9 Adımda Dikkat Çekici Instagram Hesabınız Olsun

9 Adımda Dikkat Çekici Instagram Hesabınız Olsun

İlk cep telefonu kameralarını hatırlıyor musunuz? Ve ürettikleri grenli, bulanık, düşük kaliteli fotoğrafları. Bugünlerde telefon fotoğrafçılığı oldukça etkileyici özelliklere sahip. Ayrıca, tatil için çektiğiniz hantal DSLR'nin aksine, her zaman elinizin altında. Yalnızca telefonunuzu kullanarak nasıl inanılmaz çekim yapılacağını öğrenmek , Instagram'da öne çıkmanın ve güçlü bir varlık oluşturmanın en iyi yoludur .Bu yazıda , yalnızca telefonunuzu kullanarak iyi Instagram fotoğrafları nasıl çekilir ve yayınınıza ilham verecek bazı Instagram resim fikirlerini öğreneceksiniz .
 


Telefonunuzda nasıl iyi Instagram fotoğraf çekersiniz


Telefonunuzda nasıl iyi fotoğraflar çekeceğinizi öğrenmek, kompozisyon ve aydınlatmanın bazı temel prensiplerini anlamayı ve kendi içgüdülerinizi fotoğrafçı olarak kazanmayı gerektirir. Sadece birkaç basit kurala uyman gerekiyor.


1. Adım: Doğal ışık kullanın


Aydınlatma, iyi bir fotoğrafın temelidir. Işığı nasıl kullanacağınızı anlamak, yalnızca telefonunuzu kullanarak harika fotoğraflar çekmenin ilk ve en önemli kuralıdır.

Flaşınızı , daha zengin ve daha parlak fotoğraflar oluşturan doğal ışık lehine kullanmaktan kaçının.

Bir flaş fotoğrafınızı düzeltebilir ve konunuzu temizleyebilir. Dışarıda çekim yapamıyorsanız, pencerelerin yakınında veya iyi aydınlatılmış odalarda fotoğraf çekin. Geceleri bile, sokak lambaları ve mağaza pencereleri gibi ortam ışığı kaynaklarını bulmak tercih edilir.
 

2. Adım: Resimlerinizi aşırı pozlamayın


Düzenleme araçlarıyla çok karanlık bir fotoğrafı aydınlatabilirsiniz, ancak aşırı pozlanmış bir fotoğrafı düzeltebilecek hiçbir şey yoktur.

Ekranınızdaki ışığı ayarlayarak aşırı pozlamayı önleyin: pozlamayı ayarlamak için parmağınızı yukarı veya aşağı kaydırın.

İyi pozlanmış instagram fotoğrafları nasıl çekilir


Fazla pozlamayı önlemenin bir başka yolu da, fotoğrafınızı çekmeden önce aydınlatmayı ayarlamak için parmağınızı çerçevenin en parlak kısmına (yukarıdaki durumda, pencereler olacak) vurmaktır.

Adım 3: Doğru zamanda çekim yapın


Fotoğrafçıların altın saati sevmesinin bir nedeni var. Günün bu vakti, güneş ufukta alçak olduğunda, her fotoğrafı daha güzel yapar.

Eğer öğle vakti çekim yapıyorsanız, bulutlar arkadaşınızdır.Bulutlar ışığı güneşten dağıtır ve daha yumuşak, daha güzel bir etki yaratır.

Adım 4: Üçte bir kuralını izleyin


Kompozisyon, bir fotoğrafın düzenini ifade eder: şekiller, dokular, renkler ve resimlerinizi oluşturan diğer öğeler.

Üçte bir kuralı, en iyi bilinen kompozisyon ilkelerinden biridir ve imajınızı dengelemek için basit bir yöntemi ifade eder. Görüntüyü 3 × 3 ızgaraya böler ve fotoğraftaki nesneleri ya da nesneleri fotoğraf oluşturmak için kılavuz çizgileri boyunca hizalar ve denge oluşturur.
 

Örneğin, fotoğrafınızı ortalayabilirsiniz:


Ancak, aynı zamanda konunun merkez dışında olduğu ancak başka bir nesne tarafından dengelendiği “dengeli asimetri” ile hoş bir etki yaratabilirsiniz. Bu durumda, çiçekler fotoğrafın sağ alt köşesinde düzenlenir ve sol üst köşedeki güneş tarafından dengelenir.


