500 Internal Server Error Hatası

500 Internal Server Error Hatası

HTTP 500 ERROR uyarısı bir çok web sitesinin sıklıkla karşılaştığı bir hata kodudur. Bu hata ayrıca “ internal server error “ veya “ 500 internal server error “ olarak da karşıma çıkmaktadır. Bu hatayı çözmek için öncelikle ne zaman karşıma çıktığını bilmemiz gerekmektedir.

  • Site yazılımında kodlamadan kaynaklanan hatalar olabilir,
  • Server’da Google sunucuları cevap vermiyor olabilir,
  • Sitenizin .htaccess dosyası bozulmuş olabilir,
  • Sunucunuzun PHP bellek limiti geçmiş olabilir,

error.log dosyasını kontrol edin

Öncelikle panelinizdeki kayıtlar ( loglar ) bölümüne gelin ve ardından hata kaydı bölümüne göz atın. Bu alanda http error 500 hatasının hangi sebeplerden kaynaklandığını görebilirsiniz. Hatanın kaynağı tespit edildikten sonra http error 500 çözümü devreye alınabilir. 

Web site yedeği alın

Hatayı çözmeden önce sitenizi yedeklemekle başlayın. Site yedeklemek sadece http error 500 hatasına karşı değil, ortaya çıkabilecek herhangi bir soruna karşı alınması gereken bir önlemdir. Sitenizle ilgili dönemsel güncellemeler yaptığınızda bile sitenizi eski haline döndürme ihtiyacı hissedebilirsiniz. Bu nedenle mutlaka çeşitli zaman periyodlarında sitenizin yedeğini almalısınız. Site yedeği alırken FTP ya da Wordpress eklentileri kullanabilirsiniz.

PHP bellek limitini kontrol edin.

Http error 500 almanızın bir diğer muhtemel sebebi ise PHP bellek limitidir. Eğer bir sayfada php sorgusu sonsuz döngü içine girmişse muhtemelen bu hata kodunu alabilirsiniz. Bu nedenle while, for, foreach gibi sorgularınızı kontrol edin.

Eklentileri kontrol edin

Sitenizdeki bazı eklentiler de http error 500 hatasına sebep olabilir. Bu sorun, çok sık karşınıza çıkmasa da hata sebeplerinden biridir. Böyle bir durumda eklentilerinizi devre dışı bırakmalı ve hataya sebep olan eklentinin hangisi olduğunu tespit etmelisiniz.

Htaccess dosyanız bozulmuş olabilir

Internal server error almanızın sebebi sitenizin .htaccess dosyasından kaynaklanıyorsa, yeni bir .htaccess dosyası oluşturmalısınız. Bu şekilde ilerleyen dönemlerde sunucu hatası almaktan kaçınabilirsiniz. Yeni bir .htaccess dosyası oluşturarak önceki dosyanızdaki kodları kontrollü bir şekilde yeni dosyaya aktarabilirsiniz.

500 Internal Server Error hatasının başlıca nedenleri yukardaki belirttiğimiz gibidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

TÜM BLOGLAR
Dijital Pazarlama Instagram Reels Nedir? Nasıl Kullanılır?
Instagram, kısa biçim video özelliği olan Reels'ı İngiltere'de kısa süre önce piyasaya sürdü.   Bu özellik, 50'den fazla ülkede uluslara...
Devamını oku
Web Yazılım SMTP 554 Hata Kodları ve Açıklamaları
SMTP E-mail gönderimleri sırasında oluşan 554 hata kodları ve açıklamaları aşağıda yer almaktadır. Gönderim sırasında yaşadığınız sorunları buradaki h...
Devamını oku
Web Yazılım Com.tr Domain Nasıl Alınır?
İnternet üzerinde en çok kullanılan web sitesi uzatantıları “.com ve .net” tir. Son zamanlarda “.tr” uzantılı alan adlarının kullanıcılar tarafından b...
Devamını oku