2020 Sosyal Medya Trendleri Neler? Fenomen Olmanın İpuçları

2020 Sosyal Medya Trendleri Neler? Fenomen Olmanın İpuçları

Çoğu insanın günlerinin büyük bir bölümünü sosyal medyada geçirdiğini söylemek abartı olmaz. Bugünün dünyasında değil.

Sosyal medya, insanların yaşamlarının ve günlük rutinlerinin ayrılmaz bir parçası haline geldi. Bazıları o kadar bağımlıdır ki, uyandıktan sonra yaptıkları ilk şey sosyal medya beslemelerini kontrol etmektir.

Sosyal medyanın tüketicilerin yaşamındaki önemi göz önüne alındığında, pazarlamacılar ve işletmeler hedef müşterileriyle bağlantı kurma umuduyla sosyal platformlara akın ediyor. Ancak, sosyal medyada aşırı içerik yükü var ve rekabet çok yüksek. Net bir sosyal medya pazarlama stratejiniz yoksa öne çıkmanız son derece zor olabilir .

En son sosyal medya trendleri hakkında güncel kalmak, stratejinizi güçlendirmenize ve kalabalıkta öne çıkmanıza yardımcı olabilir. İşte 2020 ve sonrası için farkında olmanız gereken sekiz sosyal medya trendi.

Sosyal Medya Trendi #1 - Geçici İçerik Popülerliğini Artırmaya Devam Edecek 


Geçici içerik yalnızca kısa bir süre için mevcut olan ve daha sonra kaybolan bir şeydir. Instagram ve Snapchat Hikayeleri bu tür içeriğin mükemmel örnekleridir.

Günümüzde insanların dikkat süreleri kısadır ve içerik tüketme biçimleri de değişmiştir. Hikayeler gibi içerik biçimlerinin popüler olmasının nedeni budur. Kısa, ilgi çekici ve bağımlılık yapıcıdır, böylece insanlar bir Hikayeyi birbiri ardına ilerleyerek saatler geçirebilirler.

Bu, aşağıda gösterildiği gibi Instagram Stories'in günlük aktif kullanıcılarındaki önemli artışla belirgindir.

Pazarlamacılar bu eğilimi fark ettiler ve avantajlarından yararlanmaya devam edecekler. Hootsuite tarafından hazırlanan bu son rapora göre, pazarlamacıların% 64'ü zaten stratejilerine veya planlarına Instagram Hikayeleri ekledi . 

Başka bir çalışma, markaların dört günde bir Öykü yayınladıklarını ve bunların giderek daha popüler hale geldiğini kanıtladığını gösteriyor.

Sosyal Medya Trendi #2 - Niş Sosyal Platformlar İyi Performans Gösterecek

Facebook ve Instagram, en büyük ve en popüler platformlar olarak uzun süredir sosyal medyaya hakim. Bununla birlikte, son yıllarda, diğer bazı niş sosyal medya platformları sadece ortaya çıkmadı, aynı zamanda ün kazandı. 

Örneğin TikTok, 2016'da başlayan ve hemen gençler arasında popülerlik kazanan böyle bir platform. B2B şirketleri sosyal medya girişimleri için LinkedIn'i tercih ederken, oyun topluluğu Twitch'e akın ediyor. Popülerlik kazanan ve 2020 ve sonrasında bunu sürdürecek alternatif sosyal medya platformları var.

Kullanıcı veya kayıtlı hesap sayısına göre en popüler sosyal medya platformlarından bazıları şunlardır.

Sosyal Medya Trendi #3 -  Instagram Beğenileri Kaldırır


Instagram en büyük sosyal ağlardan biridir ve burada uygulanan büyük değişiklikler sosyal medya ortamını şekillendirebilir. Böyle büyük bir değişiklik, Instagram'ın gönderiler için beğen özelliğini kaldırma olasılığıdır.

Instagram yakın zamanda bu teklifi bir beta testinde test etti ve yakında bu değişikliği global olarak uygulayabilir. Verdiği mantık, beğenilerin bir kişinin sosyal değerini belirlemesinin ve bu tür bir onaylamayı beklemenin insanların zihinsel sağlığına zararlı olmasıdır. 

