Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama türleri

Potansiyel müşterilere ulaşmak için kullanılabilecek her kanal, dijital pazarlama stratejiniz ve kampanyalarınızda uyguladığınız entegrasyon ve taktik seviyelerine bağlı olarak karmaşık olabileceğinden, "türler" yerine "dijital pazarlama kanalları" terimini kullanmayı tercih ediyoruz.

Dijital Pazarlama Hakkında Dikkat Edilmesi Gereken 5 Nokta

Dijital pazarlamanın, herhangi bir işletmede pazarlamanın geleceği için önemini anlamak için, hangi kitle etkileşimlerini anlamamız ve yönetmemiz gerektiğini düşünmek faydalı olacaktır. Günümüzde dijital pazarlama, web sitesinden veya e-postadan çok daha fazla kitle etkileşimi türü ile ilgilidir .

  1. Dijital cihazlar - Potansiyel müşteriler markaları genellikle akıllı telefonlar, tabletler, masaüstü bilgisayarlar, TV'ler ve oyun cihazları dahil olmak üzere bağlı cihazların bir kombinasyonu yoluyla ticari web siteleri ve mobil uygulamalarla etkileşime girdiklerinde tanırlar.
  2. Dijital platformlar - Bu cihazlardaki etkileşimlerin çoğu, Facebook, Instagram, Google, YouTube, Twitter ve LinkedIn gibi büyük platformlardan veya hizmetlerden gelen bir tarayıcı veya uygulamalardır.
  3. Dijital medya - reklam, e-posta ve mesajlaşma, arama motorları ve sosyal ağlar dahil izleyicilere ulaşmak ve ilgisini çekmek için farklı ücretli, sahip olunan ve kazanılan iletişim yollarıdır.
  4. Dijital veri - işletmelerin izleyici profilleri ve çoğu ülkede yasalarca korunması gereken, işletmelerle etkileşimleri hakkında topladıkları raporlamalardır.
  5. Dijital teknoloji - işletmelerin web sitelerinden ve mobil uygulamalardan mağaza içi verilere ve e-posta kampanyalarına etkileşimli deneyimler oluşturmak için kullandıkları pazarlama teknolojisidir.

Dijital pazarlamayı tanımlamak

İnternetin ve diğer dijital medya ve teknolojinin 'modern pazarlamayı' desteklemek için kullanımı hem akademisyenler hem de profesyoneller tarafından yaratılan şaşırtıcı etiket ve jargona yol açmıştır. Dijital pazarlama, İnternet pazarlaması, e-pazarlama ve web pazarlaması olarak adlandırılmış ve bu alternatif terimler zamanla değişmiştir...

Dijital Pazarlama, günümüzde en sık kullanılan terimdir, bu dijital pazarlama tanımlarından görebileceğimiz gibi , odaklandığımız terimdir.

İçerik pazarlama

“İçerik kral mı?” İfadesini duydunuz mu? Mükemmel içerik, dijital pazarlama faaliyetlerinizi yönlendiren yakıttır:

* Modern SEO’nun önemli bir dayanağıdır.
* Sosyal medyada fark edilmenize yardımcı olur.
* Müşterilere e-postalarda ve ücretli arama ağı reklamlarında sunmak için değerli bir şey sunar.

Doğada promosyon niteliğinde olmayan, bunun yerine eğiten ve ilham veren zeki içerik oluşturmak, zor ancak çabaya değer. Hedef kitlenizle alakalı içerik sunmak, sizi değerli bir bilgi kaynağı olarak görmelerine yardımcı olur. Bunun da ötesinde, becerikli içerik sizi daha iyi duruma getirme ihtimalini azaltır.

Sosyal Medya Pazarlamacılığı

İnsanlar bugünlerde sadece kedi videoları izlemiyor ve sosyal medyada özçekim yayınlamıyorlar. Birçoğu, bu organizasyona katılmadan önce bir marka hakkında kendilerini keşfetmek, araştırmak ve eğitmek için sosyal ağlara güveniyor. Pazarlamacılar için, sadece Facebook ve Twitter hesaplarınızı göndermek yeterli değildir. Ayrıca sosyal unsurları pazarlamanızın her alanına dokumanız ve daha eşler arası paylaşım fırsatları yaratmalısınız. Hedef kitleniz içeriğinizle ne kadar ilgilenirse, onu paylaşmak istemeleri de o kadar olasıdır. Bu sonuçta onların bir müşteri olmalarını sağlar. Ek bir avantaj olarak, umarım arkadaşlarını da müşteri haline getireceklerdir.

Instagram Yönetim Fiyatlarımız için Tıklayın.

E-posta ile pazarlama


E-posta yirmi yılı aşkın bir süredir kullanılıyor. Müşterilere kritik bilgilerle ulaşmanın en hızlı ve en doğrudan yoludur. Sebep basit: Tüketiciler e-postalarına çok bağlılar. Son bir saat içinde e-postanızı kaç kez kontrol ettiğinizi kendinize sorun... Ne demek istediğimizi anladınız mı?

Ancak büyük pazarlamacılar, yalnızca herhangi bir e-postanın yapmayacağını biliyorlar. Başarılı e-posta kampanyaları ilgi çekici, alakalı, bilgilendirici ve eğlenceli olmalıdır. Başarılı olmak için, pazarlama e-postalarınız şu beş temel özelliği sağlamalıdır:

  • Güvenilir
  • Uygun
  • Konuşkan
  • Kanallar arasında koordineli olun
  • Stratejik 

Mobil Pazarlama

Mobil cihazlar hayatımızın giderek ayrılmaz bir parçası haline geldiğinden, pazarlamacıların bu eşsiz ve son derece kişisel kanalda etkili bir şekilde nasıl iletişim kurabileceklerini anlamaları çok önemlidir. Mobil cihazlar ceplerimizde tutulmakta, yataklarımızın yanında oturmakta ve gün boyu sürekli kontrol edilmektedir. Bu, mobil cihazlarda pazarlamayı inanılmaz derecede önemli ama aynı zamanda çok da farklı kılar.

SMS ve MMS'ten uygulama içi pazarlamaya kadar, mobil cihazlarda pazarlamanın birçok yolu vardır; bu nedenle, kendi işiniz için doğru yöntemi bulmak çok önemlidir. Mesajınızı iletme mekanizmalarının ötesinde, pazarlamanızın dijital kanallar arasında koordinasyonu hakkında düşünmeniz ve mobilin bu karışımın bir parçası olduğundan emin olmanız gerekir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

TÜM BLOGLAR
Dijital Pazarlama Instagram Reels Nedir? Nasıl Kullanılır?
Instagram, kısa biçim video özelliği olan Reels'ı İngiltere'de kısa süre önce piyasaya sürdü.   Bu özellik, 50'den fazla ülkede uluslara...
Devamını oku
Web Yazılım SMTP 554 Hata Kodları ve Açıklamaları
SMTP E-mail gönderimleri sırasında oluşan 554 hata kodları ve açıklamaları aşağıda yer almaktadır. Gönderim sırasında yaşadığınız sorunları buradaki h...
Devamını oku
Web Yazılım Com.tr Domain Nasıl Alınır?
İnternet üzerinde en çok kullanılan web sitesi uzatantıları “.com ve .net” tir. Son zamanlarda “.tr” uzantılı alan adlarının kullanıcılar tarafından b...
Devamını oku