Profesyonel ipucu: Telefon kameranızın kılavuz çizgilerini ayarlarda açın ve fotoğraflarınızı hizalamak için bunları kullanın.

5. Adım: Bakış açınızı göz önünde bulundurun


Telefonunuzda bir fotoğraf çekerken, muhtemelen göz hizasında tutup çekiyorsunuz, değil mi?. Beklenmedik fotoğraflar çekmek istiyorsanız, bu doğal eğilime direnç gösterin.

Fotoğrafları farklı bir noktadan çekmek, tanıdık bir yere veya konuya geldiğinde bile yeni bakış açıları sağlayacaktır. Yukarıdan veya aşağıdan çekmeyi, yere çömelmeyi ya da bir duvarı ölçeklendirmeyi deneyin.

Adım 6: Konunuzu çerçeveleyin


Fotoğrafınızın odak noktası çevresinde boşluk bırakmak, yakınlaştırmaktan daha fazla görsel ilgi ekleyebilir. Bazen, bu fotoğrafın gökyüzündeki ayın tepesinde olduğu gibi, fotoğrafı daha da iyi yapan şaşırtıcı bir ayrıntı elde edersiniz:

Ayarlanabilir lensli bir kameradan farklı olarak, telefon kameranız görüş alanınızı küçülterek “yakınlaştırır”. Aslında, resminizi önceden kırpıyorsunuz. Bu, daha sonra düzenleme seçeneklerinizi sınırlayabilir ve ilginç ayrıntıları kaçırabilir, bu nedenle yapmaktan kaçının.

Bunun yerine, kamerayı odaklamak için fotoğraf konunuza veya odak noktasına dokunun.

Kendine daha fazla seçenek vermek istersen , telefonunuza uyan harici bir lens satın alabilirsin.

Adım 7: İzleyicinin gözünü çiz


Fotoğrafta “öncü çizgiler” görüntünüzde göze çarpan ve derinlik katan çizgilerdir. Bunlar yollar, binalar veya ağaçlar ve dalgalar gibi doğal öğeler olabilir.

Önde gelen satırlara dikkat edin ve fotoğrafınıza hareket veya amaç eklemek için bunları kullanın.

İzleyicinin bakışını konunuza yönlendirebilmek için öndeki çizgileri kullanabilirsiniz.

Adım 8: Derinlik ekle

İster fotoğrafın, isterse de yakışıklı bir dilim pizza olsun, yalnızca fotoğrafın konusuna odaklanmak kolaydır. Ancak arka planda desenlerin veya nesnelerin olduğu kadar ön planın da bulunduğu katmanları içeren fotoğraflar doğal olarak ilginçtir çünkü daha fazla derinlik sunarlar.

Bu fotoğraf, sadece çiçekleri sıkıca kesmek yerine, arkalarındaki korkuluk, bunun ötesindeki bir ağacı ve sonra bir gün batımı ve ufku da içerir. Fotoğrafın her katmanı sizi içine çeken bir şey sunar.

9. Adım: Yaratıcı olmayı unutma


Instagram'daki bazı fotoğraflar o kadar popülerdir ki, resimleri tekrarlamaya adanmış bir Instagram hesabına ilham vererek klişe haline gelirler . Yaratıcılığınızı kaybedeceğiniz Instagram fotoğraf trendlerine yetişmeyin.

Instagram'daki diğer markalardan sıyrılmak istiyorsunuz, bu yüzden ortak bir konuda yeni bir açı bulmak için daima kendinize sorun. Bu ayrıca , farklı ve akılda kalıcı bir marka kimliği oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

TÜM BLOGLAR
Dijital Pazarlama Instagram Reels Nedir? Nasıl Kullanılır?
Instagram, kısa biçim video özelliği olan Reels'ı İngiltere'de kısa süre önce piyasaya sürdü.   Bu özellik, 50'den fazla ülkede uluslara...
Devamını oku
Web Yazılım SMTP 554 Hata Kodları ve Açıklamaları
SMTP E-mail gönderimleri sırasında oluşan 554 hata kodları ve açıklamaları aşağıda yer almaktadır. Gönderim sırasında yaşadığınız sorunları buradaki h...
Devamını oku
Web Yazılım Com.tr Domain Nasıl Alınır?
İnternet üzerinde en çok kullanılan web sitesi uzatantıları “.com ve .net” tir. Son zamanlarda “.tr” uzantılı alan adlarının kullanıcılar tarafından b...
Devamını oku