Ancak, nedeni açıkça reddeden ve Instagram'ın daha fazla kazanmak için bu değişikliği uygulamak istediğini düşünen birçok insan var. Markalar, ürünlerini tanıtmak için etkileyicilere muazzam miktarda para öderler. Bu paranın hiçbiri Instagram'a gitmiyor. Aslında, influencer pazarlama o kadar popüler hale geldi ki markalar reklam gibi geleneksel pazarlama yöntemlerinden uzaklaşıyor.

Instagram beğenileri kaldırırsa markalar kampanyalarının doğrudan etkisini şimdiki gibi kolayca ölçemezler. Bu, bazı markaları, onlar için YG'yi kolayca izleyebileceklerinden Instagram Reklamlarına yatırım yapmaya teşvik edebilir.

Instagram'ın beğenileri başarıyla kaldırdığı ve daha fazla pazarlamacının reklam özelliklerine geçmesini sağlayan bir senaryo, sosyal medya pazarlaması için dönüştürücü olabilir. Bu sadece etkileyicileri etkilemekle kalmayacak, aynı zamanda diğer sosyal ağları da bu tür hareketler yapmaya teşvik edecektir.

Sosyal Medya Trendi #4 - Sosyal Ticaret Genişleyecek


Instagram, Pinterest ve Facebook gibi sosyal medya platformları uzun zamandır markalar tarafından ürünlerini satmak için kullanılıyor. Sosyal ticaret, markalar için yeni bir perakende caddesi haline geldi ve bu eğilim daha da güçlenecek.

Sosyal ticaret, web siteleri ve çevrimdışı mağazalar gibi diğer ortamlarla eşit olarak ana akım bir perakende kanalı olma yolunda ilerliyor. Bu eğilim, shoppable postlar gibi pro-satış özellikleri sunan daha fazla sosyal ağ ile daha da güçlenecektir.

Shoppable gönderilerden Instagram Storefronts'a kadar, sosyal ağlar perakende platformları haline gelmek için sürekli gelişiyor. Markalar ve pazarlamacılar bunları kullanacak ve sosyal ticareti satış stratejilerine dahil edeceklerdir.

Sosyal Medya Trendi #5 -  Video İçeriği Hakim Olacak

Video içeriği, en ilgi çekici içerik biçimlerinden biridir ve kısa süre sonra sosyal medyaya diğer tüm içerik türleri üzerinde açık bir kazanan hakim olacaktır. İster TikTok veya Hikayelerde popüler olanlar gibi kısa biçimli videolar ister YouTube'daki uzun biçimli içerik olsun, videolar sosyal medya içeriğinin geleceğidir.

Bir Cisco araştırmasına göre , 2022 yılına kadar tüm çevrimiçi içeriğin% 82'si video içeriği olacak. Bu, sosyal medya alanında alakalı kalmak için video içeriğini kullanmaya başlamanın ne kadar önemli olduğunu açıkça göstermektedir.

Şu anda video oluşturmuyorsanız, videoyu içerik stratejinize dahil etmenin zamanı gelmiştir. Yakın gelecekte, videolar sosyal medyaya hükmedecek ve bunun farkında olamayan herkes zor bir zaman geçirecek.

Hem sosyal medya içeriğiniz hem de reklamlarınız için Hikayeler gibi özellikleri kullanarak başlayabilirsiniz. Ayrıca, geleneksel olarak resim veya metin içeriğinin hakim olduğu platformlarda bile sosyal medya yayınlarınıza video ekleyebilirsiniz.

Teknoloji Benimseme Her Zaman En Yüksekte Olacak

Sosyal medya, artırılmış gerçeklik (AR) ve sanal gerçeklik (VR) gibi teknolojilerin benimsenmesinde bir artış görecek. Bu platformlar büyüdükçe, kullanıcılar daha iyi ve daha çekici deneyimler talep edecek ve bu teknolojiler bunu gerçekleştirebilir.

