Adobe Photoshop Nedir?

Adobe Photoshop Nedir?

Photoshop nedir? Buradaki en popüler ve tanınmış fotoğraf ve grafik düzenleme yazılımlarından biridir. Resmen Adobe Photoshop olarak adlandırılan 1988 yılında geliştirilmiştir ve o zamandan beri mevcut fotoğraflarını düzenlemek veya hatta kendi görüntülerini ve grafiklerini oluşturmak isteyen birçok insan için bir dayanak noktası haline gelmiştir.

Adobe Photoshop, piyasadaki en baskın fotoğraf düzenleme ve manipülasyon yazılımıdır. Kullanımları, büyük fotoğraf gruplarının tam özellikli düzenlemesinden karmaşık dijital resimler ve elle yapılanları taklit eden çizimler oluşturmaya kadar uzanmaktadır.

Photoshop, piksel tabanlı görüntüler ve vektör grafikleri için birçok resim düzenleme özelliği sunar. Saydamlığı destekleyen çoklu görüntü oluşturma ve değiştirmeyi sağlayan katman tabanlı bir düzenleme sistemi kullanır. Katmanlar, altta yatan renkleri değiştirerek maske veya filtre görevi de görebilir. Katmanlara gölgeler ve diğer efektler eklenebilir. Photoshop işlemleri, tekrarlayan görevlere duyulan ihtiyacı azaltmak için otomasyon özelliklerini içerir. Photoshop CC (Creative Cloud) ile kullanıcıların herhangi bir bilgisayardan içerik üzerinde çalışmasına izin verir.

Photoshop, uzun zamandan beri sektörün standart görüntü işleme programı olmuştur.

Photoshop Lisansı Nasıl Alırım?

Temel yazılım olan Adobe Photoshop, Adobe Creative Cloud abonelik planı üzerinden edinilebilir , ancak Adobe Photoshop Elements, Photoshop Lightroom ve Photoshop Express gibi paketin ayrı bölümlerini de satın alabilirsiniz.

Photoshop'u Nasıl Kullanabilirim?

Her iki işletim sistemini de kapsayan bir Creative Cloud abonelik planı olan Adobe Photoshop, PC ve Mac için kullanılabilir. İOS ve Android için mevcut olan Adobe Photoshop Express ve Adobe Lightroom uygulamaları ile mobil cihazınızda da kullanabilirsiniz . 

Photoshop CC nedir?

Adobe Photoshop CC, abonelikle kullanılabilen Photoshop Creative Cloud sürümüdür. Photoshop ürün ailesinin profesyonel düzeyde bir sürümü olarak kabul edilir. Photoshop CC, Photoshop Lightroom ile birlikte veya daha büyük bir Creative Cloud aboneliğinin bir parçası olarak kullanılabilir. Photoshop CC, tasarımcılar, web uzmanları, video editörleri ve fotoğrafçılar tarafından dijital görüntüleri değiştirmek veya değiştirmek için kullanılan gelişmiş bir görüntüleme yazılımıdır. Photoshop, bazı 3D görüntü düzenleme işlevleri sunmasına rağmen, öncelikle 2D görüntüleri düzenlemek için kullanılır. Photoshop, görüntü analiz işlevselliği içerir ve görüntüleri çevrimiçi ya da baskıda kullanmak üzere hazırlamak için kullanılabilir.

Photoshop Elements nedir?

Adobe Photoshop Elements, Photoshop ürün ailesinin tüketici düzeyinde bir sürümüdür. Photoshop Elements, Adobe Photoshop CC'de bulunan profesyonel özelliklerin çoğunu içerir, ancak giriş düzeyinde bir kullanıcı düşünülerek tasarlanmış daha basit seçenekler sunar. Daha spesifik olarak, amatör fotoğrafçılar ve dijital fotoğrafçılık hobileri için tasarlanmıştır. Photoshop Elements, Photoshop CC ile aynı temel dijital görüntüleme teknolojisi kullanılarak oluşturulmuştur. Photoshop Elements uygulamasının sık kullanılan yetenekleri şunlardır:

  • Bir resmin rengini değiştirme.
  • Kırpma görüntüleri
  • Lens üzerindeki toz veya kırmızı gözler gibi kusurların giderilmesi.
  • Bir kalem veya kurşun kalemle bir görüntü üzerinde çizim.
  • Resimlere metin ekleme.
  • Görüntüdeki insanları veya nesneleri çıkarma.
  • Hızlı erişim için fotoğrafları düzenleme.
  • Görüntüleri çevrimiçi yayınlama veya e-postayla gönderme.

