Belgesiz .tr uzantılı domain alımı yakında başlıyor

Belgesiz .tr uzantılı domain alımı yakında başlıyor

Türkiye'de kullanılan ve belgeyle satın alınabilen tr ülke kodlu domain uzantısı, TRABİS düzenlemesi ile artık belgesiz satın alınabilecek. Yeni düzenleme ile .com.tr, .net.tr ve .org.tr uzantısı alabilmek için kişilere bazı kolaylıklar tanındı. Düzenlemeden önce ODTÜ bünyesinde hizmet veren Nic.TR üzerinden satın alınabilen .tr domain uzantıları artık TRABİS üzerinden satın alınabilecek. 1991 yılından beri ODTÜ (Nic.TR) tarafından yürütülen .tr alan adları yönetiminin BTK (TRABİS)’ya devrinin Ocak 2022 tarihinde tamamlanması bekleniyr.

Aynı zamanda daha önce resmi evrak gerektiren birçok uzantı artık belge gerekmeksizin alınabilecek. Evraksız olmadan .com.tr .net.tr org.tr alan adı satın alım süreçleri için dikkat edilmesi gereken birtakım noktalar bulunuyor. Önceden isimsoyisim.com.tr uzantısı bile kimlik ile alınabiliyorken, yeni uygulama ile belgesiz olarak .tr ülke kodlu domain uzantısına sahip olabileceksiniz. Aynı şekilde bu düzenleme diğer .tr uzantılı alan adlarının tamamı için yenilikleri de beraberinde getiriyor.

TRABİS Nedir?

BTK bünyesinde 2022 yılı itibari ile faaliyet gösterecek TRABİS sistemi, .TR domain uzantılı alan adı sistemleri ve veri tabanlarının yönetilmesi işlemlerinin tamamını içeriyor. TR Ağ Bilgi Sistemi adı verilen bu yeni sistem ile artık .TR alan adı uzantısı alma işlemlerinizde bazı değişiklikler de gerçekleşecek. Bu yeni sistem ile .tr uzantılı alan adları için, satın alma, yenileme, yeniden satış, feragat ve duraklatma gibi alan adınıza ait tüm süreçlerde bazı değişiklikler gerçekleşiyor.

TRABİS ile Neler Değişiyor?

Dünya üzerinde alan adı kayıtlarına yönelik süreçleri ilerleten kuruluş ICANN’dır. Ülkemizde ise ICANN tarafından yetkilendirilmiş kurum şu ana kadar, ODTÜ içerisinde hizmet veren Nic.TR idi. Fakat 2018 yılında BTK ile ODTÜ arasında imzalanan yeni sözleşme ile Nic.TR’ye ait olan bu yetki, BTK’ya devredildi.

Bu sözleşmenin ardından tescil ettirilmiş olan alan adları, alan adı sahiplerinin belirlediği hizmet sağlayıcılara aktarılabildi. Aktarım yapılmayan alan adlarının ise TRABİS bünyesinde yürütüleceği duyuruldu. Özellikle .com.tr, .net.tr ve .org.tr alan adlarının belgesiz olarak alınabileceği konusunda dikkat çeken TRABİS sistemi ile “.av.tr”, “.bel.tr”, “.dr.tr”, “.edu.tr”, “.gov.tr”, “.k12.tr”, “.kep.tr”, “.pol.tr”, ve “.tsk.tr” gibi alan adları yine belirli evraklar ile alınmaya devam edecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

TÜM BLOGLAR
Dijital Pazarlama Instagram Reels Nedir? Nasıl Kullanılır?
Instagram, kısa biçim video özelliği olan Reels'ı İngiltere'de kısa süre önce piyasaya sürdü.   Bu özellik, 50'den fazla ülkede uluslara...
Devamını oku
Web Geliştirme SMTP 554 Hata Kodları ve Açıklamaları
SMTP E-mail gönderimleri sırasında oluşan 554 hata kodları ve açıklamaları aşağıda yer almaktadır. Gönderim sırasında yaşadığınız sorunları buradaki h...
Devamını oku
Web Geliştirme Com.tr Domain Nasıl Alınır?
İnternet üzerinde en çok kullanılan web sitesi uzatantıları “.com ve .net” tir. Son zamanlarda “.tr” uzantılı alan adlarının kullanıcılar tarafından b...
Devamını oku