Facebook, sosyal sanal gerçeklik dünyası Horizon'un tanıtımı ile bu yönde çok büyük adımlar atıyor . Bu, insanların bağlantı kurabileceği, oyun oynayabileceği ve keşfedebileceği bir tür sanal dünya. Bu, sosyal bağlantının bir sonraki seviyesidir ve sosyal medyanın geleceği olabilir.

VR'nin sosyal medyada benimsenmesi hala çok yeni bir aşamada olsa da, AR için aynı şey söylenemez. Artırılmış gerçeklik filtreleri artık Snapchat ve Instagram gibi çeşitli büyük platformlarda kullanılıyor. Bunlar sosyal medyada paylaşılan görsel içeriği geliştirmek için bir araç olarak tanıtıldı ve yaygın olarak popüler.

Pazarlama Yükselmeye Devam Edecek

Pazarlama yeni bir trend değil, bir süre kalacak. Günümüzde sosyal medyada, markaları tanıtmak için fahiş miktarlar ödeyen etkilenenler hakimdir. 

Bu eğilimin benimsenmesi her iki açıdan da görülebilir. Birisi sosyal medyadaki nüfuz sayısındaki artışla görülebilir. İkincisi, işletmeler tarafından etkilenen pazarlamaya yapılan pazarlama harcamasındaki artışla görülebilir.

Etkileyicilere yatırım yapmak ücretli reklam kampanyaları yürütmekten çok daha ucuzdur ve yine de iyi sonuçlar verir. Dahası, etkileyiciler pazarlamacılara sadece potansiyel müşteriler üretmekle kalmayıp çeşitli pazarlama hedeflerine ulaşmalarında yardımcı olabilir. Bunlar bu kadar popüler olmasının ve sürekli daha da güçlenmesinin iki ana nedeni.

Pazarlamacılar şu anda sadece 1-2 etkilenenle işbirliği yapmakla kalmıyor, aynı zamanda küçük, alakalı, niş bir nüfuz ağıyla çalışıyorlar. Bu tür etkileyiciler çok daha yüksek katılım elde eder ve daha düşük maliyetlidir. İleride, giderek daha fazla pazarlamacı bu stratejiyi kullanacak ve bir ünlü yerine birden fazla küçük nüfuz sahibi ile çalışacak.

Daha Düzenleyici Kontrol ve Yasal İnceleme

Sosyal medyanın sayısız faydası olsa da, son yıllarda ortaya çıkan bazı olumsuzluklar var. Veri gizliliği ve güvenliği, Facebook gibi sosyal ağların manşetlerini oluşturan bu tür iki konudur.

Sosyal medya, herkes hakkında bilgi toplamak ve kötüye kullanmak için çok kolay bir şekilde kullanılabilir. Bazı sosyal ağların kullanıcı verilerini diğer şirketlere bile sattığı iddiaları var.

Bunun ışığında, sosyal ağlar ve düzenleyici kurumlar normlarını sıkılaştıracak ve daha fazla politika uygulamaya koyacaktır. Sosyal medya birçok insan tarafından güvensiz kabul edilir ve bunu değiştirmek herkesin yararınadır. Bu nedenle, tüm platformlarda daha fazla düzenleme ve kısıtlamaya hazır olun.

Artırılmış Gerçekliğin Daha Yüksek Benimsenmesi

Artırılmış gerçeklik, ona dijital öğeler ekleyerek ve işlerin gerçekte görünme biçimini değiştirerek gerçekliğimizi geliştirir. Sosyal medya platformları bu teknoloji için ilginç kullanım örnekleri bulmuş ve son yıllarda onu kullanmaya başlamıştır.

Örneğin Instagram, çok sayıda fotoğraf filtresi için artırılmış gerçeklik kullanıyor. Yüzünüze makyaj, güneş gözlüğü veya tavşan kulakları ekleyebilecek filtreleri gördünüz mü? Bu, sosyal medya için artırılmış gerçeklik uygulamasından başka bir şey değildir.

