503 Service Unavailable Hatası Nedir? Nasıl Düzeltilir?

503 Service Unavailable Hatası Nedir? Nasıl Düzeltilir?

503 Service Unavailable hatası, web sitesinin sunucusunun şu anda kullanılamadığı anlamına gelen bir HTTP durum kodudur . Çoğu zaman, sunucu çok meşgul olduğu veya üzerinde bakım yapıldığı için oluşur.

Web sayfalarında olduğu gibi tarayıcı penceresinin içinde 503 hatası görüntüleniyor.

503 Service Unavailable Hatası Nasıl Düzeltilir

503 Service Unavailable hatası sunucu tarafında bir hatadır, yani sorun genellikle web sitesinin sunucusuyla ilgilidir. 

Web sitesi tasarımcıları 503 hatasının nasıl görüneceğini özelleştirebilir. Yani, farklı web sitelerinde farklı görünümlü 503 sayfalar görebilirsiniz. Web siteleri de bu hata için biraz farklı adlar kullanabilir. Örneğin, aşağıdakileri görebilirsiniz:

  • Http / 1.1 Hizmet Kullanılamıyor
  • 503 Hatası
  • 503 Servis Geçici Olarak Mevcuttur
  • 503 Hizmet Kullanılamıyor
  • Hizmet Kullanılamıyor - DNS Hatası
  • HTTP Hatası 503
  • HTTP 503
  • Hata 503 Hizmet Kullanılamıyor

Hatırlanması gereken önemli bir nokta, 503 hatasının sunucu tarafı hatası olmasıdır. Bu, sorunun bilgisayarınız ile değil erişmeye çalıştığınız web sitesiyle ilgili olduğu anlamına gelir.

Yine de, deneyebileceğiniz birkaç hızlı şey var.

Bahsettiğimiz gibi, 503 hatası geçici bir sorunu gösterir ve bazen bu sorun çok geçicidir. Örneğin, bir site trafikten etkileniyor olabilir. Bu nedenle, sayfayı yenilemek her zaman denemeye değer. Çoğu tarayıcı, yenilemek için F5 tuşunu kullanır ve ayrıca adres çubuğunda bir yerde bir Yenile düğmesi sağlar. Sorunu çok sık çözmez, ancak denemesi sadece bir saniye sürer.

Kapsamlı Yedekleme ile Başlayın

Tüm hatalarda olduğu gibi, başlangıçta yedekleme yapmak sonrasında pişman olmaktan daha iyidir. Bu nedenle, sistemde herhangi bir düzeltme veya değişiklik yapmayı denemeden önce uygulamanızın, veritabanınızın vb. Tam bir yedeğini almanız önemlidir.

Cihazlarınızı Yeniden Başlatın

Böylece, bir site kontrol aracı kullandınız ve sitenin sizin için kapalı olduğunu belirlediniz. Ayrıca, başka bir tarayıcıyı test ettiniz ve aynı sorunu yaşıyorsunuz. Bu, sorunun muhtemelen sizin tarafınızda bir şey olduğunu söylüyor, ancak tarayıcınız değil.

Bilgisayarınızla veya ağ donanımınızla (Wi-Fi, yönlendirici, modem vb.) Bazı garip, geçici sorunlar olabilir. Bilgisayarınızın ve ağ aygıtlarınızın basit bir şekilde yeniden başlatılması sorunu gidermenize yardımcı olabilir.

Başka bir olasılık, hatanın bir DNS sorunundan kaynaklanmasıdır, ancak bilgisayarınız yerine bir DNS sunucusudur . Bu durumda, DNS sunucularını değiştirmeyi ve sorunun çözülüp çözülmediğini görmeyi deneyebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

TÜM BLOGLAR
Dijital Pazarlama Instagram Reels Nedir? Nasıl Kullanılır?
Instagram, kısa biçim video özelliği olan Reels'ı İngiltere'de kısa süre önce piyasaya sürdü.   Bu özellik, 50'den fazla ülkede uluslara...
Devamını oku
Web Yazılım SMTP 554 Hata Kodları ve Açıklamaları
SMTP E-mail gönderimleri sırasında oluşan 554 hata kodları ve açıklamaları aşağıda yer almaktadır. Gönderim sırasında yaşadığınız sorunları buradaki h...
Devamını oku
Web Yazılım Com.tr Domain Nasıl Alınır?
İnternet üzerinde en çok kullanılan web sitesi uzatantıları “.com ve .net” tir. Son zamanlarda “.tr” uzantılı alan adlarının kullanıcılar tarafından b...
Devamını oku