2018 Web Tasarım Trendleri

2018 Web Tasarım Trendleri

2018 Web Tasarım Trendleri

İnternet çağımızın en popüler ve güçlü iletişim aracı. Marka yada bireylerin başarı ve popülerlik kazanmaları için web siteleri ve mobile aplikasyonları tartışılmaz imkanlar sunuyor. 2017 içinde hayranlık uyandıracak, özgün, minimal ve yaratıcı tasarımlar görme şansımız oldu. Elbette trendler her zaman değişkenlik gösterebiliyor, özellikle de her şeyin teknolojiyle bağlantılı olduğu durumlarda.

Hiç kimsenin geleceği kesin bir şekilde tahmin etmesi gibi bir gücü yok fakat mevcut yaklaşımlarla 2018’in web tasarım trendleri hakkında güçlü öngörülere sahip olabiliriz. Her tasarımcının sektördeki güncel haberleri takip etmesi, yeni çıkan teknolojik çözümlere hakim olması ve tasarım trendlerini takip etmesi neredeyse artık bir zorunluluk. Responsive web sitesi yapmak dışında, özgünlük arayışı ve estetik kaygıyı kendinize disiplin edinmediğiniz taktirde yetenekleriniz 1–2 sene içinde eskiyebilir, daha az ve keyifsiz projeler alır hale dönebilirsiniz.

Yeni yetenekler kazanmak ve yeni bilgiler öğrenmenin ömür boyu süren bir süreç olduğunu tasarımcıların hiç bir zaman unutmaması gerekiyor.

2017 yılında nerdeyse tüm tasarımcıların ayak izlerini takip ettiği 3 ana user experience tasarım eğilimi olan, minimalist yaklaşımlar, facebook, twitter gibi aşağı doğru scroll edilen tasarımlar ve kullanıcı deneyimine daha çok önem veren trendler 2018 yılında diğer gönüllü tasarımcıların kulübe katılmasıyla etki alanlarını genişletmeye devam edecekler.

Hadi şimdi 2018 yılında etkili olacağını düşündüğümüz 8 web tasarım trendini konuşmaya başlayalım.


1. Scrolling ve dikey akan içerik

Scrolling kesinlikle yeni bir mekanik ve “trend” değil, web siteleri ve mobile aplikasyonlara göz atabilmenin ana fonksiyonudur. Aşağı doğru akan tasarımlar kullanıcıların kesintisiz gezinme konforundan çıkmadan, tek bir akışkan hareketle çok miktarda içeriği hızlı bir şekilde taramasına olanak sağlıyor. Çok yönlü bir yapı oluşu ve diğer cihazlara kolay uyum sağlama özelliğiyle tasarımsal tutarlılık imkanı da sunuyor.

National Geographic scrolling yöntemini kullanarak akışkan, kapsamlı ve çeşitli hikayeler oluşturarak, sizi meşgul edecek nitelikli bir deneyim sunuyor.

2. Tipografi temelli tasarımlar

Tipografiyi 2018’in ana tasarım öğesi olarak düşünmek yanlış olmayacaktır. Akıllı telefonlarla daha uyumlu olduğundan 2017 yılında görseller yerine bold ve büyük tipografi temelli tasarımlar ağırlık kazanmaya başladı. Görsel kullanımı ile kıyaslandığında, performans olarak tipografi web sitesini daha verimli ve uyumlu hale getiriyor. Bir başka bakış açısıyla minimal tasarım disiplinini takip etmenin başka bir yolu olduğunu söyleyebilirim.

Dropbox tasarımda tipografi kullanımını bir üst katmana çıkaracak deneysel bir tasarımla yeni lansmanını yaptı. Geleneksel web sitesi kalıplarının dışında bir yaklaşım olduğundan tasarımcılar arasında sindirmesi zor bir tasarım olarak bir süre gündemi üzerinde tutmayı başardı. Benin şahsi fikrim, complementary colors ve çök yönlü font kullanımıyla mesajını çeşitli tonlarda iletmesini sağlayacak iyi bir deneme olmuş.

3. Gradient colors ve canlı renkler

Tasarımda cesur bir ifade elde etmek ve web sitesi ziyaretçilerinin ilgisini çekmek için gradient colors kullanımı güncel ve çağdaş tasarımlar arasında halen trend olmaya devam ediyor. Google material design tanıttığından beri flat tasarımlar önem kazanmaya başladı. Gradient ve canlı renk kullanımı Instagram gibi dev bir marka tarafından da benimsenerek büyük bir akım olarak tekrar ortaya çıktı.

Cesur renkler ve gradient kullanımını deneyimleyen büyük bir marka olarak Spotify harika bir örnek.

Gradient arka planlar yada görsellerin üstüne uygulanan transparan renk efektleri muhtemelen 2018 yılında çok daha eğlenceli ve heyecan verici tasarımlarla popülerliğini artırarak sürdürmeye devam edecek.

4- Pattern ve geometrik şekiller

Resim etrafında bir daire, geometrik şekillerle bezenmiş fotoğraflar, daha egzotik arka planlar, logolar, iconlar, içerik blokları, elmaslar, dikdörtgenler, üçgenler… Web tasarımında yoğun olarak pattern kullanımı trendi 2016'da ortaya çıktı, 2017'de popülerliğini kazandı ve 2018'de daha çok tasarımcı tarafından kullanarak gelişmeye devam edecek.