Photoshop Windows için bilgisayar gereksinimleri:

Photoshop'u bir Windows bilgisayarda kullanmak için, bir bilgisayarın aşağıdaki gereksinimleri karşılaması gerekir:

Intel® Core 2 veya AMD Athlon® 64 işlemci; 2 GHz işlemci veya üstü.

Microsoft Windows 7 Service Pack 1, Windows 8.1 veya Windows 10 ile birlikte.

2 GB veya daha fazla RAM.

32 bit kurulum için 2,6 GB veya daha fazla kullanılabilir sabit disk alanı; 64 bit kurulum için 3,1 GB veya daha fazla kullanılabilir sabit disk alanı; kurulum için gerekli olan ilave boş alanın yanı sıra.

16 bit renk ve 512 MB veya daha fazla özel VRAM ile 1024 x 768 ekran.

OpenGL 2.0 özellikli sistem.

Yazılımı etkinleştirmek, abonelikleri doğrulamak ve çeşitli çevrimiçi hizmetlere erişmek için Internet bağlantısı gerekir.

Photoshop Mac için bilgisayar gereksinimleri:

Photoshop'u Mac OS bilgisayarında kullanmak için, bir bilgisayarın aşağıdaki gereksinimleri karşılaması gerekir:

64 bit destekli çok çekirdekli Intel işlemci.

MacOS sürüm 10.13 (Yüksek Sierra), MacOS sürüm 10.12 (Sierra) veya Mac OS X sürüm 10.11 (El Capitan).

2 GB veya daha fazla RAM.

Yükleme için 4 GB veya daha fazla kullanılabilir sabit disk alanı ve ayrıca yükleme için gereken ilave boş alan.

16 bit renk ve 512 MB veya daha fazla özel VRAM ile 1024 x 768 ekran.

OpenGL 2.0 özellikli sistem.

Yazılımı etkinleştirmek, abonelikleri doğrulamak ve çeşitli çevrimiçi hizmetlere erişmek için Internet bağlantısı gerekir.

Photoshop dosya formatları

Adobe Photoshop, görüntüleri ve grafikleri çeşitli dosya biçimlerinde kaydedebilir veya dışa aktarabilir. Bu formatlar farklı amaçlar için kullanılır. Örneğin, web sitelerinde kullanılan resimlerin genellikle küçük olmaları gerekir, böylece hızlı bir şekilde yüklenebilirler; 3B ürün oluşturma işlemine dahil edilen görüntülerin daha yüksek çözünürlükte olması ve ek ayrıntılar içermesi gerekebilir. Bazı görüntüler yalnızca piksel içerebilir, diğerleri ise piksel ve vektör karışımı içerebilir. Birkaç dosya formatı ayrıca görüntünün boyutunu azaltmak için sıkıştırma teknikleri kullanır ve bazı sıkıştırma seçenekleri bilerek dosya boyutunu küçültmek için verileri atar. Efektler, maskeler ve katmanlar dahil tüm Adobe Photoshop özelliklerini korumak için Photoshop dosya formatı (PSD) kullanılır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

TÜM BLOGLAR
Dijital Pazarlama Instagram Reels Nedir? Nasıl Kullanılır?
Instagram, kısa biçim video özelliği olan Reels'ı İngiltere'de kısa süre önce piyasaya sürdü.   Bu özellik, 50'den fazla ülkede uluslara...
Devamını oku
Web Yazılım SMTP 554 Hata Kodları ve Açıklamaları
SMTP E-mail gönderimleri sırasında oluşan 554 hata kodları ve açıklamaları aşağıda yer almaktadır. Gönderim sırasında yaşadığınız sorunları buradaki h...
Devamını oku
Web Yazılım Com.tr Domain Nasıl Alınır?
İnternet üzerinde en çok kullanılan web sitesi uzatantıları “.com ve .net” tir. Son zamanlarda “.tr” uzantılı alan adlarının kullanıcılar tarafından b...
Devamını oku