Bu eğilim, Instagram ve Snapchat tarafından büyük ölçüde popüler olmasına rağmen, önümüzdeki yıllarda diğer sosyal medya platformları tarafından benimsenecek. Örneğin Facebook, Instagram'dan önce AR filtreleri başlattı, ancak daha sonra popüler oldular. Facebook ayrıca diğer AR ve VR işlevselliklerini deniyor ve gelecekte bu teknolojilerin daha fazla uygulamasını ortaya çıkaracak.

AR'nin sosyal medyadaki uygulamaları, sadece eğlenceli yayınlar ve hikayeler göndermek için sadece fotoğraf filtreleriyle sınırlı değildir. Markalar, müşterilerine daha iyi alışveriş deneyimleri sunmak için artırılmış gerçeklikten de yararlanabilirler.

Sephora, örneğin, müşterilerinin satın almadan önce makyajı denemelerine izin vermek için uzun süredir AR'yi kullanan bir güzellik markasıdır. Bu özellik uzun süredir mobil uygulamalarında bulunsa da, yakın zamanda Facebook için de başlattı.

Artık kullanıcılar, artırılmış gerçeklik filtrelerini kullanarak Sephora ürünlerini Facebook Messenger üzerinden deneyebilirler. Bu, kullanıcıların benzersiz bir alışveriş deneyimi yaşarken daha iyi satın alma kararları almasına yardımcı olur.

Artırılmış gerçeklik, markalar için birçok potansiyel sosyal medya uygulamasına sahip olabilir. Ve bu eğilim, sosyal medya platformlarının daha fazla AR işlevselliği eklemek için sürekli çabaları ile daha da yönlendirilecektir.

Müşteri Hizmetleri için Sosyal Medya Kullanımındaki Artış

Sosyal medya geleneksel olarak insanların sosyal ağlarıyla bağlantı kurup fotoğraf ve video paylaşabileceği bir yer olmuştur. Ancak, o günler çoktan gitti ve sosyal medya artık bundan çok daha fazlası.

Bir perakende platformu, bir ürün keşif platformu ve şimdi bile bir müşteri hizmetleri kanalı haline geldi. Birçok marka, sosyal medya ağlarını müşteri hizmetleri sunmak için platformlar olarak tanımaya başladı.

Bu geçiş, markalar çok sayıda müşterinin sosyal medyada kendilerine ulaşmaya çalıştığını fark etmeye başladığında yavaş yavaş oldu. Bunun nedeni, diğer kanallara yanıt verilmemesi veya markalara ulaşmanın daha doğrudan bir yolu olması olabilir.

Markaların bu tür mesajlara cevap vermeye ve bu müşterileri doğru kanallara yönlendirmeye başladığını söylemeye gerek yok.

Birkaç yıl ileri sarın ve bu etkileşimlerin sayısının çok yönlü büyüdüğünü hayal edin. Müşterilerin sorularını veya şikayetlerini sosyal medyada ve markalarda yanıtladıkları sadece bir kerelik durumlar değildir. Şimdi, markaların bunu bir olarak tanıması için yeterince önemli bir müşteri hizmetleri kanalı haline geldi.

Ayrıca, bir müşteriyi diğer kullanıcıların önünde iyi kullanmama konusundaki muazzam yansımaları nedeniyle en önemli müşteri hizmetleri kanallarından biridir. Bu nedenle, markaların bu müşterileri iyi idare etmesi daha önemli hale geliyor.

Kişiselleştirme Çok Önemli Olacak

Kişiselleştirme, birkaç yıldır var olan küresel bir tüketici trendi. Bununla birlikte, sosyal medya için benimsenmesi söz konusu olduğunda hala yeni bir şeydir.

Bazıları, markaların sosyal medya içeriklerini farklı tüketici segmentleri için tam olarak kişiselleştiremediklerini iddia edebilir. Doğru. Ancak yine de sosyal medya reklamlarını istedikleri kadar hedef segment için özelleştirebilirler.