Çeşitli form ve desenleri kullanarak tasarımda mükemmel sonuçlar elde etmek mümkün. Doğru şekilde kullanıldığında geometrik desenler son derece esnek, görsel olarak etkili ve bazı durumlarda çok işlevsel olabilir. Tasarımlarınızda canlılık, daha yumuşak ve zarif bir tarz elde etmek için pattern kullanmayı düşünebilirsiniz.

5. İllüstrasyon

İllüstrasyon ve icon kullanan websiteleri interneti ele geçirdiler. Günümüz tasarımcıları, bende dahil benzersiz görüntüler elde etmek için hazır fotoğraflar yerine etkin bir şekilde illüstrasyon kullanmaya başladılar. Tasarımcıların çoğu eserlerinin klişe gibi görünmesini istemediğinden stok imaj kullanmayı yavaş yavaş terk ediyorlar.

Aynı şey, rakiplerden sıyrılmak için mücadele eden markalar için de geçerli. Stok görüntülerinin sürekli kullanılması, markanın özgünlüğünü azaltabilir; aynı zamanda, tasarımcıların eserlerinde diğer sanatçı öğelerinin görülebileceği bir riski de beraberinde getiriyor.

6- Animasyon

Web tasarımında animasyon kullanma fikri yeni değil ancak 2018’de bu eğilim hızla ivme kazanmaya devam edecek. Hareketli unsurlar ziyaretçilerin dikkatini hızla çekebildikleri için web sitelerinde geniş bir şekilde uygulanıyor. Ayrıca, animasyon yaratmak için artan sayıda profesyonel araç göz önüne alındığında, hareketli grafikler daha cazip ve zarif hale geleceklerini varsayabiliriz.

Günümüz tasarımcıları web sitesinde aşırı yük oluşturmadan hareketli öğeler eklemeye yardımcı olan JavaScript ve CSS kullanarak animasyonlar yapıyorlar. Daha da önemlisi, animasyonlar artık yalnızca eğlenceden ziyade web sitesinin kullanılabilirliğini artırmak için tercih edilmekte. Animasyon, web sitelerini daha ilgi çekici ve kullanımı kolaylaştıran harika bir disiplin.

7. Tam ekran video

Web sitelerinde full-screen görsel kullanımı trendinin doğal sonucu olarak full-screen video trendi zaman içinde ivme kazanmaya başladı. Eski web tarayıcıları sınırlı yetenekleri ve Flash videolarının yavaş yükleme süreleri videoların web sitelerinde sorunsuz bir şekilde kullanılmasını engelliyordu. Günümüz web tarayıcıları artık sorunsuz bir şekilde video oynatabiliyor. Dahası, HTML 5, CSS 3 ve JavaScript gibi yazılım dilleri, videoların ve animasyonların daha hızlı yüklenmesini kolaylaştırıyor.

Marka ve bireylerin hikayelerini anlatmak için pratik imkanlar sunmasının yanında her zaman ilgiyi üzerinde toplayan dinamik bir araçtır. İnteraktif ve boyutlu bir deneyim sunduğundan günümüzde içerik yaratmak yada bir mesajı iletmek için en popüler ve yadsınamaz bir disiplin olan video, 2018 yılında yoğun olarak kullanılmaya devem edilecek.

8. Grid sistemden kaçış

Grid System uzun süredir tasarımcılar için kutsal kase niteliği taşıyor. Tasarıma oluşturduğu temel sayesinde, tutarlılık, denge, ritim ve düzen sağlayıcı bir işlev görüyor. User experience tasarımında grid sistem önemli bir araçtır çünkü belirli bir düzlemde kullanıcılara site yada uygulamalarda doğal bir his eşliğinde gezinmelerini sağlar.

Bununla birlikte, her ne kadar grid system çok önemli olsa da, tasarımcılar için kısıtlayıcı, katı kuralları olan ve yaratıcı seçenekleri kısıtladığı bir gerçek. Yeni teknolojiler sayesinde tasarımcılar, grid system ve katı temelli yapılardan uzaklaşarak, daha ilginç ve deneysel siteler, uygulamalar ve arabirimler oluşturmaya başladılar. 2018 yılı tam olarak olmasada grid systemden kurtulup daha özgün ve yaratıcı tasarımlar çağının başlangıcı olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

TÜM BLOGLAR
Dijital Pazarlama Instagram Reels Nedir? Nasıl Kullanılır?
Instagram, kısa biçim video özelliği olan Reels'ı İngiltere'de kısa süre önce piyasaya sürdü.   Bu özellik, 50'den fazla ülkede uluslara...
Devamını oku
Web Geliştirme SMTP 554 Hata Kodları ve Açıklamaları
SMTP E-mail gönderimleri sırasında oluşan 554 hata kodları ve açıklamaları aşağıda yer almaktadır. Gönderim sırasında yaşadığınız sorunları buradaki h...
Devamını oku
Web Geliştirme Com.tr Domain Nasıl Alınır?
İnternet üzerinde en çok kullanılan web sitesi uzatantıları “.com ve .net” tir. Son zamanlarda “.tr” uzantılı alan adlarının kullanıcılar tarafından b...
Devamını oku