağına dair önerilerle birlikte iki parametreye dayalı olarak ayrıntılı bir rapor alırsınız.

Parametre 1: Ekranın üst kısmındaki yüke kadar geçen süre. Bu, bir kullanıcı yeni bir sayfa istediğinde sayfanın içeriği ekranın üst kısmından görüntülemesi için geçen süredir.

Parametre 2: Tam sayfa yüklenme süresi. Bu, bir kullanıcının bir sayfayı istedikten sonra tarayıcının bir sayfayı tam olarak oluşturması için geçen süredir.

Google PageSpeed Insights Nasıl Çalışır?

Sayfa Hızı Analizleri, mobil cihazlar ve masaüstü cihazlar için bir sayfanın performansını ölçer. URL'yi bir kez mobil kullanıcı aracısıyla ve bir kez de masaüstü kullanıcı aracısıyla iki kez getirir.

Sayfa Hızı Puanı 0 ila 100 puan arasında değişir. Daha yüksek bir puan daha iyidir ve 85 veya daha yüksek bir puan, sayfanın iyi performans gösterdiğini gösterir.

Google PageSpeed ​​Insights Skorunu Yükseltme Yöntemleri

Raporunuzda çok fazla kırmızı ve sarı görürseniz, bunun nedeni sayfanızda bazı göze çarpan yükleme sorunları bulunmasıdır.

Araç bu sorunları size bildirir, ancak hata mesajlarını anlamak biraz zor olabilir. İşte görmeyi bekleyebileceğiniz şeyler ve nasıl düzelteceğiniz:

1. Tıklama sonrası açılış sayfası yönlendirmelerinden kaçının

Sayfanız duyarlı bir şekilde tasarlanmamışsa sonuç, farklı cihazlar için optimize edilmiş sayfalara bir dizi yönlendirmeler olabilir. Google'a göre bazı yaygın yönlendirme modelleri :

berkeajans.com duyarlı web tasarımı kullanıyor, yönlendirmelere gerek yok - hızlı ve optimum!
berkeajans.com → m.berkeajans.com/home - mobil kullanıcılar için çok yönlü ödeme cezası.
berkeajans.com → www.berkeajans.com → m.berkeajans.com - çok yavaş mobil deneyim.

Bir kullanıcının yeniden yönlendirilmesi gerektiğinde sayfa oluşturma durur - bu, sayfanızın yükleme süresine değerli saniye ekler. Sayfanızı duyarlı tasarımla oluşturarak yönlendirmelerden tamamen kaçının - potansiyel müşterileriniz ne olursa olsun kaliteli kullanıcı deneyimi sağlayan bir yöntem.

2. Web sitenizi sıkıştırın ve önbellekleme kullanın

Günümüzün tarayıcıları, bir sayfanın daha küçük bir alternatif sürümünü internet kullanıcılarına sunmak için donatılmıştır. Kompresör gzip etkinken, bu sayfaların boyutu% 90 küçülebilir.

Daha iyi açıklanmış olan Khalid Azad, web sitesinde gzip'in HTTP isteğini ve yanıt sürecini nasıl optimize ettiğini açıklamak için harika bir iş çıkarıyor:

Kullanıcıya tam sayfayı sunmak yerine, tarayıcı zamanın bir kısmında yüklenen katlanarak daha küçük bir sıkıştırılmış sürüm getirebilir. Gzip ile optimizasyon hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

3. CSS, HTML, JavaScript'i küçültün

"Küçültme", sayfanın tarayıcı tarafından nasıl işlendiğini etkilemeden gereksiz veya gereksiz verilerin kaldırılmasını ifade eder. Kötü kodlama bu sorunun nedeni olabilir ve birkaç farklı yolla düzeltilebilir.

4. AMP uygulayın

AMP Hızlandırılmış Mobil Sayfaların kısaltmasıdır .

Mobil sayfaların daha hızlı yüklenmesine yardımcı olmak için Google tarafından uygulanan bir projedir.

Mobil sayfalarınızın neredeyse anında yüklenmesini sağlayan tonlarca gereksiz içeriği ortadan kaldıran açık kaynaklı bir format oluşturarak çalışır.

Mobil cihazlarda iyi çalışmayan hantal özellikler olmadan kullanıcılara mobil cihazlarda daha akıcı bir deneyim sunar .

Cep telefonunuzda İnternet'e göz atarsanız, muhtemelen AMP tabanlı bir makaleye tıklamışsınızdır.

5. Sunucu yanıt süresini hızlandırın

Sunucu yanıt süresi - sunucunuzun bir sayfanın içeriğini bir kullanıcı için yüklemeye başlaması için geçen süre - Google'a göre bir dizi faktörle yavaşlatılabilir:

  • Veritabanı sorguları
  • Yavaş yönlendirme
  • çerçeveler
  • Kütüphaneler
  • Kaynak CPU açlığı
  • Bellek açlığı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

TÜM BLOGLAR
Dijital Pazarlama Instagram Reels Nedir? Nasıl Kullanılır?
Instagram, kısa biçim video özelliği olan Reels'ı İngiltere'de kısa süre önce piyasaya sürdü.   Bu özellik, 50'den fazla ülkede uluslara...
Devamını oku
Web Yazılım SMTP 554 Hata Kodları ve Açıklamaları
SMTP E-mail gönderimleri sırasında oluşan 554 hata kodları ve açıklamaları aşağıda yer almaktadır. Gönderim sırasında yaşadığınız sorunları buradaki h...
Devamını oku
Web Yazılım Com.tr Domain Nasıl Alınır?
İnternet üzerinde en çok kullanılan web sitesi uzatantıları “.com ve .net” tir. Son zamanlarda “.tr” uzantılı alan adlarının kullanıcılar tarafından b...
Devamını oku