Adobe XD Nedir?

Adobe XD Nedir?

Web Tasarımcılar uzun yıllardır websitesi ve mobil uygulama örnekleri hazırlamak için bir diğer Adobe yazılımı olan Photoshop kullanmaktaydı. Öte yandan Photoshop, aslında bu işlem için çok da iyi bir çözüm değil. Nedeni ise çok açık. Çünkü photoshop pixel tabanlı bir fotoğraf düzenleme tabanlı programdır. Bu nedenle web tasarımcıların ihtiyaçları dışında birçok özelliğe sahiptir. Bunun farkında olan şirket, 2016 yılında deneyim tasarımı anlamındaki XD ( Experience Design ) adını taşıyan programı web tasarımcılara sundu.

Experience Design Nedir?

Adobe Experience Design, (UI-UX) yani Kullanıcı Arayüzü ve Kullanıcı Deneyimini bize daha hızlı bir şekilde üretip aynı zamanda ortaya çıkan projeyi PC ve uyumlu Mobil cihazlarda bunu test etmemizi sağlayan uygulama olarak tanımlayabiliriz.

Sketch ile farkı Nedir ?

Sketch ve Adobe XD programları aynı çalışma sistemine sahiptir. Fakat aradaki en büyük fark Sketch programı sadece Mac OS işletim sisteminde çalışırken Adobe XD her iki platformda da çalışabilmektedir.

Lisans Ücreti Nedir ?

Adobe 2016 yılından itibaren kullanıcıların deneyimine sunduğu XD programı için lisans ücreti talep etmemektedir.

Adobe XD Avantajları Nelerdir ?

•Arayüzü çok sadedir.

•Kullanımı esnasında ram kullanımını minimumda tutarak performans odaklı çalışıyor

•Objelere daha rahat müdale edilebiliyor. 

•Adobe Illustrator gibi vektörel tabanlıdır. Bu sayede daha net bir görüntü alabilirsiniz.

•Objelerin konumlarını, ister Photoshop’da ki gibi layer ekranından yapabiliyoruz. İster Adobe Illustrator gibi kısayol kullanarak ya da yine mouse kullanarak açılan menüden geçişleri sağlayabiliyoruz.

•XD menüsünden olması gereken IOS, Android ve Windows UI Kit’leri indirmek için yönlendirme yapıyor ve araştırmaya gerek kalmadan hızlıca objelere ulaşabiliyoruz.

Canlı Önizleme

Geliştirmekte olduğumuz mobil tasarımları işletim sistemi Mac OS olmak şartıyla IOS ya da Android cihazlarda içerisinde uygulama yüklüymüş gibi bir Prototype çıkararak uygulamada ki tüm davranışları canlı olarak görmemizi sağlıyor.

Dinamik Listeler

Listelemeyi otomatik olarak kopyalama özelliği, bu özellik sayesinde örneğin bir video ya da haber listeleme kısmında sadece tek bir satırın tasarımını yapmamız yeterli oluyor. Otomatik hale gelmesi için ise bu objeleri grup yapmamız gerekiyor.

Grafik ve Tablolama

Adobe XD ile Tablolama veya Analiz ekranları tasarlamak Adobe Photoshop’a oranla çok daha basit ve kolay bunun en büyük etkeni ise otomatik kopyalama ve çalışma mantığıdır.

Ana Obje Tanımlama

Herhangi bir objeye (Make Symbol) tanımlaması atanabiliyor. Örneğin Mobil uygulamada “Header” kısmına tanımlama yaptık ve birden fazla yerde değişiklik yapmak yerine bu özellik ile tek yerden “Header” kısmına müdahale edebiliyoruz.

Dışa Aktarma

Oluşturduğumuz tasarımları export alırken yani dışa aktarırken tüm projeyi hangi cihaz boyutunda çalışıyorsak o boyutlarda SVG, PNG gibi formatlarda bize veriyor. Tasarım çıktılarını alırken IOS için 1x, 2x, 3x Android platformu için ise kendi değerleri ile belirttiğim formatlarda çıktı alabiliyoruz. Bu da bizi diğer Adobe uygulamalarına nazaran büyük bir yükten kurtarıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

TÜM BLOGLAR
Dijital Pazarlama Instagram Reels Nedir? Nasıl Kullanılır?
Instagram, kısa biçim video özelliği olan Reels'ı İngiltere'de kısa süre önce piyasaya sürdü.   Bu özellik, 50'den fazla ülkede uluslara...
Devamını oku
Web Yazılım SMTP 554 Hata Kodları ve Açıklamaları
SMTP E-mail gönderimleri sırasında oluşan 554 hata kodları ve açıklamaları aşağıda yer almaktadır. Gönderim sırasında yaşadığınız sorunları buradaki h...
Devamını oku
Web Yazılım Com.tr Domain Nasıl Alınır?
İnternet üzerinde en çok kullanılan web sitesi uzatantıları “.com ve .net” tir. Son zamanlarda “.tr” uzantılı alan adlarının kullanıcılar tarafından b...
Devamını oku