CorelDRAW Nedir? Nasıl Kullanılır?

CorelDRAW Nedir? Nasıl Kullanılır?

Corel Corporation , bir vektör grafik editörü olan CorelDRAW adlı bir yazılım programı geliştirdi ve yayınladı. Yazılım, kullanıcıların grafikleri düzenlemesi için birçok özellik sağlayan güçlü bir grafik paketidir. Bu özellikler, kontrast ayarlamayı, renk dengelemeyi, görüntülere kenarlık gibi özel efektler eklemeyi içerir ve birden çok katman ve birden çok sayfa ile çalışabilir.

CorelDRAW ilk olarak Ocak 1989'da , Windows 2.x işletim sisteminde çalışarak piyasaya sürüldü . Bugün, yazılım hala birçok kişi tarafından kullanılmaktadır. CorelDRAW, öncelikle Windows işletim sistemi için tasarlanmıştır . MacOS ve macOS X için çok sayıda sürüm mevcuttu, ancak satışların düşük olması bu sürümlerin kaldırılmasına neden oldu. Ayrıca 2000'de Linux işletim sistemlerinde Wine’ın değiştirilmiş bir sürümü ile kullanılması mümkündü.

Programların içinde görüntü koleksiyonlarını düzenlemek ve ekran görüntüleri yakalamak için araçlar bulunur. Teknik pakette ayrıca hassas teknik çizim yapmak için ek araçlar bulunur. Suite sürümleri, CorelDRAW olarak da bilinen vektör grafikleri oluşturmak ve düzenlemek için temel bir araç içerir.

Ayrı ayrı, Corel ayrıca CorelCAD olarak bilinen iki boyutlu ve üç boyutlu bir bilgisayar destekli tasarım aracı sunar.

CorelDRAW ve Vektör Grafikleri

CorelDRAW 1980'lerin sonunda piyasaya sürüldüğünde, bir masaüstü bilgisayarda renkli vektör-grafik düzenleme yetenekleri sunan ilk araçlar arasındaydı. Vektör grafikleri, noktalar, çizgiler ve eğriler arasındaki ilişkiler olarak oluşturulan resimlere atıfta bulunur.

Diğer grafik programları, görüntünün piksel cinsinden konumunu ve rengini belirterek, piksel piksel görüntüler oluşturur. Bu tasarımlar raster grafikler olarak bilinir ve bazı kullanıcıların oluşturması ve görselleştirmesi daha kolaydır. Yaygın olarak çevrimiçi ve baskı için kullanılırlar, ancak genellikle vektör grafikleri kadar eşit ölçeklendirilmezler.

Vektör grafikleri, herhangi bir kalite kaybı olmadan genişletilmesi veya daralması kolay olma avantajına sahiptir çünkü çizgi ve eğrilerin uzunluğu ve noktaların yerleştirilmesi, bir ızgaraya göre orantılı olarak ölçeklendirilebilir. Vektör grafikleri, diskteki raster grafiklerden daha küçük dosya boyutlarını alabilir. Genellikle grafik tasarımcıları tarafından tercih edilirler. Adobe Illustrator ve ücretsiz, açık kaynak kodlu araç Inkscape dahil olmak üzere diğer araçlar, vektör grafiklerini çeşitli biçimlerde oluşturabilir ve düzenleyebilir.

Ölçeklenebilir vektör grafikleri veya SVG, web'de sıkça kullanılan görüntü formatları ortak bir formattır. Grafikleri insan tarafından okunabilir ve düzenlenebilir dosyalarda saklamak için tasarlanmıştır.

CorelDRAW'ın Gelişimi

Yıllar geçtikçe, çekirdek CorelDRAW programı ek özellikler içerecek şekilde genişletildi. Modern font sistemleri ve diğer gelişmiş düzenleme özellikleri kullanarak, grafik ve metin birleştirme, birden fazla sayfa ile çalışma, destek ekledi. Ayrıca, raster görüntüleri vektör grafiklerine dönüştürmek için bir dizi özelliğini genişletti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

TÜM BLOGLAR
Dijital Pazarlama Instagram Reels Nedir? Nasıl Kullanılır?
Instagram, kısa biçim video özelliği olan Reels'ı İngiltere'de kısa süre önce piyasaya sürdü.   Bu özellik, 50'den fazla ülkede uluslara...
Devamını oku
Web Yazılım SMTP 554 Hata Kodları ve Açıklamaları
SMTP E-mail gönderimleri sırasında oluşan 554 hata kodları ve açıklamaları aşağıda yer almaktadır. Gönderim sırasında yaşadığınız sorunları buradaki h...
Devamını oku
Web Yazılım Com.tr Domain Nasıl Alınır?
İnternet üzerinde en çok kullanılan web sitesi uzatantıları “.com ve .net” tir. Son zamanlarda “.tr” uzantılı alan adlarının kullanıcılar tarafından b...
Devamını oku