İşletmelerin ve pazarlamacıların kişiselleştirme eğiliminden yararlanmalarının kilit yönü sosyal medya reklamlarının dağıtımındadır. Sosyal medya platformları pazarlamacılar için gelişmiş hedefleme ve özelleştirme seçenekleri sunmaya başladı. Bunlar, doğru reklamları doğru kişilere doğru zamanda göstermenize olanak tanır.

Kişiselleştirme, bu sosyal medya platformlarının artık sevdiğiniz ürünlerin türünü de anladığı bir düzeye ulaştı. Ayrıca, size farklı markalardan benzer ürünler için reklamlar gösterirler.

İnanmıyor musunuz? Instagram'da bir reklamı, herhangi bir reklamı kontrol etmeyi deneyin. Birkaç dakika içinde, feed'inizin her yerinde benzer ürünler için reklamlar göreceksiniz. Ne kadar çok reklam tıklarsanız, çevrimiçi davranışınızı ve tercihlerinizi o kadar iyi anlar. Ve bildiğiniz bir sonraki şey, tüm Instagram reklamlarınız kişiselleştirilecek ve zevklerinize göre düzenlenecek.

Yerel Hedefleme Daha Yaygınlaşacak

Tıpkı yerel SEO'nun daha fazla organik trafik almak isteyen yerel markalar için olduğu gibi, yerel hedefleme de sosyal medyanın karşılığıdır. Birçok marka, belirli bir coğrafi bölgeye ulaşmak ve belirli bir coğrafi konumdan insanları çekmek için yer tabanlı hedeflemeyi kullanır.

Markaların yerel bir kitleyi çekmelerinin yaygın bir yolu, yayınlarını ve hikayelerini coğrafi olarak etiketlemektir. Sosyal medya içeriğinize bir konum eklerseniz, konum otomatik olarak yerel bir kitle çeker.

Instagram gibi sosyal platformlar, yakındaki yerlerden veya belirli konumlardan yayın arama seçeneği sunar. İçeriğinize konumlar eklerseniz, bu arama sonuçlarında yerel kişilerin markanızı ve içeriğinizi bulmasına yardımcı olur.

Coğrafi hedefleme, bu platformlar doğru kitleleri hedeflemenize yardımcı olduğundan, tanıtılan yayınlar veya tweet'ler için özellikle iyi çalışır.

Örneğin, Facebook'ta "yayını artır" seçeneğini kullanırsanız, hedeflemek istediğiniz yerleri de seçebilirsiniz. Facebook, yayınlarınızı bu konumlardaki kullanıcılara gösterecektir.

Markalar, daha fazla kişinin yerel konferanslara ve marka etkinliklerine katılmasını sağlamak için coğrafi hedeflemeyi de kullanabilir. Veya yalnızca alakalı, yerel bir kitleye reklam vermek için sosyal medya reklamlarındaki yer filtrelerini kullanabilirler.

Sosyal medyada yer tabanlı hedeflemenin birçok faydası vardır ve bunun nasıl kullanılacağını bilmeniz yeterlidir.

Daha Fazla Marka Sosyal Dinlemeyi Stratejilerine Dahil Edecek

Sosyal medya, işletmelerin sosyal stratejilerini geliştirmek için kullanabilecekleri veriler ve içgörüler için bir altın madeni. Ve birçok sosyal dinleme aracının lansmanı ile herkesin bu anlayışlara erişmesi çok kolay hale geldi.

Anlamlı bilgiler elde etmek için sosyal sohbetlerden kolayca yararlanabileceğiniz göz önüne alındığında, sosyal dinleme her pazarlamacının stratejisine girmiştir. Markalar ve pazarlamacılar bunu çeşitli kullanım durumları için kullanıyor.

Bir sosyal medya kampanyasının etkisini anlamaktan, insanların bir markayı nasıl algıladığını anlamaya kadar, sosyal dinlemeyi kullanarak birçok bilgi edinebilirsiniz. Bu, sosyal dinlemeyi çoğu pazarlamacının sosyal medya stratejilerinin ayrılmaz bir parçası haline getirdi.

Bu amaçla kullanabileceğiniz birçok sosyal medya dinleme aracı var, bu yüzden denemeye başlayın ve en sevdiğinizi bulun.

Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçerik Popüler Olmaya Devam Edecek

Kullanıcı tarafından oluşturulan içerikten yararlanan markalar yeni bir trend değil, hala güçlü bir eğilim ve bunu yapmaya devam edecek bir trend. Değişen tek şey, gittikçe daha fazla pazarlamacının UGC'yi kullandığı benimsenme oranıdır.

Daniel Wellington gibi bazı markalar, sayfalarında yer alma şansı için müşterilerini içerik oluşturmaya ve markayı etiketlemeye teşvik ediyor. Olay veya Dove gibi bazıları, insanları kampanyanın bir parçası olmak için girişlerini göndermeye teşvik eden alakalı pazarlama kampanyaları yürütür.

Airbnb gibi bazı markalar, sosyal medya içerikleri için tamamen kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğe güvenmektedir.

UGC'den nasıl yararlanmak istediğinize bakılmaksızın, içerik karışımınızda bunun için bir yeriniz olmalıdır. Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik ücretsizdir ve markalı içerikten çok daha orijinal kabul edilir. Markanızın daha güvenilir görünmesine yardımcı olabilir ve imajınız için harikalar yaratabilir.

Dolayısıyla, sosyal medya profilleriniz için kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği hiç denemediyseniz, kullanmaya başlama zamanı gelmiştir.

Sosyal Medya Topluluklarının Yükselişi

Bu yeni bir şey olmasa da, kesinlikle her zamankinden daha popüler hale gelen bir şey.

Sosyal medya toplulukları temel olarak, markaları tarafından müşterileri için bir ağ platformu sağlamak amacıyla oluşturulan sosyal gruplardır. Bunlar genellikle benzer düşünen insanların ortak ilgi alanları hakkında konuşmak için katılabilecekleri özel gruplardır.

Facebook Grupları bu tür sosyal toplulukların mükemmel bir örneğidir. Birçok marka, mevcut ve potansiyel müşterilerinin tümünü bir araya getirmek ve onlarla anlamlı bir şekilde etkileşim kurmak için bu grupları kullanır. Grup üyeleri çeşitli konuları tartışabilir, deneyimlerini paylaşabilir ve zorluklarına çözüm arayabilir.

Markalar ayrıca sosyal medya topluluklarını yeni ürünler başlatmak, müşteri geri bildirimleri almak ve değerli müşteri bilgileri edinmek için kullanabilir.

Örneğin, Conde Nast'ın bu “Seyahat Eden Kadınlar” Facebook grubuna bir göz atın. Bu grubu, kadın gezginlerin seyahat hikayelerini tartışmaları, tavsiye almaları ve çok daha fazlası için oluşturdular.

Sonuç

Bunlar, 2020 ve sonrasında sosyal medya ortamına hakim olacak eğilimlerden bazıları. Bu eğilimleri kendi yararınıza kullanın ve rakiplerinizin önünde olun.

Sosyal medya dinamik ve rekabetçi bir alandır ve bu eğilimler sosyal medya oyununuzu geliştirmenize yardımcı olabilir. Bu nedenle, bu temalarla ilgili en son gelişmeleri takip edin ve bunları sosyal medya girişimleriniz için kullanın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

TÜM BLOGLAR
Dijital Pazarlama Instagram Reels Nedir? Nasıl Kullanılır?
Instagram, kısa biçim video özelliği olan Reels'ı İngiltere'de kısa süre önce piyasaya sürdü.   Bu özellik, 50'den fazla ülkede uluslara...
Devamını oku
Web Yazılım SMTP 554 Hata Kodları ve Açıklamaları
SMTP E-mail gönderimleri sırasında oluşan 554 hata kodları ve açıklamaları aşağıda yer almaktadır. Gönderim sırasında yaşadığınız sorunları buradaki h...
Devamını oku
Web Yazılım Com.tr Domain Nasıl Alınır?
İnternet üzerinde en çok kullanılan web sitesi uzatantıları “.com ve .net” tir. Son zamanlarda “.tr” uzantılı alan adlarının kullanıcılar tarafından b...
Devamını oku