Canonical Link Nedir? Nasıl Kullanılır?

Canonical Link Nedir? Nasıl Kullanılır?

Bir web sitesi büyüdükçe, sayfaların birbirinin çoğaltılmasının veya çoğaltılmasının engellenmesi genellikle zordur. Yinelenen içerik karmaşık bir konudur, ancak arama motorları aynı (veya çok benzer) içeriğe sahip birçok URL’yi taradığında, bazı SEO sorunlarına neden olabilir.  İki benzer sayfanız varsa ve her ikisi de belirli bir anahtar kelime için sıralamaya uygunsa, arama motoru yalnızca iki URL’den hangisinin trafiği göndermesi gerektiğini bilmez. İçeriğiniz sıralansa bile, arama motorları "URL" olarak yanlış URL'yi seçebilir. Kurallılaştırmayı kullanmak, yinelenen içeriğinizi kontrol etmenize yardımcı olur. Bunu çözmek için, tercih edilen bir URL seçebilirsiniz, buna canonical URL diyoruz. 

Aynı içerik, birden fazla URL

Bir kanonik URL, yinelenen içerik için teknik bir çözümdür . Örneğin, iki kategoriye eklenmiş ve iki URL altında var olan bir gönderiye veya ürüne sahip olabilirsiniz, şöyle:

https://siteadi.com/siyah-ayakkabi/siyah-ve-beyaz-ayakkabi/
https://siteadi.com/kirimizi-ayakkabi/siyah-ve-beyaz-ayakkabi/

Bu URL’lerin ikisi de aynı ürün için ise, kurallı URL’den birini seçmek, Google’a ve diğer arama motorlarına arama sonuçlarında hangisinin gösterileceğini söyler.

Canonicals ayrıca arama motorlarını bir makalenin orijinal versiyonuna yönlendirmenize de olanak sağlar. Diyelim ki kendi sitesinde yayınlanan başka bir parti için bir yazı yazdınız. Sitenize de göndermek isterseniz, orijinal sürüme canonical olarak göndermeyi kabul edebilirsiniz.

Bir web sayfasının kaynağında arama yaparak bir kanonik URL görülebilir rel="canonical". Yalnızca arama motorlarının gördüğü, kullanıcılarınızın bundan etkilenmeyeceği bir unsurdur.

Ne zaman yönlendirilir, ne zaman bir kurallı kullanılır

Yönlendirmelerden farklı olarak , kullanıcılar canonical durumunuzu görmez. Eğer varsa olabilir sitenizi bozmadan bir yönlendirme URL'si. Malısın. Ancak, yeniden yönlendirme sitenizi mantıksız hale getiriyorsa, kanonik ayarı yapmak uygun bir çözümdür.

Canonical etiketler ve 301 yönlendirmeleri

Yaygın bir SEO sorusu, kanonik etiketlerin 301 yönlendirmeleri gibi bağlantı hakkını (Sayfa Sırası, Yetki vb.) Geçip geçmemesidir. Çoğu durumda, öyle görünüyorlar, ancak bu tehlikeli bir soru olabilir. Bu iki çözümün arama tarayıcıları ve site ziyaretçileri için iki farklı sonuç yarattığını unutmayın.

301, Sayfa A -> Sayfa B’yi yeniden yönlendirirseniz, insan ziyaretçiler otomatik olarak Sayfa B’ye yönlendirilecek ve hiçbir zaman Sayfa A’yı görmeyeceklerdir. kurallı, ancak kullanıcılar her iki URL’yi de ziyaret edebilir. Çözümünüzün istenen sonuca uyduğundan emin olun.

SEO için Canonical Etiketler Nasıl Denetlenir

Kanonik etiketlerinizi denetlerken, optimum SEO performansını kontrol etmeye değer birçok şey vardır. İşte bir kontrol listesi:

  • Sayfada cononical etiket var mı?
  • Kurallı sayfa sağa mı işaret ediyor?
  • Sayfalar taranabilir ve dizine eklenebilir mi?

Yaygın bir hata, kurallı davranışı ya robots.txt tarafından engellenen ya da "noindex" olarak ayarlanmış bir URL'ye işaret etmektir. Bu, arama motorlarına karışık ve kafa karıştırıcı sinyaller gönderebilir. Kurallı etiketlerinizi denetlemenin ve denetlemenin birkaç yaygın yolu aşağıdadır. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

TÜM BLOGLAR
Dijital Pazarlama Instagram Reels Nedir? Nasıl Kullanılır?
Instagram, kısa biçim video özelliği olan Reels'ı İngiltere'de kısa süre önce piyasaya sürdü.   Bu özellik, 50'den fazla ülkede uluslara...
Devamını oku
Web Yazılım SMTP 554 Hata Kodları ve Açıklamaları
SMTP E-mail gönderimleri sırasında oluşan 554 hata kodları ve açıklamaları aşağıda yer almaktadır. Gönderim sırasında yaşadığınız sorunları buradaki h...
Devamını oku
Web Yazılım Com.tr Domain Nasıl Alınır?
İnternet üzerinde en çok kullanılan web sitesi uzatantıları “.com ve .net” tir. Son zamanlarda “.tr” uzantılı alan adlarının kullanıcılar tarafından b...
Devamını oku